Архитектурна работилница за деца





















Дали архитектурата е поле за действие само за възрастни и професионалисти? И дали можем да се научим да познаваме езика, на който „говорят“ сградите? В ЧНУ „Селестен Френе“ сме сигурни, че архитектурата е чудесен инструмент за опознаване на света и неговото многообразие още в начален курс, а познаването на архитектурния език ни прави по-добри и по-отговорни възрастни. Затова в учебната програма на децата са включени часове по архитектура, адаптирани към тяхната възраст.
Занимания по архитектура се практикуват не само в ЧНУ „Селестен Френе“. От 2011 година арх.Магдалина Ръжева организира Детска архитектурна работилница в София. Съществува и световна мрежа на организациите, които практикуват обучения за деца през архитектура (Build environment education).

В ЧНУ „Селестен Френе“ работим по авторска програма, в която фокусът е върху проекто-базираното обучение и междупредметните връзки. В часовете се правят редица проекти, модели, игри и наблюдения, а темите започват с героите от детските книжки с най-малките, през усещанията за големина и пространство, знанията за екология, география и история, до изследване на заобикалящата ни среда и проекти за нейната позитивна промяна с по-големите ученици. През учебната 2022-2023, фокусът на програмата по архитектура е върху взаимодействието между хората и средата от близкото им обкръжение, преживяването през сетивата на нейните размери и взаимовръзки, както и възможностите за въздействие върху нея. Децата ще изследват също темите за устойчивия начин на живот, използване на ресурсите и опазване на природата.

Ако това ви се струва много абстрактно, ще ви разкажем за един от последните ни проекти. Заниманието е свързано с изрисуване с бои на фундамента, останал от бивше заведение в Приморски парк Бургас (до детска площадка на Лукойл). Целта беше да се оформи цветно разпределение (поглед отгоре) на къща в реален размер с отделни стаи и обзавеждане. Учениците имаха възможност за практическо прилагане на знанията по предмета и развиване на уменията си за работа в екип. Но тази инициатива имаше и друг фокус: да реализираме игрова площадка за ролеви игри, която е достъпна за игра за всички деца. И така да добавим стойност на това място, което иначе подминаваме.
Инициативата е реализирана със съдействието на Баумит България ЕООД и с подкрепата на Община Бургас.
Може да посетите „нарисуваната къща“ близо до пешеходната пътека между детска площадка „Лукойл“ и алеята към заведение „Капана“.

Каква е суперсилата на триъгълника?

Защо височината на Айфеловата кула се променя?

Какво можем да направим с боклука в орбита на Земята?

От какво е направено коледното дръвче на Трите прасенца?

Как да смалим класната си стая 10 пъти?
И още много въпроси вълнуват децата в часовете по архитектура!