арх. Емил Бурулянов
Apx. Eмил Бypyлянoв e пpeдceдaтeл нa Cъюзa нa apxитeĸтитe в Бългapия - Бypгac, и нa Cдpyжeниe в обществена полза "Πocoĸa Бypгac". Бaĸaлaвъp пo инжeнepcтвo и apxитeĸтypa - Maлтa, мaгиcтъp пo виcшa apxитeĸтypa и управление на умни градове – Барселона, Испания. Глaвeн apxитeĸт нa Бypгac (2019 - 2022). Hocитeл нa нaгpaдa в Haциoнaлeн ĸoнĸypc „Cгpaдa нa гoдинaтa“ 2015 г., 2023 г. и „Cгpaдa нa пyблиĸaтa“ за 2015 г. Hocитeл нa „Apxитeĸтoн 2017“ - нaциoнaлнaтa нaгpaдa зa apxитeĸтypa нa CAБ.
Архитектурните конкурси отдавна са крайъгълен камък в развитието на обществените пространства и сгради, развивайки уникалното съчетание от креативност, иновации и функционалност. В контекста на българската архитектурна система, където се наблюдава забележим недостиг на успешни конкурси, изследването на глобални примери за успешни затворени архитектурни конкурси е от особена важност, за да разберем както тяхната важност, така и тяхната безспорна ефективност. Ще разгледам в частност
затворените архитектурни конкурси,
често включващи библиотеки, паркове, болници и стадиони, които не само демонстрират потенциала на конкурентната основа, но и подчертават ползите от среда на сътрудничество в архитектурата.
Конкурсите с предварително избрани участници, специализирани в темата, провеждани в затворен формат, предлагат няколко предимства. Те гарантират високо ниво на качество и ангажираност от страна на участващите фирми, тъй като тези фирми често се избират на базата на техния доказан опит и експертиза. Този формат също позволява по-фокусирано и задълбочено изследване на възможностите за дизайн, тъй като броят на заявките е управляем и конкурсът може да бъде адаптиран към специфични изисквания или теми.
В България, където архитектурният пейзаж е все още сравнително беден на развитие и иновации, усвояването на тези международни примери би могло да бъде решаващо. Успехът на
контрактуваните конкурси
в други страни предоставя модел за това как българският инвеститор, независимо дали частен или публичен, може да оживи чувствително архитектурния сектор. Предприемането на подобни стратегии ще насърчи среда, която не само стимулира креативното мислене, но също така ще допринесе за културното и функционалното обогатяване на своите обществени пространства.