Учреди се Сдружение "Български форум за транспортна инфраструктура"
То има за цел да обедини знанията и усилията на експертите в областта на транспортната инфраструктура по стратегическите проекти на страната

На 26 септември в Университета по архитектура, строителство и геодезия беше учредено Сдружение "Български форум за транспортна инфраструктура" Инициативата е на катедра "Пътища" към УАСГ и има за цел да обедини знанията и усилията на експертите в областта на транспортната инфраструктура по стратегическите проекти на страната.
Сдружението е с идеална цел. Проектът на устав и съответната документация са публикувани на интернет страницата на УАСГ в секцията на катедра "Пътища".
Учредителите гласуваха избирането на деветчленен управителен съвет вместо предвидения преди това седемчленен съвет.
Събранието откри домакинът проф. д-р инж. Красимир Петров, то беше председателствано от проф. д-р инж. Румен Миланов.
В избрания управителен съвет се включват:
- проф. д-р инж. Николай Михайлов, ръководител на катедра "Пътища" в УАСГ, председател
- арх. Петър Диков, главен архитект на София, заместник- председател
- проф. д-р Митко Димитров, директор на Института за икономически изследвания при БАН, заместник-председател
- проф.д-р инж. Румен Миланов от катедра "Пътища", секретар
- проф. д-р инж. Милчо Лепоев, зам.-ректор по социално-битовите въпроси в УАСГ
- Павел Диковски, председател на Българска браншова камара "Пътища"
- инж. Светослав Глосов (по неотложни причини г-н Глосов не присъства на първото заседание), председател на Камарата на строителите в България
- Алекси Кисяков, секретар на Държавно-обществената комисия по безопасност на движението
- инж. Евгени Чачев.
Как управителният съвет вижда работата си оттук нататък
Проф. д-р Николай Михайлов
Ще започнем от стратегическата инфраструктура. Може би ще направим преглед на международните транспортни коридори, съвременното движение на пътници и товари, а не това, което познаваме от 70-те години на миналия век. Виждаме какви промени се случват в картата на света и в Европа. Виждаме увеличаващия се трафик от Турция в посока България, виждаме развитието на Украйна и всичко това в нашия регион води до нови транспортни потоци. Доволен съм от присъствието на икономистите на БАН във форума, защото ние ще направим технико-икономически анализ на форума. Ще заложим на икономическия модел и той да предложи най-доброто решение.
Арх. Петър Диков
Ще започнем от основната стратегия за комплексно развитие на инфраструктурата - не да се действа по отделни елементи - пътна, железопътна, водна, въздушна, а да се разглеждат нещата в комплекс и да бъдат подредени така, че да работят заедно.
Проф. д-р Митко Димитров
Много е важно да се гледа комплексно на транспортната система, защото тя е комплексна. Когато се започват проектите, трябва да се знае, че те са част от нещо цялостно.
Проф. д-р инж. Румен Миланов
Трябва да започнем да работим заедно и отсега.
Проф. д-р инж. Милчо Лепоев
Основната задача е да сформираме актуалните теми, което ще бъдат обсъждани. Форумът има стратегическо отношение. Най-вероятно ще започнем от предстоящите обекти, бъдещето на магистрала "Хемус" и т.н.
Павел Диковски
Нормативите се движат по-бавно и изискват време, затова ще започнем от приоритетите - сега те са по-важни, те може би се преразглеждат в някаква светлина, ако не се преразгледат, ще се доуточнят.
Алекси Кесяков
Първата ни задача е да се грижим за хората и в този смисъл пътната инфраструктура трябва да пази хората, за да няма жертви по пътищата.
Инж. Евгени Чачев
Форумът трябва да помогне преди всичко на следващото правителството за подписването на договора с ЕК. Една година вече сме загубили от новия програмен период 2014 - 2020 г., до момента оперативните програми, по които ще усвояваме милиарди за транспортна инфраструктура, не са напълно ясни. Това трябва да е основната ни задача сега.
Милена ВАСИЛЕВА
Учредители*
арх. Петър Диков |