Архитект Атанас Танков: Комбинираме класическия изглед с модерна функция
Четете в брой 3 на сп. ГРАДЪТ

Пълния текст четете в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
Проектът се реализира въз основа на заданието на инвеститора за изпълнение на планировка с компактни, функционални жилища и на фасада, пресъздаваща класическата френска архитектура. Маркетинговата концепция се основава на желанието да се удовлетвори нуждата на крайния руски клиент да възприеме своя втори дом като уютно, но престижно място за рекреация, асоцииращо се с романтиката на френския аристократизъм. Самото име на комплекса дава ясно послание към клиента и съответно конкретна заявка към мен като архитект относно изискванията на внушението, което трябва да бъде постигнато посредством общия външен облик на комплекса и фасадната композиция в частност.
Въпреки леко противоречивата задача за мен като архитект в началото на XXI век да изграждам класическа композиция аз подходих строго професионално и се съобразих изцяло със заданието. Направих анализ на възможностите за формообразуване и мащабиране на сградата предвид конкретната височина и планировка, зададени от геометрията на парцела и градоустройството. Разделих обема й на две симетрични крила с хоризонтално членение, в центъра на които поставих верикално доминиращ обем. По този начин реализирах принципа на съподчинението, характерен за класическите композиции. Приложих едновременно с това и характерните за нея изразни средства – симетрия и редуване. Симетрията е проявена на няколко нива в дълбочина: целият обем на сградата, основните части от нея (централен обем и крилата), самите елементи от които е изграден образа на фасадата – лоджии, тераси, прозорци и т.н. до най-малкия декоративен елемент.
Редуването е използвано както при създаването на хоризонталния ритъм, така и по височина. В хоризонтално отношение ритъмът е изразен от три ясно обособени обеми във всяко крило, обхващащи терасите като най-важните пространства в едно морско ваканционно жилище, върху които се акцентира с подходящо мащабирани елементи от класическата тектоника – колони с капители, фризове, корнизи и пр.
Пълния текст четете в брой 3 на сп. ГРАДЪТ
По отношение на вертикалното членение и редуване голямото предизвикателство бе как да овладеем квадратната пропорция на всяко от двете крила на седеметажната сграда, така че да придадем хоризонтални пропорции, да успокоим и хармонизираме отношението й към рекреационната паркова среда, в която тя се изявява. За целта бяха обобщени първите два етажа в един „базов“ приземен обем с едри пропорции на отвори и мащабни колони с рустикален растер. Върху неговата основа беше разположен основният четириетажен обем, пропорциониран в по-малък мащаб и с по-фин и богат детайл на орнаментиката. Самият той е хоризонтално начленен през отделните етажи като последният е решен изцяло в традициите на парижкия силует – мансарден етаж с високи капандури. Преплитането на "рисунъка" на елементите, изграждащи хоризонталния ритъм с тези формиращи вертикалния, допринася за смекчаване на контраста и наличието на една характерна ефирност и преливане между отделните обеми. Богато орнаментирана декорация с класически флорални мотиви по парапетите и фасадната повърхнина допълват в дълбочина внушението за френски „романс“.
Едно от най-силните противоречия, които трябваше да бъдат решени, е това между функционалната необходимост от широки остъклени витрини на ваканционното жилище и ограничението, наложено от класическия образ на фасадата по отношение възможността за големи фасадни отвори. С две думи – функцията изисква широки витрини, а класическата фасада позволява само малки прозорци. Посредством подхода при конкретните решения към композицията, считам, че успях да намеря точния баланс по начин, който удовлетвори и двете изисквания без никакъв компромис нито към функцията нито към класическата фасада.
Класическия образ е предаден и в цялостната среда на комплекса. Геометрични симетрични композиции са приложени както при решението на басейна и околните нему рекреационни площи, така и при дворното пространство пред главния вход на сградата. Множество декоративни елементи на ландшафтния дизайн и по терасите на сградата допълват всеобщото класическо звучене. Като израз на желание за буквален символизъм и пряка асоциация с френската столица инвеститорът постави допълнително декоративни мащабирани макети на характерни световноизвестни елементи от нейната градска среда.