Верка Петкова-Шекерова: Алтернативни сегменти остават на фокус за инвестиционния интерес

Верка Петкова-Шекерова, изпълнителен директор за България, CBRE
Какви са очакванията за пазара през 2025 г.?
Европейският пазар на недвижими имоти е готов за постепенно възстановяване през 2025 г. Въпреки че предизвикателства не липсват, нашите прогнози са за покачване на инвестиционната активност предвид приближаващите се ценови позиции търсене - предлагане, както и позитивните тенденции при наемателите от повечето сектори през втората половина на изминалата година. Регионът на Югоизточна Европа ще запази стабилността си, като същевременно се адаптира към текущите глобални промени и влияния. Важно е в страната да се запазят очакванията за стабилизиране на политическата и икономическата обстановка. Пълноправното членство на България в Шенген със сигурност дава силен позитивен знак за голяма част от секторите, като влизането в еврозоната би могло да катализира дългоочаквано повишаване на доверието у инвеститорите в страната.
Кои сегменти ще са на фокус?
Капиталовият пазар ще остане нащрек, особено на локациите, където активността е в застой през последните 18 месеца, което вече е очевидно в началото на 2025 г. Доходността започна да се променя в края на 2024 г. заедно с подобряването на обема на инвестициите, което показва положителни настроения сред инвеститорите за по-нататъшно вземане на решения.
В офис сектора нарастващата нужда от използване на недвижими имоти за привличане на служители ще продължи да стимулира търсенето на сгради с по-високо качество. Наемите нива за високо качество сгради, отговарящи на ESG очакванията на компаниите, както и на изискванията за служителите към местоположението и средата, много вероятно ще се повишат, но не драстично.
Наемателите в логистичния сектор все повече ще преследват планове за разширяване, като отново се фокусират върху висококачествени сгради. Тенденцията към nearshoring вероятно ще осигури допълнителен тласък за логистичния сектор.
Традиционно пазарът на жилищни имоти очакваме да остане силно активен поне през първото полугодие и без промяна в достъпа до банково финансиране. Разбира се, промяна в лихвената политика на банките и/или преминаване в еврозоната са два основни фактора, които биха повлияли на тенденциите в сегмента през годината.
Търговските площи ще продължат да будят интерес у инвеститорите основно поради все по-добрите резултати на търговците, както и тенденцията на покачващи се наеми и понижаващи се нива на свободни площи през 2024. Алтернативни сегменти като дата центрове, хотели и обекти, свързани със здравни услуги, остават на фокус на инвестиционния интерес, макар и в по-малки обеми в сравнение с традиционните типове недвижими имоти.
Кои ще са ключовите фактори, които ще движат пазара през 2025 г.?
Важно е в страната да се запазят очакванията за стабилизиране на политическата и икономическата обстановка. Пълноправното членство на България в Шенген със сигурност дава силен позитивен знак за голяма част от секторите, като влизането в еврозоната би могло да катализира дългоочаквано повишаване на доверието у инвеститорите в страната. Активна правителствена политика относно привличане и задържане на чуждестранни инвестиции, както и развитието на R&D дейностите ще имат решаващо значение за темповете на растеж на няколко от основните сегменти. Геополитическата обстановка, както и няколкото активни военни конфликта ще оказват също своето влияние както и през последната година. Внимателно трябва да се наблюдава политиката на новата администрация в САЩ.