Семафор - амбициозен поглед към бъдещето










В предложението за дизайн на новата централа на Soprema в Страсбург /Франция/, Vincent Callebaut Architectures предвижда 8,225 кв.м „зелена“ инфраструктура. Сградата, наречена Семафор, е описана като „зелен офис“, посветена на т.нар. градското земеделие и комфорта на служителите си, пише ArchDaily.
Еко-футуристичната сграда е вдъхновена от биомимикрията и е предназначена да бъде открояваща се забележителност, служеща като магазинна витрина, която представя цялата гама изолационни, хидроизолационни и екологични продукти на Soprema. Дизайнът представлява екологичен прототип на зеления град на бъдещето, който работи за постигане на симбиоза между хората и природата. В сърцето на структурата е разположен скелет на мамут, символичен за Soprema, който е поставен в стъклен купол на самия връх на сградата, като се вижда от цялата околност.
Във вътрешността фокусът пада върху гъвкавостта и адаптивността. Проектът е създаден така, че да отговаря на организационната структура на компанията, а всички служители от един отдел ще могат да работят заедно на един етаж, но в рамките на гъвкави офис пространства без определени места за работа и бюра. В плана са интегрирани помещения, които позволяват да се осигури уединение, когато е необходимо. Сградата е проектирана така, че да е естествено осветена и проветрена, с места за отдих и релаксация, групирани около нея.
Наблюдава се стремеж към интеграция с природата при всяка възможност - сградата се възползва от местоположението си до водата, като е планирано ново яхтено пристанище, както и големи, зелени каскадни тераси, вдъхновени от оризовите полета, където служителите на компанията могат да се насладят на гледката. Зелените площи на сградата включват зеленчукови и овощни градини, както и оранжерии.
Освен всички зелени площи на повърхността на сградата, тя включва множество иновации, за да компенсира потреблението на енергия и не само. Дизайнът предвижда 10 000 растения, храсти и дървета, родени в района на Страсбург, които ще абсорбират въглеродните емисии. Плътната растителност ще служи и за борба с високите температури, за преработка и използване на дъждовната вода и за рециклирането на отпадните води. В проектът са включени още: соларен фотоволтаичен и термичен покрив, вертикален вятърен парк и завод за мини-биомаса. Самите строителни материали ще бъдат избрани така, че да оптимизират качеството на въздуха в помещенията.