BIF'24 GREEN: Зелените стандарти, без които качествените проекти не могат
Building Innovation Forum 2024 събра водещи професионалисти в строително-инвестиционния процес

Building Innovation Forum - BIF’24 GREEN за пореден път срещна в Sofia Event Center водещите участници в строително-инвестиционния процес. Фокусът на професионалния форум за проекти и инвестиции бяха зелените трансформации и моделите за създаване на по-устойчиви сгради в различните сегменти. Най-активните професионалисти в проектирането и реализацията на мащабни и иновативни сгради и ключовите за пазара проекти споделиха актуални тенденции и добри практики в рамките на важни за индустрията теми.
Инвестиционната активност по отделните сградни сегменти в България за периода 2024-2025 коментира Николай Георгиев, мениджър, Colliers International, в ключова откриваща презентация. Инвестиционният пазар в България е между 200 и 300 милиона евро при прогноза за 2024 г. от 194 млн. евро на фона на спад на инвестиционните обеми в Централна и Източна Европа вследствие повишените лихвени нива.
Инвестициите в офиси и търговски проекти надвишават 50% от целия обем, като тенденцията е валидна и за региона на Централна и Източна Европа. Търговските паркове в България са над 60, като още десет в развитие. В София има 3 ритейл парка в активен строеж, първите се очакват да стартират експлоатация през 2025 г. при силен интерес от страна на търговците. Търговските центрове от своя страна по обем на продажбите достигат пиковите си нива от 2019 г.
Инвестиционният пазар е движен основно от местен капитал и малко международни инвеститори, а София остава с най-добър спред между цена на финансиране и ниво на възвръщаемост от 5% до 6%. Фактори като приемане на еврото и влизане в Шенген ще подобрят перспективите за привличане на международни капитали. Основното предлагане на пазара на инвестиционни проекти е от съществуващ сграден фонд, което ще наложи масова реновация и подобряване на енергийната ефективност. За 2024 г. очакваните премии за стойността на активите, съответстващи на ESG стандартите, са 22% за индустриални, 20% за жилища, 18% за офиси, 11% за хотели. Българският пазар е устойчив със стабилно вътрешно търсене с перспектива за засилване на влиянието на актуалните международни тенденции.
Зелената трансформация в строителния сектор и иновативните решения и критерии за нисковъглеродно производство коментира арх. Весела Вълчева-Макгий, директор "Развитие на пазара", GBCI Europe. Промените в климата задълбочават предизвикателствата с нарастващия обем на въглеродните емисии, които в момента са 48 млрд. еквивалент тона годишно на фона на 2.51 млрд. ек. тона, колкото е капацитетът на планетата за преработване. Възможностите за иновации и надграждане на устойчивото регенеративно развитие са свързани с редица комплексни фактори, а прилагането на принципите на устойчивото развитие отдавна не е достатъчно. Регенаративното мислене разглежда как съществуващите екосистеми могат да се самоиздържат и да изграждат природна симбиоза. Най-големите добиващи петрол държави подхождат най-иновативно, добър пример е проектът New Muraba в Близкия изток, изтъкна арх. Весела Вълчева-Макгий.
В Панел 1 - OFFICE & WORKSPACE: дизайн и иновации в отговор на променящите се нужди на ползвателите, участваха арх. Цветомир Павлов, Cache Atelier, Николета Кръстева, EXTRAVAGANCE design, арх. Виктор Банарев, Move Architects, арх. Тодор Даскалов, студио Фекта, Людмил Даскалов, Legrand, Диана Цоневска-Недкова, ДЕЦИБЕЛ, инж. Димитър Манков, Schneider Electric.
Благодарение на иновациите и търсенето на нови модели на развитие модерният офис става все по-привлекателно място за работа. За създаване на качествена среда е необходимо адекватно идентифициране на потребностите на ползвателите по отношение на светлина, шум, температура, вентилация, подходящи работни места, зони за колаборация, гъвкавост на работните места. В резултат на повишеното търсене производителите предлагат все по-подходящи системи за акустика - звукоизолиращи прегради и акустични панели и тавани за обособяване на зони за усамотяване, избягването на стъклени мебели, използване на подходящи облицовки и висящи бъфели. Смарт решенията дават възможност за разделяне на работните места, включително бюджетни системи за оптимална организация на работния процес. Функцията, естествените материали като основен елемент и възможностите за гъвкаво преконфигуриране са ключови фактори за дефиниране на качествените офис пространства. Класическият офис с места за индивидуална работа и зони за колаборация е все по-актуална опция на фона на генерирания опит от open space и хибридната работа през последните години.
В ПАНЕЛ 2 - TRAVEL & LEASURE: модерни визии и нови хоспиталити стандарти, участниците са арх. Мария Аврамова, Marten Project Company-МРС, арх. Мирела Теофанова, STARH, арх. Цветелина Богданова, Студио Амфион, арх. Ирина Тамбукова, Студио ИДИА, Деница Пенева, Артефино, Дима Петрова, Про Аудио, инж. Николай Стоянов, Siemens, Мариана Чалъкова, СДД.
В хотелския бизнес yceщaнeтo зa високо качество и комфорт винаги е свързвано cъc cĸъпи мeбeли и дeбeли ĸилими. B нacтoящия мoмeнт гостите тъpcят пoвeчe eмoция, близocт c пpиpoдaтa, мaтepиaли, ĸoитo пpoвoĸиpaт ceтивaтa. Toвa нaлaгa aдaптиpaнe c дизaйн или ycлyгa извън cтaндapтнитe paзбиpaния зa xoтeлcĸи бизнec - стaи oт ecтecтвeни мaтepиaли, пpocтopни пpocтpaнcтвa, модериране на cвeтлинaта, усещане за yют, уникални общи пpocтpaнcтвa - paзпoзнaвaeми, yдoбни и пpaĸтични. Интериорният дизайн и обзавеждането трябва да отговори на въпроса как външната среда да се превърне в плавно продължение на вътрешната. Иновациите в настаняването предлагат различни видове модерни концепции, наред с традиционните хотелски сгради. Пример за такава опция за получаване на висок стандарт на открито е стандартът Glamping.
След завършването си XOPark ще бъде най-големият retail парк на Балканите. Проектът бе представен от арх. Радомир Серафимов, управител на Atelier Serafimov Architects - архитектурно студио, което работи повече от 13 години по развитие на комплекса, който е естествено продължение на ритейл парка Jumbo Plaza с нов аутлет център. Концепцията на Outlet Village включва интересен дизайн от исторически европейски градове. След завършване на XOPark над 85 000 ĸв.м pитeйл плoщи ще бъдат оперирани от инвеститора "Тринити кепитъл", като това ще бъде нaй-гoлeмия pитeйл пapĸ в cтpaнaтa - Роwеr Ѕhорріng Dеѕtіnаtіоn.
Владимир Колев, TV Property, представи кey note с актуални проекти на компанията. Сред реализациите са впечатляващият хотел "Променаде" срещу Морската градина в Бургас, и "Арена "Изгрев" с 367 апартамента в бургаския централен квартал "Изгрев" в близост до новата спортна зала. Нов проект в столицата е "Пиротска резидънс" в сърцето на София с вертикални зелени пространства и терасовидни острови, които добавят красота и създават общи пространства за почивка. "Пикадили резидънс" в централната част на Бургас ще предложи панорамни гледки към морето от височините на повечето от 14-те етажа на сградата.
В рамките на ПАНЕЛ 3 - RESIDENTIAL TRENDS: комфортът и качеството на средата на обитаване като основна цел, се представиха арх. Николета Балабанова, RT Consult, арх. Мартин Димитров, RT Consult, арх. Ангел Захариев, АиА Архитекти, арх. Пламен Пламенов Мирянов, АРТЕКС ИНЖЕНЕРИНГ, арх. Мартин Христов, Е-Арх Студио, Иво Тодоров, ЛИНКИН, Георги Кюрчиев, Rorex, Мартин Стоянов, Мапеи България, Анатолий Жиянски, СисТех България.
Комфортната среда на обитаване е все по-важен фактор при избора на жилище, а клиентите вече са отлично информирани и запознати с особеностите на строителния процес. Премиум материалите и системи гарантират по-добри показатели на крайния продукт, а строителните продукти с компенсиран въглероден двуокис и повторната употреба на строителните материали от жизнения цикъл на сградите гарантират така търсения все по-ценен екологичен ефект. Изборът на подходяща сградна обвивка оказва влияние върху функционирането на сградата с десетилетия напред. Устойчивото строителство е начин на живот в тясна връзка със здравето и благополучието на хората и намира своето отражение в актуалните тенденции за проектиране и строителство на жилища. Приложените смарт системи дават възможност за управление на много от най-важните функции в съвременния дом. Устойчивата тенденция показва, че качествените жилища все така намират своята успешна реализация.
В ПАНЕЛ 4 - INDUSTRIAL & LOGISTICS: функция, мащаб и ефективност, се включиха арх. Николета Балабанова, RT Consult, Иво Тодоров, ЛИНКИН, проф. арх. Божидар Хинков, Arrogant Architects, арх. Деница Богданова, Студио Амфион, анж. Мартин Мъндев, Фантастико Груп, Христин Хараланов, Инженерни системи, инж. Цветелина Спаскова, Ховал, инж. Теодора Петрова-Василева, АББ България.
Съвременният подход към индустриалните сгради предвижда изграждането им като мултифункционални обекти, които обединяват администрация, работа, обучение и общуване, като особено място се отделя на устойчивостта на социалния елемент. Използването на BIM проектирането в строително-инвестиционния процес дава възможност за един цялостен модел на сградата, който дава информация за функционирането на сградата, неговите възможни грешки и опциите за по-ефективно решение още в началните фази на работата по проекта.
В ПАНЕЛ 5 - URBAN TRANSFORMATION AND BUILDING INNOVATION: съвременни концепциии и модерен функционален микс. RETAIL PLACES & SPACES: въздействие чрез потребителско изживяване, се включиха арх. Димитър Ахрянов, 4PlusArchitects, инж. Николай Константинов, Термосист, арх. Атанас Танков, Танков Архитекти, арх. Мая Йовчева, ПроАрх, арх. Мартин Кръстев, Аrrogant Architects.
През последните десетилетия обществото и градската култура все повече се завръщат към многофункционални пространства със собствен характер и усещане за принадлежност. Съчетаването на жилищни с търговски и офис функции дават възможност за насищане с активност на района през цялото денонощие и комбиниране на различни дейности за удобство на обитателите. От няколко години в България тенденция е изграждането на търговски, чийто формат отговаря както на желанието на клиентите за удобство, така и на потребностите на търговците. Осигуряването на оптимална комуникация и достъпност, съобразяване с изискванията на търговските вериги, осигуряването на оптимално отопление и вентилация за високите търговски зали са някои от предизвикателствата при търговските паркове. Създаването на добре обмислени комплексни обществени пространства е задължителен елемент от големите мултифункционални комплекси, подчертаха участниците в панела.