Българските строители готови с 3250 проекта, търсят помощ от правителството

Трябва строителството не просто да се запази, а да бъде двигателят на развитието в следващия етап. В момента в цяла Европа се готвят проекти за грантове и схеми. Ние се намираме в най-добрата ситуация, имаме готови проекти - 3250 на брой, за 1,6 млрд. лева. Това заявиха на среща с премиера Бойко Борисов от Камарата на строителите в България.
Строителството е един от най-важните фактори, който задвижва цялата икономика. Това е мислене и на европейските колеги. Вчера проведохме видеоконференция. Английските ни колеги смятат, че за да се излезе от икономическата криза е необходимо „строително цунами“. Върви ли строителството, върви всичко", заяви Валентин Николов, изпълнителен директор на Строителната камара.
Той даде пример с Италия, където се разработва програма за саниране на близо 1,2 млн. жилища. Италианците разчитат, че това ще донесе заетост на 430 000 души в страната. „Ние сме готови при наличност на средства много бързо да задвижим този механизъм. Направили сме предложение да се дават не повече от два обекта на една фирма едновременно, за да може повече фирми да участват в този процес“, поясни Николов,
Категорично искаме от правителството да спрем прословутата наредба за работа между 14.00 и 16.00 часа, има един прецедент в Европа - в Германия вече работят и в неделя. Това каза председателят на Управителния съвет на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев на брифинг в Министерски съвет
Исканията са свързани с това в Закона за защита от шума в околната среда точно да бъде определено колко децибела се считат за шум, за да може работниците да се съобразяват с конкретни изисквания.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков коментира, че това тепърва подлежи на дискусия с колегите му от кабинета.
„Има разнопосочни мнения, когато имаме подобни чувствителни за обществото теми. Лично моето мнение е, че трябва да подкрепим колегите от Камарата на строителите особено в тази форсмажорна ситуация, в която сме изпаднали и да позволим работя в диапазона между 14,00 и 16.00 часа в делничните дни. Тук, обаче, предполагам ще изпаднем в колизия с обществени нагласи с някои от колегите“, обясни зам.-регионалният министър.
По думите на Терзиев КСБ има данни, че в сегашната ситуация от чужбина са се върнали между 20 000 и 25 000 строителни работници.
„Искаме тези хора да останат тук, а не да се връщат да работят в чужди държави и след това да се чудим как да си докарваме сърби, гърци и какви ли не още хора“, допълни той.
„При нас има достатъчно възможност работниците да са на смени. По всяка вероятност на много от обектите ще минем на двусменен и трисменен режим на работа, за да разреждаме работниците и да имаме минимален риск от заболяване и също, за да изпълним задачите си“, обясни председателят на КСБ.