Вижте първопремирания проект: Къща за гости "Кастра Рубра"
Български архитектурни награди 2019






Второто издание на "Българските архитектурни награди" на Камарата на архитектите в България отличи "Кастра Рубра" - един проект на ZOOM Studio и арх. Тодор Обрешков с Голямата награда измежду 46 участници и 15 номинирани и четири специални награди. Финалната церемония по награждаването се състоя на 30 май вечерта в Националния дворец на културата. Ето повече информация за първопремирания проект.
Проект: ZOOM studio & арх. Тодор Обрешков
Година на завършване: 2018
РЗП: 1000 кв. м
Фотограф: Минко Минев
През 2011 г. в с.Коларово е построена винарна "Кастра Рубра". В обезлюденото село живеят само 15 души и има множество изоставени къщи. Винарската изба създава нови работни места на жителите на съседните села и градове. Междувременно винарската изба става все по-известна и започва да предлага винени турове и дегустации и на място. Все по-често гостите желаят да останат и да пренощуват на място, но това не е възможно в сградата на избата.
През 2012 г. инвеститорът на проекта кандидатства за финансиране по европейска програма за развитие на селските райони и построява къща за гости с девет стаи. Бъдещо намерение е да се построи втора подобна къща в близост от запад, като двете сгради ще бъдат свързани с подземен тунел, басейн и спа зона между тях.
Къщата се намира нагоре по хълма над винарната, на края на селото и е свободно разположена в природата. Тя е на три стъпаловидни нива и се вписва максимално в съществуващия наклонен терен без да доминира над околните постройки.
Къщата е на три стъпаловидни нива по терена, последователно свързани с надлъжен централен коридор и стълби. На горното входно ниво са разположени рецепция, хол, трапезария и кухня. На средното ниво са разположени дегустационна, енотека, фитнес зала, две големи стаи, технически и обслужващи помещения. На долното ниво се намират седем стаи. По предложение на архитектите всяка стая е обзаведена по индивидуален интериорен проект, за да се предложат разнообразни преживявания на посетителите. От всички жилищни помещения се излиза директно на терена.
Посетителите влизат в къщата на горно ниво, където се намират рецепцията и дневната с широка панорамна гледка. Слизането надолу по стълбите към залата за дегустации и стаите предлага контрастно изживяване, наподобяващо подход във винарна. Дългият коридор е осветен над стълбите с възможност за гледка към далечината.
При избора на материали и конструкция също е направена препратка към винарската изба. Всички основни стени са от видим бетон. Външните стени са облицовани с каменна зидария. Остъкленията са широки. Сградата е с плоски терасовидни покриви. Бетонните козирки изтъняват към контура.
Повече информация за Българските архитектурни награди 2019, участниците и премираните проекти