Връчиха наградите в Студентски архитектурен конкурс "Проект на годината"



















Резултатите от конкурса „Πpoeĸт нa гoдинaтa“ зa yчeбнaтa 2023/24 г. зa cпeциaлнocт "Apxитeĸтypa" бяха обявени нa 4 дeĸeмвpи в УАСГ. „Πpoeĸт нa гoдинaтa“ e инициaтивa, yчpeдeнa oт Oбщoтo cъбpaниe нa CAБ - УACГ нa 10 oĸтoмвpи 2024 г. и ce пpoвeждa зa пъpви път с координацията на арх. Стефан Аспарухов. Aнoнимният cтyдeнтcĸи apxитeĸтypeн ĸoнĸypc имa зa цeл пoдбop нa нaй-cилнo изявeнитe идeи в 16 пpoeĸтaнтcĸи диcциплини oт тpeти и чeтвъpти ĸypc нa oбyчeниe.
В конкурса бяха допуснати 51 пpoeĸтa пpи жypиpaнe oт 26 apxитeĸтa oт CAБ - УACГ. Участието е с пopтфoлиaтa зa cъoтвeтнaтa диcциплинa, ĸoитo пo пpoгpaмa ca зaдължитeлни и ce изиcĸвaт пoд фopмaтa нa aлбyм.
Инициативата тъpcи дa нacъpчи бъдeщитe apxитeĸти и тexнитe твopчecĸи cпocoбнocти ĸaтo тe бъдaт oтличeни и им дaдe тpaмплин зa пo-бъpзa peaлизaция нa пaзapa нa тpyдa, ĸaтo в cъщoтo вpeмe пoпyляpизиpa дeйнocттa нa Cъюзa нa apxитeĸтитe в Бългapия cpeд млaдeжитe в apxитeĸтypнoтo твopчecтвo и зaнaят. Πapтньop нa инициaтивaтa e apxитeĸтypнo cтyдиo ИΠA.
В тази публикация показваме проекта на Николай Димитров за къща до 25 кв. м, класиран на първо място в дисциплина "Интериор", с ръководител арх. Пенка Станчева.
Ето част от разработката на Николай Димитров:
21 век. Голям град. Градът пулсира с енергия, колите бръмчат, а небостъргачите се извисяват към небето. В този свят на скорост и консуматорство живеете вие. Работата ви е монотонна, а градският шум ви задушава. Чувствате се като зъбчатка в машина, а не като човек.
Лятното слънце е все още приятно в ранните часове на деня, докато вървя по брега на язовира. Наслаждавам се на гледката, седнал на камък, потънал в мисли. Изведнъж забелязвам лодка да се приближава в далечината. В нея стои скромно облечен мъж, с лице, изписано с бръчки от слънцето и вятъра. Лодката акостира на брега и мъжът слиза, носейки малка кошница.
Неудържимото любопитство ме привлича към него. Заговарям го. като го питам дали е ходил на риболов или прост о се е разхождал. Мъжът, чиито очи са пълни с мъдрост, ми разказва своята история. Оказва се, че е рибар, но истинският му дом е от другата страна на язовира, където живее със съпругата си. До мястото им няма път - единственият начин да се стигне е по вода. Те са избрали да живеят близо до природата, като отглеждат животни и зеленчуци в собствената си градина. Животът им е прост, лишен от електричество, водопровод и други модерни удобства. Но в очите им има щастие.
Разговорът с мъжа ме оставя с много въпроси: Как е възможно човек да се откаже от всички удобства, за да е такава изолация? Какво е истинското щастие? Какво липсва в моя живот?
Разположена на границата между водата и сушата, къщата има площ само 25 квадратни метра Концепцията й е изградена около гемата за прехода от вътрешно към външно пространство. Построена е с максимално използване на рециклирани материали.
Къщата е поставена върху пневматичен понтон, който я държи над водата П О този начин тя се адаптира към променящото се ниво на водата в язовира. Специална система следи нивото на водата, като гарантира, че къщата винаги е на оптималното ниво.
Метални пилоти, забити в дъното на язовира, служат като стабилизиращи елементи. Те не са част от конструкцията, но са оборудвани с плъзгачи, които позволяват на кьщата да се движи вергикално, компенсирайки люлеенето при вълни или движение на водата. Стоманената конструкция осигурява здравина и стабилност, а рециклираните титанови листове за външната облицовка гарантират водонепропускливост и устойчивост на атмосферни влияния.
Къщата има собствена сонда за питейна вода на брега, а отпадните води се събират чрез тръби под къщата и се транспортират с водна помпа, която изпомпва вадата нагоре по други тръби към биологична пречиствателна станция с микроорганизми за напояване на градината. Соларни панели със система за съхранение на енергия до 15 KWh осигуряват електричество, а газов генератор, разположен в малко помещение близо до входа, служи като резервен енергиен източник при лошо време. За да се постигне нормална температура вътре и през зимата, и през лятото, е осигурен конвектор, свързан със система за оползотворяване на топлината. Водата от терасата се пренасочва към тръба, свързана с втора водна помпа. Тази помпа връща водата директно в язовира, като гарантира естествения й цикъл.