Арх. Петър Диков: Новото поколение бъдещи архитекти са освободени в мисленето си, отворени към нови идеи и много иновативни в проектите











- Арх. Диков, повод за нашия разговор е студентският конкурс „Проект на годината“ – какъв е вашият коментар за представените и за отличените проекти?
- Впечатлен съм от качеството на проектите, участвали в конкурса. А още повече че мнозинството от студентите са трети и четвърти курс. Определено идва мотивирано и можещо ново поколение архитекти.
- Може би това е една от първите срещи на младите бъдещи архитекти със Съюза на архитектите в България – творческата организация на архитектите в България – какви са взаимните впечатления?
- Да, това е първата толкова масова среща на студентите по архитектура със Съюза на архитектите в България. Убеден съм, че няма да е последната. Една от главните задачи на управителния съвет на САБ е и ще бъде за следващите две години от нашия мандат - контактите с младите колеги и студенти по архитектура. Много важно е да подмладим състава на съюза, което ще му осигури бъдеще.
- Конкурсът е впечатляваща нова инициатива – какви са неговите цели и добавена стойност за студентите?
- Първо трябва да отчетем, че тази прекрасна инициатива – студентския конкурс, дължим основно на доц. арх. Стефан Аспарухов – председател на дружеството на САБ в УАСГ. Целите и добавената стойност на този конкурс ги споделих със студентите в моето приветствие към тях. Главното е самото участие в конкурса. По този начин младите хора показват публично своите идеи и едновременно с това ги сравняват с тези на колегите си. Това е особено ценно в днешните времена на индивидуализъм и не особено коректна конкуренция. Конкурсите са много важни и защото дават възможност участниците да бъдат забелязани от широката публика, включително и от потенциални бъдещи възложители на проекти.
- Какви качества откривате у новото поколение бъдещи архитекти и техните проекти?
- Видимо новото поколение бъдещи архитекти са много освободени в мисленето си, отворени са към нови идеи и са много иновативни в проектите си. За това, разбира се, имат съществен принос и техните преподаватели, които ги напътстват, съветват и подкрепят в тази посока.
- Какво да очакват бъдещите архитекти от реалния бизнес и как могат да се научат да бъдат успешни?
- Пред бъдещите архитекти, а и не само пред тях, а пред всички практикуващи колеги, модерният свят поставя много предизвикателства и проблеми. Най-значима в момента е появата и развитието на изкуствения интелект (ИИ). Моето поколение преживя първата архитектурна революция – от чертането с тушовка, смятането с логаритмична линийка и размножаването на хелиограф (това са неща, които 95% от сегашните студенти дори не знаят какво представляват) до компютърното проектиране, интернет съгласуването и дигиталните чертежи. И тази революция протече за период 25 - 30 години. Сега се задава ИИ и втората архитектурна революция, която той ще породи. Тази втора революция обаче ще протече за 5, максимум 10 години. От сегашните студенти в голяма степен ще зависи дали ИИ ще е приятел или враг на архитекта, а оттам и на тяхното бъдеще и бъдещето на професията.
- Какви са инициативите на САБ, насочени както към студенти и млади архитекти, така и към бизнеса, като част от вашата визия за развитие като председател на съюза?
- Идеите на САБ са да създаде клуб на студентите по архитектура, да се подкрепят контактите и творческите разговори между практикуващите архитекти и студентите и много други… както напоследък е модерно да се заявява, "хубавото предстои“.
- Вашето послание към бъдещите архитекти?
- На бъдещите архитекти им пожелавам успех и кураж. Чакат ни сложни времена за професията, за което моето поколение в голяма степен носи отговорност. Тяхна е възможността да работят така, че да осигурят добро бъдеще на архитектурата и градоустройството и разбира се, за себе си.
Вижте пълна информация за студентския конкурс и отличените проекти