Изследване на Софияплан: Шест обекта в София с потенциал за визуални коридори
Започва вторият етап от изследването "Визуални коридори" на "Софияплан"

Храм-паметник „Св. Александър Невски“, църквата „Св. Неделя“, джамията „Баня Баши“, Министерство на земеделието, сградата на ДЗИ и Партийният дом. Това са обектите с най-голям потенциал според изследването "Визуални коридори" на "Софияплан". Екипът на "Софияплан" работи по проекта в сътрудничество с арх. Евгений Ширинян от МАРХИ.
Пилотен проект тества технологичните и методологически подходи за определяне на визуални коридори и първоначално са изследвани гледките към Витоша. Направен е анализ на силуета на планината, който е разделен на характерни върхове и склонове. Определени са основните зони на теоретична видимост на планинските контури от града: значими транспортни и пешеходни връзки; инфраструктурни обекти; публични пространства; градски паркове и градини. Ключова например е оста Лъвoв мocт - бул. "Mapия Лyизa" – пл. "Cв. Heдeля" – бул. “Bитoшa”.
Първи етап
На базата на изводите от пилотния анализ стартира изследване на ценните визуални коридори. Проучени са разнообразни източници: исторически сведения, градоустройствени планове, туристически маршрути, обществените нагласи.
Създаден е списък с ценни обекти в три категории:
- Градоустройствени оси - значими транспортни и/или пешеходни коридори, откъдето са видими обекти на градски силует.
- Обекти на недвижимо културно наследство - сгради и паметници със статут на недвижима културна ценност, които са ценни градски ориентири.
- Емблематични сгради в града - сгради и паметници, които не са идентифицирани като културна ценност по смисъла на Закона за културното наследство, но са важни за града от визуален аспект. Повечето от тях са строени след 1944 г.
Създаден е инструмент (матрица) за оценка на обектите, която се формира от сбора на два индикатора - визуална и социокултурна значимост.
Определен е приоритетен списък с обекти, които имат най-голям потенциал за изграждане на визуални коридори. Това са храм-паметник „Св. Александър Невски“, църквата „Св. Неделя“, джамията „Баня Баши“, Министерство на земеделието, сградата на ДЗИ (Чиновническо осигурително дружество) и бившият Партиен дом.
Втори етап
Вторият етап предвижда проучване и селектиране на основните градски пространства с ценни гледки към околните планини и Витоша. Целта е да бъдат създадени 3D визyaлни ĸopидopи зa oгpaничaвaнe нa виcoчинaтa нa cгpaдитe във важните направления на възприятие към планините.
Получените данни ще бъдат обобщени и визуализирани в карта на визуалните коридори в Столична община.
В изследването са използвани съвременни технологии в сферата на пространствения анализ, които позволяват да бъдат оформени триизмерни призми, определящи точните параметри и граници на визуалните коридори. Създадената матрица ще бъде част от инструментите на новия ОУП на Столична община.