Експерти по енергийна ефективност срещу предложението на КАБ за промени в Наредба 4

Национална професионална секция „Отопление, вентилация, климатизация, хладилна техника, топло- и газоснабдяване“ (НПС ОВКХТТГ) към Камара на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) излиза с категорично становище срещу предложението за отпадане на част „Енергийна ефективност“ и част „Пожарна безопасност“ от инвестиционния проект, който е основание за издаване на Разрешение за строеж.
Становището е изпратено на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
Инженерите, изработващи проекти по част „Енергийна ефективност“, единодушно възразяват срещу предложението на Камара на архитектите в България (КАБ) за промени в Наредба № 4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, направено по време на среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов в края на януари 2025 г.
„Категорично възразяваме срещу предложението на КАБ за отпадане на част „Енергийна ефективност“ и част „Пожарна безопасност“ от инвестиционния проект, който е основание за издаване на Разрешение за строеж“,
се казва в становище, подписано и подкрепено с декларации от председателите на секциите „Отопление, вентилация, климатизация, хладилна техника, топло- и газоснабдяване“ към Регионалните колегии на КИИП. То бе обсъдено и съгласувано на Кръгла маса на тема „Проектът по енергийна ефективност – неделима част от инвестиционния проект“, проведена от НПС ОВКХТТГ към КИИП съвместно с други браншови организации, експерти по темата, на 06.02.2025 г. в София.
Като изразяват съжалението си, че не са били предварително потърсени за мнение от колегите си и дългогодишни партньори от КАБ, в своето становище специалистите по ОВКХТТГ отбелязват, че частта „Енергийна ефективност“ е интердисциплинарна част, в която комплексно се оценяват множеството технически решения по отделните части на инвестиционния проект, и че премахването й би било в нарушение на редица норми от българското и европейското законодателство. Например, тази проектна част „отговаря“ на законовото изискване за икономия на енергия и топлосъхранение, определено в ЗУТ.
„От 2024 г. всички нови сгради трябва да са сгради с близко до нулевото потребление на енергия (СБНПЕ) - задължение на държавите от ЕС, съгласно Директива 2023/1791.
В случай, че се прави само оценка на съответствието, може да се окаже, че сградата не покрива критериите за СБНПЕ и трябва да се преработят няколко проектни части, което вече със сигурност ще увеличи значително административната тежест“, а не обратното, както твърдят от КАБ в своето предложение, предупреждават енергийните инженери. Те напомнят, че без частта „Енергийна ефективност“ не може да се издаде „Енергиен сертификат на сградата“, „Технически паспорт на сградата“ и сградата не може да се въведе в експлоатация. Специалистите смятат, че е добре да се търсят възможности за намаляване на административната тежест в процедурите по издаването на „Разрешение за строеж“, но не приемат това да стане като се премахне част „Енергийна ефективност“ от инвестиционния проект. Без тази проектна част те прогнозират задълбочаване на проблемите и хаос в системата.
„Алармираме обществото, че исканата промяна ще доведе до по-висок разход на енергия за домакинствата и бизнеса в новите сгради и сградите, които се обновяват“, предупреждават още енергийните инженери.
С друго решение от Кръглата маса, приетото от всички участници становище е изпратено на министър Иван Иванов, придружено с предложение до него за среща с представители на КИИП.