Сгради

Студентски конкурс "Проект на годината", САБ-УАСГ - първо място: Николай Димитров

„Къща до 25 кв.м – конкурсно задание“, дисциплината „Интериор“, ръководител: арх. Пенка Станчева

1 / 2

2 / 2

Вижте пълна информация за студентския конкурс и отличените проекти 

Вижте cтaтиятa в бpoй 1/2025 нa cпиcaниe ГPAДЪT

Този проект е плод на мечтателното мислене – момент, в който се освободих от границите и позволих на себе си да мечтая без ограничения. Благодарение на подкрепата и насоките на моя преподавател намерих увереността да изследвам нови идеи и да ги превърна в нещо реално. Творческата свобода, която открих, беше подкрепена от това, което научих: че всяко голямо решение започва със смела визия. Това е история за баланса между въображението и логиката – между ВОДАТА и СУШАТА.

XXI век. Голям град. Градът пулсира с енергия, колите бръмчат, а небостъргачите се извисяват към небето. В този свят на скорост и консуматорство живеете вие. Работата ви е монотонна, а градският шум ви задушава. Чувствате се като зъбчатка в машина, а не като човек.

Лятното слънце е все още приятно в ранните часове на деня, докато вървя по брега на язовира. Наслаждавам се на гледката, седнал на камък, потънал в мисли. Изведнъж забелязвам лодка да се приближава в далечината. В нея стои скромно облечен мъж с лице, изписано с бръчки от слънцето и вятъра. Лодката акостира на брега и мъжът слиза, носейки малка кошница.

1 / 3

2 / 3

3 / 3

Неудържимото любопитство ме привлича към него. Заговарям го, като го питам дали е ходил на риболов, или просто се е разхождал. Мъжът, чиито очи са пълни с мъдрост, ми разказва своята история. Оказва се, че е рибар, но истинският му дом е от другата страна на язовира, където живее със съпругата си. До мястото им няма път - единственият начин да се стигне е по вода. Те са избрали да живеят близо до природата, като отглеждат животни и зеленчуци в собствената си градина. Животът им е прост, лишен от електричество, водопровод и други модерни удобства. Но в очите им има щастие.

Разговорът с мъжа ме оставя с много въпроси: Как е възможно човек да се откаже от всички удобства, за да е в такава изолация? Какво е истинското щастие? Какво липсва в моя живот?

Разположена на границата между водата и сушата, къщата има площ само 25 квадратни метра. Концепцията й е изградена около темата за прехода от вътрешно към външно пространство. Построена е с максимално използване на рециклирани материали.

Къщата е поставена върху пневматичен понтон, който я държи над водата. По този начин тя се адаптира към променящото се ниво на водата в язовира. Специална система следи нивото на водата, като гарантира, че къщата винаги е на оптималното ниво.

Метални пилоти, забити в дъното на язовира, служат като стабилизиращи елементи. Те не са част от конструкцията, но са оборудвани с плъзгачи, които позволяват на къщата да се движи вертикално, компенсирайки люлеенето при вълни или движение на водата. Стоманената конструкция осигурява здравина и стабилност, а рециклираните титанови листове за външната облицовка гарантират водонепропускливост и устойчивост на атмосферни влияния.

1 / 2

Председателят на УС на САБ арх. Диков връчва наградата на победителя Николай Димитров в присъствието на ръководителя арх. Пенка Станчева

2 / 2

Победителят получава грамота от ректора на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова
Обратно нагоре ↑