Geo Center: Многофункционална сграда с апартаменти, офиси и магазини
Четете в брой 3 на Списание ГРАДЪТ
Пълният текст - в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Арх. Георгий Станишев: Хибридни пространства, хибридна архитектура
Арх. Станишев, да започнем от заданието на инвеститора за проекта на бул. "България" и бул. "Тодор Каблешков"? Какви са основните показатели на проекта, включително и планове във времето?
- Тази сграда, наречена навремето "България-Юг", има тежка съдба и в момента проектът за нея е в нашия офис за втори път. Първият датира от 2008, когато сградата получава строително разрешение, започва се строителство, което обаче спира, повалено от падането на цените, след изградена конструкция и частично прокарани инсталации. В това състояние "България-Юг" пребивава повече от 10 години като собственост на банката кредитор, служейки на БИЛЛА за колосален рекламен стенд, докато не бъде изкупена миналата година от инвеститор, зареден както със собствен финансов потенциал, така и с решимост да я превърне в образцова среда за обитаване и за работа.
През периода на 10-годишния й застой съдбата на сградата обаче се случи да бъде доста приключенска... Освен за рекламна функция строежът бе използван често като тренировъчна площадка за рисковани каскади, скокове и други изпълнения на група от freerunners, както и, доколкото съм чувал, за място на снайперска позиция за стрелба при покушение срещу виден бизнесмен, атентат, слава богу, завършил с неуспех. Описвайки всички събития, на които тя се оказа неволно и сцена, и свидетел, бихме могли да получим един нескучен постмодерен роман.
Днес в офиса ни се моделира нейното второ раждане вече под името ГЕО... Това не идва от името ми, разбира се, но от наименованието на фирмата "Геострукт" ООД, която е собственик и предприемач, разработващ новата фаза на проекта. Естествено изграденият бетонов скелет, както и строителните книжа - разрешението за строеж и изминалите строителни актове, стесняваха значително възможния диапазон за промени в програмата й при сегашното й препроектиране. По тази причина основните параметри на концепцията ни от 2007 се оказаха втвърдени и задължителни за проекта й днес. Но това не е нещо лошо... По-скоро усилията на проектния екип се концентрираха в проблематиката на нещо като "джентрификация" на сградата.
Тук следва да се посочи, че основните функционални блокове на сградата от 2007 г. се запазват в новия проект. Тя се състои от две части: високия и тъмен северен блок с поглед към центъра на града по вектора на булевард "България" и предназначен за офисни пространства, и по-нисък южен блок - едно бяло кубично тяло, съдържащо колекция от апартаменти с магазини на партерно ниво.
Какви са даденостите на локацията, непосредствената застройка и целия контекст?
- Ъгълът "Каблешков" – "България" е добър пример за измененията на пространствения и мащабния контекст с времето... Така през 2008 в контекста на разбърканата, но в общи линии не превишаваща 7-9 етажа застройка на района, нашата сграда изглеждаше внушително и адекватно завършване на ъгловата среща между двата булеварда. Междувременно бързо израсналите масиви на "България Мол", както и офис кулите му, радикално промениха възприятието и създадоха съвсем друг мащаб на средата, в който обемът на ГЕО изглежда в известен смисъл дори скромно. Независимо от това струва ми се високият 13 етажа рамкирана стъклена вертикала – «око» на офисната сграда, ще създаде едно силно присъствие и един ефект на взиране на сградата по посока на булевардния вектор на север. По бул. "Каблешков" обектът ГЕО е прикрепен на калкан към съседна офисна сграда.
Пълният текст - в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Кои са основните композиционни идеи в архитектурата на ГЕО?
- Всяка сграда разказва някаква история и би могла да се опише чрез взаимодействия между героите й... В този случай имаме две функционални части на комплекса, които са допрени с гърбовете си и гледат в противоположни посоки: офисната част - на север, апартаментният блок – на юг. При това белият жилищен блок изглежда качен върху L-ната подставка на тъмния офисен: с една дума - сграда хибрид. Двете обема са третирани различно не само чрез противопоставянето на тъмен и светъл гранитогрес по стеновите повърхности, но и по отношение на трактовка на фасадните им ритми... Тъмният офисен обем с подчертано вертикални отвори създава усещането на един абстрактен градски персонаж, малко старомоден днес, но добре разпознаваем като типология. Стената, перфорирана от прозоречни отвори, работи като равномерна решетка обгръщаща като клетка стъкленото тяло на офисната призма. От своя страна жилищният куб е решен със зигзагообразна в план светла стена, която сякаш вибрира от промяната на посоките на елементите си и насочва прозорците си по продължението на бул. "България" в неговата южна посока, към Витоша. Погледнато в ракурс от посока към Витоша, фасадата на жилищната част изглежда изцяло отворена и остъклена, погледната откъм центъра, от север, фасадата изглежда изцяло плътна. Стремежът ни бе да се създадат пространствени взаимоотношения, които могат да бъдат осезаеми и осъзнати, и съответно - преразказани.
Какво търсят днешните обитатели като функция и материали на едно жилище и една жилищна сграда?
- Комфортна, адаптивна и фино управляема среда. В частност в ГЕО това се постига и чрез гъвкавата климатична система на ИМЕРГАЗ, която хибридно използва потенциалите на газовата и електрическата енергия и умее плавно да регулира тяхната съчетаемост в зависимост от контекста на външната температура и съответната локална настройка...
В каква посока се развива съвременният офис и до каква степен проектът отговаря на новите изисквания?
- Пространствата на офис блока се развиват с едри конструктивни разстояния от порядъка на 10 м и нагоре, тъй като жизнеността на проекта зависи изцяло от степента на адаптируемост на неговите секции към трудно предсказуемите условия. Максималната отвореност към промени доближава сградата до нивото на известна интерактивност спрямо променливите изисквания.
Как ще бъде третирано потенциалното въздушно и шумово замърсяване?
- На бул. "България" студиото ни има няколко сгради и във всеки проект експериментирахме с различни стратегии на защита от агресивната звукова и шумова среда.... Така например в комплекса на "Джамбо" и "Спридер" с трите му жилищни сгради отгоре (2006) моделирахме система от веранди, която задаваше един въздушен слой от метър и половина, почти изцяло обезшумяващ апартаментите зад него. В сграда КОНАП – малко по-нагоре от същата страна на "България", срещу "Белисимо", направихме обемни прозорци, които, освен че защитиха вътрешните пространства на дневни и спални, но и значително разшириха вътрешното пространство, без да се броят за част от квадратурата на сградата. В сградата на "Кристиян Нейко", още по към Витоша от същата страна, моделирахме сградата като система от стъклени стени-панели, подредени така, че да играят ролята на един вид отражатели на звуковите вълни. Тук, в ГЕО, залагаме на свръхизолираност на базата на материали и фасадни структури. В частност дебелините на стените от "Винербергер" на жилищната част достигат почти 50 см.
Пълният текст - в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Какви са начините със средствата на архитектурата да се направи така обитателите и работещите да се почувстват по-комфортно и да бъдат "на мястото си" в една сграда?
- Имаше една точна мисъл за това, че душата има нужда от повече пространство от тялото.... За да стане желан животът в една сграда, не е достатъчно да създадеш температурно комфортна и адаптивна среда... Трябва да направиш сграда, която да накара жителите й да я обикнат… и то ведно с всичките й недостатъци...
Какви съвременни тенденции намират израз в този проект?
- Тенденциите, че за да успееш, трябва да бъдеш хибриден...
ФАКТИ
Инвеститор - "Геострукт" ООД
Проект - "Проекти Джи Ес" ЕООД - арх. Георги Станишев
Локация - бул. "България" и бул. "Тодор Каблешков", София
ЗП - 1230 кв. м
РЗП - 11 800 кв. м
Етажност - 13
Пълният текст - в брой 3 на сп. ГРАДЪТ