Градът

Mixed-use проектите укрепват градовете и създават оживени и разнообразни градски зони

Новите концепции обединяват различни направления на мисленето за устойчив дизайн, иновации и нови технологии.

Томас Бер, партньор в Skidmore, Owings & Merrill (SOM)

Вижте cтaтиятa в бpoй 5/2024  нa cпиcaниe ГPAДЪT

Томас Бер е управляващ съдружник в офисите на SOM в Лондон и Дубай, като наблюдава и координира дейността на компанията в регионите на Европа и Близкия изток по широк спектър от международни проекти, включително търговски сгради, сгради със смесено предназначение, жилищни сгради и хотели. Като архитект той вярва, че архитектурната дисциплина има социална, екологична и икономическа отговорност. 

- Как се създава устойчива градска среда чрез инвестиране в недвижимите имоти?

- На първо място, разработчиците и инвеститорите трябва да определят приоритетите на инвестиционните си решения, за да изградят правилните процеси, основи и рамки. Така ще бъдат сигурни, че недвижимите имоти ще носят дългосрочна стойност.
Това става още по-очевидно, когато се вземат предвид новите изисквания за въглеродни емисии в Европа, и често се налага да се обновяват съществуващите сгради и да се подлагат на устойчиви модернизации. Тези видове проекти могат да бъдат предизвикателство в краткосрочен план. Защото като архитекти и проектанти понякога изискваме повече време за оценка на съществуващите структури и за изграждане на конструкции, които да ги предпазят в бъдеще. Но те носят дивиденти по отношение на икономическата ефективност на въглеродните емисии в дългосрочен план, въпреки че на пръв поглед изглежда скъпо начинание.

- Какво е значението на сградите със смесено предназначение, когато става дума за устойчива градска среда?

- Като проектанти ние интуитивно разбираме, че сградите и проектите със смесено предназначение са по-ефективни от районите с едно предназначение. Причината е, че mixed-use проектите създават възможности за обогатяване на местната общност, за съжителстване и комуникация на различни хора и това позволява на сградите с различно предназначение да обменят ресурси (енергия и вода) чрез обща инфраструктура. Това е предимство, което от своя страна допринася за ефективността и намаляването на въглеродните емисии в голям мащаб. Наше изследване потвърждава това схващане. Имайки предвид цялостния поглед върху въглеродното въздействие на застроената среда, виждаме, че всеки вид квартал със смесено предназначение - от средна до висока плътност - има значително по-ниско въглеродно въздействие на глава от населението в сравнение с други квартали.
Сградите със смесено предназначение предлагат също така важен начин за укрепване на градовете и за създаване на оживени и разнообразни градски зони. Например в Гьотеборг току-що завършихме най-високата сграда със смесено предназначение в Скандинавия. Сградата е висока 246 метра и се отклонява от традиционните за града модели на застрояване с ниска плътност и катализира превръщането на крайбрежния квартал "Линдхолмен" в оживен и характерен район с магазини, ресторанти и обществени пространства. В допълнение към новия иновационен квартал в близост до университета "Чалмерс" и предприятия на компании като Ericsson, Volvo и Saab, смесените функции и обществените удобства на проекта Karlatornet допринасят за развитието на града с приблизителен очакван оборот десет милиарда шведски крони през следващите шест до седем години.

© SOM, URBAN SEQUOIA

- Намаляването на въглеродните емисии при разработването на проекти е важна тема на пазара. Какво е бъдещето на градското развитие?

- Докато застроената среда от десетилетия се фокусира върху намаляването на оперативната енергия и свързаните с нея въглеродни емисии, въглеродните емисии през целия жизнен цикъл се очертават като ключови в стремежа за намаляване на цялостното въглеродно въздействие на застроената среда и за разбиране на нейната дългосрочност. Това предлага показатели за оценка на това как най-добре да се проектират, строят и обновяват сградите, за да се намали цялостното им въздействие върху околната среда. За разлика от експлоатационната енергия (която може да бъде подобрена, след като сградата е в експлоатация), въплътеният въглерод никога не може да бъде намален, след като веднъж е емитиран.
Всъщност най-добрият вариант е да запазим възможно най-много елементи на сградите, които съдържат въплътен въглерод от съществуващия сграден фонд. В резултат на това смятам, че ще продължим да обръщаме по-голямо внимание на търсенето на нови начини за творческо преосмисляне на вече съществуващите структури и да се гарантира, че те са достатъчно гъвкави, за да продължат да се адаптират към променящите се нужди в бъдеще.
Това желание за по-прецизни и цялостни данни е причината, поради която стартирахме услуга, наречена Whole Life Carbon Accounting, миналата година, в която анализираме и измерваме оперативните и въплътените въглеродни емисии на всеки етап от даден проект. Този цялостен подход означава, че нашите клиенти могат да разберат истинското въздействие на сградата върху околната среда и е възможност за превръщане на въглеродните цели в измерими резултати от експлоатацията.

© SOM, URBAN SEQUOIA

- Много от проектите Ви са свързани с небостъргачи. Какво е значението на този тип сгради в зелената трансформация?

- С нарастващото население в градските райони по света и спешната нужда от драстично намаляване на въглеродните емисии в застроената среда високите сгради представляват една от най-въздействащите възможности за ефективно проектиране на нашите растящи вече градове с висока плътност.
Разработихме предложение за висока сграда, абсорбираща въглеродни емисии, която според нас може да бъде изградена с помощта на наличните днес технологии. Представена на конференцията на ООН COP 26, Urban Sequoia е рамка за проектиране на 40-етажна сграда, която произвежда 70% по-малко въглерод по време на строителството си в сравнение с типичния небостъргач.
Тази концепция обединява различни направления на мисленето за устойчив дизайн, най-новите иновации и нови технологии и ги прилага в мащаба на една сграда. От холистично оптимизиране на дизайна на сградата, минимализиране на материалите, интегриране на биоматериали, напреднали технологии за биомаса и улавяне на въглерод Urban Sequoia може да постигне значително по-голямо намаление на въглеродните емисии от това, което е било възможно чрез прилагането на тези техники поотделно. Знаем, че технологиите и системите, необходими за изграждането на Urban Sequoia, съществуват. Сега търсим подходящите партньори, за да ги превърнем в реалност.

1 / 2

© SOM, MILANO, CORTINA OLYMPIC VILLAGE 

2 / 2

© SOM, MILANO, CORTINA OLYMPIC VILLAGE 

- В момента работите по някои от най-вълнуващите забележителности в света, включително 100 Leadenhall в Лондон. Как този вид проекти помагат за създаването на устойчиво международно градски развитие?

- Противодействието на кризата с климата е в основата на цялата работа на SOM. Със сигурност. Ние вярваме, че нашите проекти на сгради, градове и инфраструктура имат ясна роля за постигане на интегрирани, интелигентни и творчески решения за постигане на амбициозните ни цели в областта на климата.
В допълнение към това, че сме въглеродно неутрален бизнес, ние се стремим да преследваме тази цел във всеки проект, в който участваме активно. Стремим се да постигнем нулев нетен оперативен отпечатък за 100% от нашата активна проектантска дейност до 2030 г. и също така сме поели ангажимент да постигнем нулева нетна стойност за целия жизнен цикъл на всички наши активни проектантски дейности до 2040 г. Като си поставяме тези амбициозни цели и си партнираме със съмишленици - клиенти и сътрудници, ние сме в състояние да разработим иновативни концепции като 100 Leadenhall Street, която, когато бъде завършена, се очаква да бъде сред първите небостъргачи в Обединеното кралство с нулеви нетни въглеродни емисии. Освен това се надяваме, че това ще зададе нова посока и ще продължи да насърчава приемането на нови решения, както и изследвания за по-устойчиво бъдеще. 

Вижте cтaтиятa в бpoй 5/2024  нa cпиcaниe ГPAДЪT

Обратно нагоре ↑