Доц. д-р арх. Гичка Кутова: Тясната връзка между образованието и практиката е един от личните ми приоритети като ректор на УАСГ











- Уважаема доц. д-р арх. Кутова, поводът за нашия разговор е конкурсът "Проект на годината" на САБ-УАСГ - какъв е вашият коментар за представените проекти, които за вас - преподавателите в университета и в същото време членове на журито, не бяха нови?
Проектите, които нашите възпитаници представиха в конкурса "Проект на годината", показаха креативността на студентите ни и техния стремеж да приложат усвоените в университета знания, за да постигнат иновация и устойчивост. Показаха ни задълбочено разбиране и използване на нови технологии и материали. Бъдещите млади архитекти демонстрираха силно изразена творческа визия и готовност да се справят с предизвикателствата.
- Какво отличава новото поколение бъдещи архитекти, които сега се обучават в университета - какво открихте у тях и техните проекти по време на представянето в рамките на конкурса?
Новото поколение бъдещи архитекти се отличава с оригинален подход към архитектурните предизвикателства, което ясно пролича по време на конкурса. Тези млади хора проявяват изключителна чувствителност към теми като устойчивост и екологична съобразност. Те умело съчетават естетика и функционалност и създават проекти, които са не само привлекателни, но и отговарят на изискванията за съвременна градска среда. Забелязах тяхната смелост да експериментират и да предлагат иновативни решения, което ми вдъхва увереност в тяхното бъдеще и успехи в професионалната им кариера.
- Студентите никога няма да излязат от университета напълно обучени за реалния бизнес - какво още може да се направи за по-тясна връзка на обучението с практиката?
В УАСГ активно работим за изграждането на тясна връзка между образованието и практиката чрез различни инициативи. Това е и един от личните ми приоритети като ректор. Стремим се да създадем условия, при които студентите да развият не само теоретични познания, но и разнообразни практически умения. Нашите преподаватели са също добри практици и могат да предадат на студентите не само теоретични знания, но и реалния опит от професионалната си кариера. Работим за това максимално да помогнем на младите хора да се адаптират бързо и успешно в професионалния свят, но също така и да им дадем стабилна теоретична основа, върху която да стъпят.
Един от основните ни приоритети е да използваме реални проектантски задачи и казуси, върху които студентите работят по време на обучението в по-горните курсове, както и възможностите за стажове, които да им позволяват да приложат своите знания в реална среда и то още по време на следването си в УАСГ. За целта активно си сътрудничим с държавни и браншови организации, общини и фирми от строителния бранш. Редовно се организират лекции, семинари, конкурси и кариерни събития, които да дадат на студентите още по-близък поглед към света на реалната практика и бизнеса. Личният контакт и възможността да се докоснат до опита на професионалистите са не само полезни, но и мотивиращи за младите.
Разбира се, провеждането на конкурси също е възможност, която насърчава творческите способности на младите хора и им дава възможност да бъдат забелязани от професионалисти в индустрията. Това спомага за по-бързо интегриране на студентите на пазара на труда. Конкурсите осигуряват платформа за популяризиране на таланти и развиване на архитектурната креативност и проектантска опитност.
Смятам, че подобни инициативи и събития трябва да се развиват в още по-голяма степен и занапред.
- Какво да очакват бъдещите архитекти от реалния бизнес и как да бъдат успешни?
Бъдещите архитекти ще трябва да се подготвят за разнообразни професионални предизвикателства. Това ще включва не само проектантски задачи, но и координация с други специалисти, работа с клиенти и следене на новите тенденции в устойчивото строителство и дигитализацията. Участието в конкурси и практическите стажове са ключови за изграждане на реален опит и мрежа от контакти, които ще им помогнат в кариерата. Строгото спазване на професионални стандарти и иновации също е основен фактор за успеха. Най-вече трябва да вярват в себе си, да бъдат проактивни и да не спират да се учат.
- В края на миналата година се проведе второто издание на кариерния форум "Студентите посрещат бизнеса", насочен към студентите в УАСГ от всички специалности.
„Студентите посрещат бизнеса“ е форум, в който чрез интерактивни дейности водещи фирми от бранша представиха своята дейност, възможности за стаж и кариерно развитие пред студентите на УАСГ. Участниците споделиха своя опит, поставиха на студентите разнообразни предизвикателства и имаха възможността да се срещнат лично с младите бъдещи специалисти. Целим форумът да стане традиционен и да предоставя динамична атмосфера, възможности за установяване на професионални контакти и скъсяване на дистанцията между студентите и бъдещите им работодатели. Това е една от многото инициативи, които се случват в УАСГ, за да се установи мост между образованието и практиката в строителния сектор.
- Ако трябва да коментираме в резюме основните цели в началото на вашия мандат на ректор, още повече като първи ректор архитект, за възможно най-добрата академична подготовка за професиите в строително-инвестиционния сектор?
Архитектът по природа се стреми към хармония и естетика във всичко – от стабилността и функционалността на една сграда, до нейното въздействие върху средата и дори фините декоративни детайли, които й придават уникален характер. Тази визия намира отражение и в моята работа като ректор, където се стремя да балансирам между високите академични стандарти и по-широката перспектива за развитие на университета.
Продължаваме да наблягаме на важността на дигитализацията, като УАСГ е един от съучредителите на Европейския цифров иновационен хъб в сектор строителство (ЕЦИХ), основан през 2021 г.
Един от личните ми приоритети е модернизацията на образованието, а и на университета като цяло, както от технологическа, така и от естетическа и културна гледна точка.
Работим над подобряване на работната среда, както и промотирането на инициативи, изложби и други форуми, които да позволят нашите студенти да изразяват професионалните си умения и творческата си същност.
Като първи ректор архитект, а и първата жена - ректор на УАСГ, за мен е от ключово значение да се постигне функционалност, постоянно развитие, но и ефективна комуникация в рамките на образователната институция, както и извън нея – с бизнеса, правителствените институции, различни структури и организации, както и на международно ниво. Всеки от участниците в този съвместен процес допринася за развитието на образованието на младите хора.
Както вече споменах, основен аспект е развиването на тясна връзка между академичната среда и индустрията, за да подготвим бъдещите професионалисти с необходимите компетенции за ефективна работа в бързо променящия се пазар. Образованието ни е признато на международно ниво – например специалността "Архитектура" е акредитирана от Кралския институт на британските архитекти (RIBA). УАСГ отскоро е част и от международния алианс Bauhaus4EU, който включва десет партньорски университета от цяла Европа и асоциирани партньори от цял свят, а целта е създаването на общ европейски кампус за устойчиво, приобщаващо образование и споделени научни изследвания, с разнообразни възможности за съвместни обучителни програми, мобилност и сътрудничество.
Гордеем се, че за поредна, 15-а, година сме на първо място в Рейтинговата система на висшите училища в България в професионално направление "Архитектура, строителство и геодезия". Това е достойно признание в годините назад и за поредна година доказва, че обучението в УАСГ е на изключително високо ниво и благодарение на тази висока комплексна оценка за качеството на образованието в УАСГ и съответствието му с нуждите на пазара на труда се постигна значително подобряване на финансовите условия за преподаватели и неакадемичен състав в рамките на миналата година.
Вярвам, че това съчетание на иновация, естетика и добри комуникации ще спомогне за развитието на едно ново поколение професионалисти, способни не само да се адаптират към промени, но и да ги инициират.
- Какво е вашето послание към студентите - бъдещи строители на съвременна България?
Вие сте бъдещите лидери и професионалисти, които ще формират облика на съвременна България. Вашето образование е основата, върху която ще изградите успешната си кариера. Смело следвайте мечтите си и не се страхувайте да поставяте амбициозни цели. Увереността в собствените сили и търсенето на иновации ще бъдат вашите най-ценни съюзници в постигането на успех. Бъдете решителни, упорити и никога не спирайте да се развивате! ТВОРЕТЕ, ДЕРЗАЙТЕ, БЪДЕТЕ СЕБЕ СИ!
Вижте пълна информация за студентския конкурс и отличените проекти