Европейската комисия коригира структурни фондове
От няколко месеца Европейската комисия провежда разговори и срещи със страните от Европейския съюз по работни групи, които се определят като мерки срещу кризата. Една от тях, която вече е приета, са целевите помощи.
За оперативна програма "Регионално развитие" са предвидени средства с бърза възвращаемост, които ще бъдат използвани за енергийна ефективност и саниране (подробности на стр. 3). Решението се чака след 2-3 месеца. В информационно съобщение на генерална дирекция "Регионална политика" на Европейската комисия намерението за подобни действия е оповестено още преди Нова година.
Фондът за развитие на селските райони вече е направил предложение към страните членки, към Съвета на Европейския съюз и към Европарламента средствата да бъдат използвани за осигуряването на широколентов достъп до интернет в селските райони. Идеята е така да се провокира бизнесът, който да насочи вниманието си към селските райони.
Според пресцентъра на Управляващия орган на оперативна програма "Транспорт" промени в Кохезионния фонд - основен донор на проектите по околна среда и транспорт, не са предвидени. Изграждането на пътища и пречиствателни станции е бавен процес със сложна възвращаемост на капиталовложенията и трудно може да стане част от целеви намеси. И все пак в съобщението на пресцентъра на Европейската комисия е записано, че "възможностите са към структурните и Кохезионния фонд и фонда за селските райони да бъдат допълнени конкретни елементи, насочени към точно дефинирани политики".
Предложените изменения на три от действащите регламенти целят да разширят подкрепата за инвестициите в енергийна ефективност в жилищното строителство.
В заключителната част на доклада на евродепутатите те настояват инвестициите в енергийна ефективност и използването на възобновяеми енергийни източници в жилищния сектор да бъдат допустими за финансиране от Европейския фонд за регионално развитие в целия ЕС и настоятелно призовават държавите членки и регионите да използват "в пълна степен тази нова възможност".
Важно е да се отбележи, че миналия вторник в Брюксел Съветът по финансови и икономически въпроси на Европейския съюз (ЕКОФИН) постигна съгласие страните да намалят ДДС в определени области като част от мерките за борба с икономическата криза. България обаче няма да въведе диференцирани ставки по данъка. Сред стоките и услугите, за които се предлага редуцирана ставка по ДДС, са ресторантьорството, печатните издания, електронните носители, ремонтът на жилища и други.