КАБ: МЗ да подготви план за създаването на Национална детска болница
Качествена детска болница може да има след около 6 години, прогнозират експертите
Министерството на здравеопазването трябва да изработи ясен и конкретен план, който да описва детайлно предстоящите стъпки по създаването на Национална детска болница. Това коментира председателят на Камарата на архитектите в България арх. Владимир Милков на обществената дискусия по темата, която се проведе на 2 август в Народното събрание по инициатива на “Демократична България”. Арх. Милков припомни, че КАБ поддържа устойчива и непроменена във времето позиция относно изграждането на новата детска болница. От професионалната организация настояват за спиране на настоящата обществена поръчка за инженеринг, изработване на компетентно технологично задание за проектиране, провеждане на архитектурен конкурс, създаване на цялостен проект по всички части и фази, и едва след това обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител.
Чуждият опит
За създаването на качествено лечебно заведение са необходими задълбочен анализ и прецизно техническо задание, за да може проектът да бъде реалистичен и правилно организиран. Това заяви арх. Емануил Марков, който има опит в проектирането на Многопрофилна болница във Валенсия (70800 м2), Болничен център „Принцеса Грейс“ в Монако (85 000 м2), Болничен център с университет Страсбург (36 238 м2) и много други. Арх. Марков изрази недоумението си от факта, че всички дейности по създаването на детската болница са възложени на една строителна фирма без да се извършени предварителни анализи и да е разписана подробна програма за бъдещото развитие на проекта. Според архитекта са необходими година за изработването на техническото задание, между 6 и 8 месеца за провеждането на архитектурен конкурс, 2 години за проектирането и още 2 години за строителството. Арх. Марков сподели опита си при проектирането на френска болница на площ от 70 000 кв. м., чийто проект е започнал през 2003 г., изграждането през 2006 г. и първата операция е била извършена през 2009 година. Същият срок от 6 години бе посочен и от инж. Франк Андерсен, ръководител на проект за изграждането на Университетската болница в Орхус, Дания.
При проектирането на болници трябва да се мисли нестандартно, но и да се отчитат функционалните изисквания за такъв тип сгради, като се прецизират връзките между различните зони – операционна, реанимация, приемна, лесен достъп до спешното отделение и много други. Необходимо е да се обърне внимание на геологията на терена и околното пространство, като се обмислят варианти за създаването на парк и вътрешни градини. Може да се предвиди възможност за бъдещо разширение на болницата и изграждане на образователен център, коментираха от Building Design Partnership – компанията, спечелила конкурса и изготвила проекта на детската болница в Ливърпул.
Местоположението
Участниците в дискусията обсъдиха различни варианти за местоположението на бъдещата болница. За да се направи задание за проектиране най-напред трябва да бъде избран теренът за изграждане на болницата, коментира арх. Тодор Обрешков. Заданието се прави за конкретното място, като така може да се прецени дали то отговаря на необходимите условия и дали площта е достатъчна. Теренът на детската болница в двора на Медицинска академия е избран неслучайно преди 50 години, тъй като е част от съществуващата здравна инфраструктура на столицата.
“Няма никакво съмнение, че болницата трябва да бъде в комплекса на Медицинска академия и предлагам да се обединим около този въпрос”, категорична бе министърът на регионалното развитие и благоустройството доц. д-р арх. Виолета Комитова.
Зам.-председателят на КАБ арх. Константин Пеев коментира, че има и друг терен в двора на Медицинска академия, който е подходящ за изграждането на детската болница. Площта му е около 4 – 5 декара и се намира в непосредствена близост до метростанцията. На това място в момента има недовършен строеж на клиника за вътрешни болести, който може да бъде разрушен за целите на новия проект. Сред предимствата на терена са, че той разполага с южен двор и дава възможност за изграждането на подземен паркинг на две нива за 300 автомобила. Освен това евентуалното събаряне на старата постройка ще бъде по-безопасно, защото в близост до нея няма други сгради. Според арх. Пеев настоящият терен, определен за детска болница е подходящ за изграждането на многоетажен паркинг.
Какво предстои
Създаването на нова детска болница да се превърне в национален приоритет, по който да има консенсус между политическите партии и приемственост между правителствата, единодушни бяха експерти, лекари, архитекти и политици. До момента от Министерството на здравеопазването са изпратени две писма до “Главболгарстрой” АД, в които се изисква спиране на дейностите и прекратяване на обществената поръчка. Очаква се тази седмица министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров да бъде изслушан от депутатите по казуса с детската болница. Докато текат процедурите по прекратяване на договора с изпълнителя е необходимо в най-кратки срокове да бъде сформирана работна група, която да започне подготовката на анализ на нуждите и състоянието на детското здравеопазване, информира арх. Петкана Бакалова. Предвижда се и поредица от експертни тематични срещи за бъдещата болница.
Цялото видео от обществената дискусия “За истинска детска болница” можете да гледате тук