ДЕСЕТ архитекти: Ресторант в Белоградчик


Известен със скалите си, Белоградчик е малък град и атрактивна туристическа дестинация в Северозападна България. Белоградчишките скали с дължина 30 км са природни образувания без аналог и са сред финалистите в конкурса за новите чудеса на света през 2009 г. Проектът на "ДЕСЕТ архитекти" е вдъхновен от природните забележителности, темата за скалите, контекстът и културните ценности в региона оставят своя отпечатък върху него.

Концепцията ни беше да пресъздадем духа на малкия, но динамичен град, като запазим идентичността на разпознаваемото място и обвържем новата структура с природните дадености на региона. Белоградчишките скали се превърнаха във вдъхновение за новата сграда на ресторанта. Растителността, материалите, цветовете станаха основа за архитектурния образ на новата сграда. Връзката с природата и града се запазиха, а терасите на ресторанта се превърнаха в още по-желано място за отдих и наблюдение.
Работата по проекта започна като интериор на съществуваща сграда в Белоградчик. Проектът е развит на място, разпознаваемо като малък градски ресторант с дългогодишна история. Предвид времето материалната база на ресторанта беше морално остаряла и неподдържана. След обстойно проучване на състоянието и наличния сграден фонд взехме решение да запазим в автентичен дух само една малка дървена част от съществуващата сграда, която има известен сантимент в сърцето и духа на града. Останалата част беше разрушена, а на нейно място изградихме нова контекстуално обвързана структура с множество тераси, зеленина и входове на различни нива от стръмния терен.
Новата част на ресторанта е обърната на юг към улицата и представлява тухлена дантела, съчетаваща едновременно строгостта на тухления зид и динамиката отвън навътре и отвътре навън. Фасадната дантела съчетава в себе си естествена слънцезащита и емоционален интимен интериор с игра на сенки, отражения и земни пастелни цветове, спиращи любопитните погледи на живеещите и случайните минувачи. Тухлената фасада е изпълнена спонтанно и вдъхновяващо, включваща в зидарията различни по вид, материал и обработка видими тухли. Фасадата е инспирирана от силуета на белоградчишките скали като усещане, мистика и вдъхновение.
Използвана е естествената денивелация на терена в посока изток-запад, така източната част на обекта е вкопана с едно цяло ниво, а откъм източната фасада е създаден директен достъп от терена на второ ниво. От запад е запазен автентичният вход на ресторанта, а от юг към улицата е разположен централният вход на ресторанта. Така сградата разполага с три основни входа за посетители: запазва се съществуващият вход от допълващото застрояване, разположено на запад към улица “Юри Гагарин“. Предвиден е посетителски вход на южната фасада, към улица „П. Яворов“, и на източната фасада, ориентиран към озеленения двор. Предвиден е един вход за персонал и обслужване на ресторанта, разположен на северната фасада.
Източната и западната фасада към съответните тераси са максимално остъклени и отворени към едно непрекъснато пространство, на което подовете на двете тераси и помещенията са на едно ниво. По цялата дължина от юг е изпълнена декоративна, вентилируема тухлена фасада със стъпаловидна форма, която следва скатния покрив, наклона и особеностите на терена. Част от декоративната тухлена фасада е изпълнена като кашпи с декоративна растителност, а в някои от декоративните елементи са разположени вентилационните съоръжения на сградата. В плоскостта на фасадата са изпълнени изпъкнали и премахнати тухли, които чрез рисунъка от южното слънце увеличават динамиката и настроението както в интериора, така и на повърхността на фасадата. Зад отворите по фасадата е изпълнено остъкляване с алуминиева дограма и стъклопакет, следващо силуета и формата им.
В обекта са заложени иновационни системи за използване на дъждовната вода от покривите и терасите, както и рекуперационна система от кухненското обзавеждане. Във вкопаната югоизточна част на обекта е разположен подземен резервоар с обем 17 куб.м за дъждовна вода, събирана от покривите и терасите за поливане на тревните площи. Кухненският чадър е изпълнен с ултравиолетови и циклонни филтри, които позволяват затопленият въздух от процеса на готвене да бъде пречистен от мазнини и други вредни съставки, след което топлината му да бъде отнета за вторично използване в системите за отопление и гореща вода за обекта.
И накрая малко факти - разгънатата застроена площ е 460 кв.м, използваемите покривни тераси са 240 кв.м. Височината е 9 м от средно прилежаща кота на терена. Кота 0.00 е с абсолютна стойност 555.5 м над морското равнище.