Office Investments & Workspace Forum 2024: Качество на работната среда, ESG стандарти и баланс на гъвкавостта
Еволюцията на стандартите за качество на офис инфраструктурата, зелена трансформация, ESG изисквания, хибридните модели и повече гъвкавост, факторите за пазарната среда за офиси и работни пространства в началото на 2024 - това са само някои от основните теми във фокуса на дискусиите на Office Investments & Workspace Forum 2024 с мото Sustainability, quality design - Delivering Prime Workspace Ecosystems. Над 300 експерти и професионалисти от строително-инвестиционния и real estate сектора се включиха в традиционния бизнес форум за тенденции, инвестиции и иновации. В него участваха над 50 говорители от водещи компании в сектора в 5 панела с ексклузивно съдържание на най-атрактивната локация event локация в София. И още от темите на форума - успешни проекти, реализации и системни решения във формата Projects showcase: Office innovation & the green transformation, и Workspace showcase: Workspace design and fit-out trends.
Дигитално разрешение за строеж, опростяване на административните разрешителни и кратки срокове,
заснемане и създаване на дигитален двойник на столицата и транспортната инфраструктура, развитие на технологични паркове, бизнес инкубатори и съвременни co-working пространства, електронна София - стратегията за превръщане на Столична община в регионален технологичен хъб представи в своята key note презентация Никола Барбутов, заместник-кмет в направление "Европейски политики, международна дейност и туризъм" в Столична община. Фокусирането върху инвестиции с висока добавена стойност е свързано с развитие на технологични и индустриални зони за развитие на индустрии на бъдещето, както и стимулиране на инвестиции в северна София - транспорт, образование и околна среда. По-добрата транспортна свързаност на Балканите и превръщане на столицата в атрактивна туристическа дестинация остават ключов приоритет.
Очаквания за 10-12% растеж на ИТ и BPO сектора,
по-малък ръст на наемането на хора и подобна на оперативната печалба от 2021 г. ИТ и BPO сектора в България е нараснал с около 17% за 2022 г. спрямо 2021 г. и достига до 105 хил. наети като генерира 5.8% от БВП при 12% оперативна печалба, коментира в своята key note презентация Илия Кръстев, председател на AIBEST (Асоциацията иновации, бизнес услуги и технологии). Факт е 50% намаление на обявите на работа в сектора и двойно увеличаване на броя на кандидатстващите. В момента компаниите са глобално по-консервативни предвид геополитическите рискови и политически избори в цял свят очакванията са за изчакване. AI като фактор ще повлияе автоматично на работата на всички компании, а трендът е свързан с регулациите, скоростта на неговото приложение и глобалното развитие в света. Избягването на 15% европейски данък на глобалните компании остава предизвикателство за привличане на инвестиции в България в момента. Работните места в ИТ и BPO сектора се очаква да се трансформират към по-висока ефективност и заплащане.
Свободните офис площи в София регистрират спад до 15.8% през Q1 2024
- с 0.5% по-малко от Q1 2023. Малко под 200 хил. кв. м са сградите с разрешение на строеж. Над 50% са подновяванията на договорите при незначително количество разширения и нови наеми, точно обратно на тренда от Q1 2019, съобщи в своята key note презентация "Office Marketbeat 2024 Sofia/Bulgaria - работните пространства и пазарът: новите измерения за качество, устойчивост и гъвкавост" Явор Костов, управляващ партньор, Forton Cushman & Wakefield. От 2019 до 2023 г. ИТ и БПО секторът заемат до 70% от всички наемни сделки. Свободните площи са основно по големите булеварди "Цариградско шосе" и "България" с концентрация на новото строителство. Споделените и гъвкави офис площи устойчиво нарастват, в момента те са около 3% от общото предлагане на офис площи, около 15 хил. кв. м, и присъстват като все по-задължителна част от микса на големи модерни офис сгради. Предоговаряния и оптимизация на офис площи са основна тенденция, а качеството има предимство пред цената. ESG се налага основно от глобалните ползватели.
При свободни 15-17% на конкретни качествени офис локации почти няма свободни площи, което кара цените да варират в по-големи размери. София има добре развити офис дестинации и при 180 хил. кв. м в строеж в момента потенциалът за абсорбиране на качествени площи се увеличава като се увеличава ценовата разлика с по-нискокачествен продукт. Фактор като ESG политики ще има все по-голямо значение за инвеститори, наематели и институции, коментираха участниците в Панел 1 Market Environment 2024: Пазарът на офиси и работни пространства 2024.
Гъвкавите офис площи ще стават все по-важна като осигуряват голяма степен на заетост. Достатъчно на брой паркинг места увеличават своята приоритетност за наемателите. Хибридността се утвърждава като ключов фактор, включително за влизане на нови бизнеси. Компаниите се насочват към live обучения и soft skills събития, разширяване на зелените площи и повишаване на комфорта на средата като фактор за задържане на служителите. Компаниите анализират тенденциите с фокус върху изискванията на наемателите за връщане на служителите в офисите при хибриден модел и решения при дългосрочна оптимизация. Известно охлаждане на пазара и търсене на нови възможности са факт, държавата обаче не участва достатъчно активно в този процес.
В дискусията се включиха Йордан Кръстев, Бизнес парк София, Георги Попчев, Lion’s Head Investment, Давид Давидов, Garitage Investment Management, Иван Горанов, Smart Consultants, Лилия Кръстева, Ceres Management Services, Явор Костов, Forton Cushman & Wakefield, Томас Хасенедер, Cargotec, Христо Каракостов, Colliers България, Димитър Иванов, Avalant.
Новата версия LEED v5 още е отворена за коментари до края на май,
предхожда предстоящите европейски регулации и въвежда по-различни критерии. Качеството на живот е във фокуса на стандарта с оценката на климата и качеството на въздуха. Специално внимание се обръща на експлоатацията и поддръжката на съществуващите сгради и привеждането им в съотвествие със стандатите. Всяка промяна се посреща с нежелание, но нека да я разглеждаме като възможност, призова за мобилизиране на зелената трансформация чрез устойчиви real estate инвестиции Адина Уелш, изпълнителен директор България, Raiffeisen Property Holding International, председател BGBC, в своята key-note презентация като илюстрира със сертификация на съществуващи проекти като Expo 2000 Office Park - фаза 1 и 2.
Държавите в цял свят не въвеждат системни стимули за ESG съответствие, но за тях има ясни стандарти, които се прилагат по настояване на инвеститорите и са тясно свързани с инвестиционната привлекателност, коментираха участницитев Панел 2 Sustainability and impact - ESG trends: Устойчивото развитие, социално въздействие и net-zero офис инфраструктура и работни места.
Вече съществуват адекватни ESG рамки като USSB и EFRAG.
Налагането на тези нови стандарти е сериозно изискване на големите международни компании с подобни глобални стратегии, които навлизат на висока скорост, но не всички инвеститори са наясно с начина за привеждане на съществуващите активи в съответствие с тях според проучване на Colliers. Изискването за сертифициране на сградите вече не е достатъчно, а пазарната разлика в цени на офиси в сгради А и Б вече е над 5 евро/кв. м. От гледна точка на бюджета сертификацията за устойчиво строителство може да бъде интегрирана с ESG стандартите. Добър пример са различни социални инициативи и ангажиране на общността в съвместни проекти с бизнеса. Различни инструменти могат да осигурят прецизно въвеждане на зелените стандарти, което да осигури добра пазарна стойност на активите. Стойността на въвеждане на ESG стандартите може да бъде 3% за съществуващи сгради, но отнема значително време и усилия в сравнение с нови проекти. Стойността на активите може да се повиши до 24% в зависимост от сектора на фона на риск от обезценяване и необходимост от спешна декарбонизация.
В панел 2 участваха Адина Уелш, RPHI, BGBC, Екатерина Радева, Бизнес парк София, Йоанна Димитрова, Forton | Cushman & Wakefield, Калоян Крумов, DGKV, арх. Димитър Полянов, Atlas Project Management, Иглика Йорданова, Colliers България, Иван Николов, Concentrix, арх. Весела Вълчева – Макгий, GBCI Europe
Пазарът на гъвкавите и споделени пространства органично се развива в позитивна посока
- ръст на предлагането и диверсификация на търсенето като профил на клиентите. Установени компании гледат на сервизираните офис като добра опция. Дигиталните компании са по-готови да направят стъпката в тази посока и да открият преимуществата на услугата - икономия на разходи и изнасяне на неспецифични дейности, коментираха участниците в Панел 3 Flex forward: Flex space & coworking. Гъвкавостта на споделените пространства е свързана както с размера на пространството, така и с предлаганите услуги. Компаниите с динамика при служителите намират своето място в споделените площи, основно фирми до 20-30 сътрудници, например от НПО сектора. Работата в co-working среда създава добавена стойност за компаниите, особено в контекста на дигиталното номадство, ESG тенденциите и нуждата от мултифункционални възможности в различни сектори. Ще нараства ролята на операторите, на диверсификацията на площите и на различните услуги с позитивен тренд.
В панел 3 участваха Красимир Петров, MyFlex Coworking, Кристелина Стайкова, Entract 127, Божидар Георгиев, Work & Share Coworking Space, Петко Георгиев, ИКТ клъстер Бургас, Божидар Цонев, Avalant, Николай Ликоманов, Onload Agency, Иван Велков, FIABCI България
Презентационният Панел 4 представи Projects showcase: Office innovation & the green transformation. В него участваха Мария Хинкова, ИПА, Лазар Цанков, ИПА, арх. Никола Георгиев, SGI Architects and Masterplanners, арх. Димитър Паскалев, United Master Architects, арх. Вероника Бонева, Студио Функт, арх. Богдана Данчева, Back2Architecture, Венцислав Николов, KONE, инж. Александър Стоянов, Siemens, инж.Шуаиб Мехмедали, ЕТЕМ БГ, Виорел Глигор, HELVAR, Lighting Intelligence.
Панел 5 беше с фокус Workspace showcase: Workspace design and fit-out trends. С презентации се включиха арх. Теодора Костова, MoVe Architects, арх. Виктория Илиева, VIArchitects, арх. Цветомир Павлов, Cache Atelier, арх. Дияна Янева, Atlas Project Management, Хелен Кос, Helen Koss Architecture and Design, Шакир Ахмедов, OmniChannel, инж. Роман Бацаров, Knauf Ceiling Solutions, инж. Иван Късев, Доормакс, арх. Мартин Ряшев, DA Architects, арх. Владислав Дечев, SGI Architects and Masterplanners.
Повече информация за Office Investments & Workspace Forum 2024