Панел 2:Иновативни сградни системи и тяхното единно управление и контрол

Интелигентните бизнес сгради се асоциират с понятията икономичност, здравословна среда, екологичност, комфорт и сигурност. Това се постига чрез иновативни сградни системи и тяхното единно управление и контрол. От правилния им избор, проектиране и изпълнение зависи оптимизацията на експлоатационните и енергийните разходи през целия жизнен цикъл на сградата. Това споделиха участниците във втория панел на конференцията "Инвестиции и строителство на офис и административни сгради".
Според Иван Червенаков от "Телетек" особено актуална напоследък е темата за конвергенцията - изграждане на единна инфраструктура на сградните системи. Интегрираните системи, унифицираните комуникации и стандартизираните протоколи за връзка са реалната предпоставка за изграждането на интелигентната сграда. От особено значение за инвеститорите е да осигурят пригодност на сградната инфраструктура към новите технологии в хоризонт от поне 10 години. Протоколът TCP/IP се наложи като универсален инструмент за адресиране и комуникация не само в сградите, но и буквално в нашето ежедневие. Правилно проектираната и изградена обща кабелна среда в сградата може в годините да посрещне многократни промени на основните сградни системи и силно да намали експлоатационните разходи по време на жизнения цикъл на сградата, коментира инж. Червенаков.
При офисните сгради голямото предизвикателство е задоволяването на различните изисквания за климатичен комфорт в работните помещения. Професионалното понятие климатизация изключва разделянето на системите за отопление, охлаждане, вентилация и управление на микроклимата, коментира инж. Николай Константинов, управител на "Термосист". За качествената работна среда много важни параметри, които трябва да се управляват, са шумът, скоростта на движение и относителната влажност на въздуха и не на последно място температурата. Използването на съвременни термопомпи с висока ефективност е добър вариант за комфортен тип климатизация на офисни и административни сгради. Като добра практика инж. Константинов посочи тритръбните VRV системи с пренос на топлина от прегрети зони с към зони с недостиг, и още по-новото поколение инверторна термопомпена система - VRV IV HEAT RECOVERY, с оползотворяване на отпадната топлина за производство на гореща вода. Иновативната система е съчетана с революционната технология VRT (променлива температура на хладилния агент), осигуряваща допълнително над 28% икономия в процес на охлаждане.
С въвеждане на новите задължителни изисквания към енергийната ефективност на сградите приложението на фотоволтаичните системи, инсталирани в бизнес и търговски сгради, ще стане по-широко и ще ги направи по-достъпни, коментира Даниела Асенова, финансов директор на "Соларпро Холдинг" АД. На абсолютно всякакъв вид нова или стара бизнес сграда би могло да се инсталира BIPV, без това да нарушава нейната визия. Ползите за потребителите са: намалени сметки за ел. енергия, увеличаване на енергийната сигурност и автономност, защита от покачващите се цени на ел. енергията, намаляване на вредните емисии, оползотворяване на неизползвани покривни пространства.
Непрекъснато повишаващите се изисквания към сградните системи, особено по отношение на енергийна ефективност, не може да се постигат без използване на ново поколение сградна автоматизация, посочи Александър Стоянов, ръководител направление "Сградни технологии" в Siemens. За офис сградите системите за сградна автоматизация вече са стандарт. Бъдещето е към цялостни и интегрирани решения за сигурност, комфорт и енергийна ефективност. Освен това е важно да се прави интелигентна връзка между всички системи в помещението, където е най-сериозния потенциал за пестене на енергия, подчерта Александър Стоянов.
Иво Петров, управител на New system, коментира, че преимущество на системите за сградна автоматизация (BMS) е бързата реакция на оператора по поддръжка на сградата при аварии. Обикновено инвестицията в BMS е около 1-1,5% от общата инвестиция в проектиране и строителство, а реализираната икономия на енергия е между 5 и 30% в зависимост от естеството на дейности в дадена административна/офис сграда. Възвращаемостта на инвестицията е между 1 и 5 години. Г-н Петров посочи, че добра практика при проектиране и изграждане на системи за сградна автоматизация е ангажиране на консултант или специализирана компания с опит на най-ранна фаза, още при дефиниране на желанията на инвеститора относно функционалността на системите в сградата.
Системите пестят енергия, ако се проектират правилно и ако се експлоатират правилно, заяви Кирил Илиев, управител на "Гео Фасилитис". Една част от инвеститорите за съжаление строят за препродажба и не участват в процеса на експлоатация. Именно тук се къса връзката. Само когато имаме инвеститор, който ще експлоатира сградата дългосрочно, се влагат средства в качествени сградни решения за максимална енергийна ефективност.