Тома Стайков, Delta 3 Real Estate: Бъдещето на пазара ще зависи от ефективното сътрудничество между частния и публичния сектор

Тенденцията за изграждане на жилища с цел отдаване под наем ще набира скорост, докато бъдещето на пазара ще зависи от ефективното сътрудничество между частния и публичния сектор.
Това коментира в рамките на Residential Forum 2025 основателят на Delta 3 Real Estate и Фондация Делта Анализи Тома Стайков.
Той отбеляза, че според последните данни издадените разрешителни за строеж по брой жилища в София през 2024 г. са намалели с 44% в сравнение с 2023 г. "Освен този спад, намаление се наблюдава и при реалното стартиране на строителството – Акт 2 бележи спад с близо 13%“, добави още Стайков. "Точно когато изглеждаше, че предлагането ще настигне търсенето, пазарът отново се насочва към забавяне на строителната активност в следващите години."
Според Стайков българските купувачи често подхождат консервативно, но са добре запознати с инвестиционните възможности на пазара. Основателят на Delta 3 Real Estate прогнозира, че с влизането в еврозоната ще се появят нови играчи – големи корпорации, които ще наложат западния модел на управление на недвижими имоти.
“В тези държави голяма част от инвестиционните фондове са насочени към изграждането на имоти, предназначени основно за отдаване под наем, а не за продажба. Очакванията са ‘новите лордове’ у нас да строят, за да отдават под наем, а не да продават. Ще виждаме строителство, но с по-малко обяви за продажби."
Стайков определи квартал Дружба като зона, в която купувачите основно търсят имоти за живеене.
„Жителите на по-стари сгради се стремят да преминат към по-просторни и модерни жилища. Търсенето в София остава стабилно, а достъпността на имотите е значително подобрена спрямо 2015 г. Увеличаването на доходите изпреварва темпа на поскъпване на жилищата, което дава възможност на повече хора да станат собственици. OECD (Организация за икономическо сътрудничество и развитие) пусна доклад и графика, в която се вижда че цените на имотите през 2024 г. в България са с 12% по-ниски спрямо 2015 г. Тук е изчислена достъпността като съотношение цени на имоти / средния разполагаем доход (след данъци и осигуровки) на човек от населението. Покупателната ни способност е нараснала и достъпността е по-добра", коментира още той.
Според Стайков, за да се осигурят по-достъпни жилища, държавата и общините трябва да насочат инвеститорския интерес към големи терени, като изградят инфраструктура и развият партньорства с частния сектор. "Не бива да гледаме само на запад, на изток в Азия също има успешни модели, при които общините изпозлват средства от бюджета, публично-частни партньорства и кредити, за да изграждат инфраструктура и след това възвръщат инвестициите си чрез данъци от строително инвестиционната дейност - дори реализират печалба.“
Стайков насочи вниманието и към Северната тангента.
“Ако погледнем картата на София отгоре, ясно се виждат обширни незастроени терени между Околовръстния път и Стара планина“, коментира той. „Тези зони представляват огромен потенциал за развитието на нови жилищни квартали, които могат да предложат по-достъпни имоти и по-добро качество на живот в дългосрочен план.“
Очакванията на Стайков са доходите да продължат да се увеличават, а инфлацията да остане едно от предизивкателствата на пазара. "Парите в обръщение нараснаха значително след пандемията – доларът се увеличи с 40%, еврото с 25%, което доведе до обезценяване на валутите и покачване на цените на активите."
Стайков очерта и важността на правилното управление на средствата в настоящата икономическа среда. Очаква се централните банки да продължат да намаляват лихвените проценти - в този контекст той препоръчва капиталът да не остава неоползотворен, а да бъде насочен към инвестиции – било то недвижими имоти или други активи.