Първа копка на високотехнологична сграда на институт Gate
Екипът на институт GATE заедно с проф. Николай Денков, министър на образованието и науката, Константин Павлов, кмет на район Лозенец и проф. Анастас Герджиков, ректор на СУ „Св. Климент Охридски“, положиха основите на новата сграда на института в кампуса на Софийския университет на бул. "Джеймс Баучер". Сградата между факултетите по математика и информатика (ФМИ), физика (ФзФ) и химия и фармация (ФХФ), и два центъра, финансирани по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ - най-подходящото място за създаването на Научен парк на Софийския университет, заяви проф. Силвия Илиева, директор на институт GATE. Сградата е първа стъпка в изграждането на националната изследователска инфраструктура в областта на големите данни и изкуствения интелект, която ще събере тези наши стремежи. Тя ще бъде домът на института и изследователите в нея ще работят в полза на обществото, с помощта на съвременните достижения на науката и технологиите“, каза проф. Илиева.
Сферата, в която институт GATE се развива е изключително важна и докато допреди време подобни центрове съществуваха само в Западна Европа, сега с бързи темпове компенсираме това – резултатът за първите две години от съществуването на института е видим, каза проф. Анастас Герджиков, ректор на СУ „Св. Климент Охридски. Специално живо включване направи д-р Мануел Алейшо от Генералната дирекция за научни изследвания и иновации на Европейската комисия.
От основаването си институт GATE успява да привлече финансиране от национални и международни проекти и започва два значими пилотни проекта с важно обществено значение - в приложните области „Градове на бъдещето“ („Цифров двойник на града“) и „Дигитално здравеопазване“ („Цифрово моделиране на пациенти с когнитивни нарушения“).
GATE е съвместна инициатива между Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Chalmers University of Technology, Швеция, и Chalmers Industrial Technology, Швеция, в рамките на проект за изграждане на Център за върхови постижения в областта на големите данни и изкуствения интелект, финансиран по мярката Teaming Phase 2 на европейската програма за научни изследвания и иновации Хоризонт 2020 и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Научните изследвания и иновациите са организирани в четири стратегически приложни области – Градове на бъдещето, Интелигентно правителство, Умна индустрия и Дигитално здравеопазване.
Високотехнологична сграда
Сградата е разположена в паркова среда, обградена от историческите сгради на Факултетите по химия, математика и информатика, и физика на СУ „Св. Климент Охридски“ в кампуса на бул. Джеймс Баучер. Сградата е решена в минималистичен обем - кубична форма с еднакви по размер фасади, проектирани спрямо изложението - с повече материал от изток, юг и запад и повече остъкляване от север. Има четири надземни и едно подземно ниво, свързани с асансьор и вътрешна стълба с естествено горно осветление. На покрива се разполага открита тераса за отдих и размисъл. Фоайето обединява в общ обем първо и второ ниво - отворени пространства за срещи и дискусии. Вдясно от главното фоайе се разполага многофункционална зала с капацитет от 120 души, където ще бъдат провеждани събития и конференции. На ниво сутерен се разполагат две големи зали, едната е зала за визуализации със значителни по размер екрани и оборудване за виртуалната реалност. Другата голяма зала е с презентационна цел – за иновации и новости в сферата на информационните технологии. На второ ниво се намира отворено пространство - общ обем с главното фоайе, две зали за обучения и конферентни срещи, както и едно отворено пространство за работа. На трето и четвърто ниво са разположени различни по размер пространства за научни изследвания, съобразени с нуждите на института. На покрива се разполага тераса, място за отдих и срещи, където изследователите могат да излязат и да се любуват на парковата среда с поглед към целия кампус.