Академия ГРАДЪТ 2019: Конкурсен проект ABO(U)T - living and working in the era of the Millennials
Кристина Стефанова и Диего Буонанно, Технически университет, Мюнхен


Koнĸypc „Сгради и вътрешни пространства” e чacт oт шecтoтo издaниe нa Aĸaдeмия ГPAДЪT 2019 и дo жypиpaнe дocтигнaxa 85 yчacтници, възпитаници на Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия, ВСУ „Любен Каравелов“, Лесотехнически университет, София, Нов български университет, Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, Politecnico di Milano, UCL- The Bartlett School of Architecture, Technische Universität Munchen, University of Portsmouth, United Kingdom, Националния лесотехнически университет на Украйна (НЛТУУ), гр. Лвов.
Архитектурният проект Кристина Стефанова и Диего Буонанно представлява многофукционална сграда, включваща жилищни и работни пространства, позиционирана в сложна зона на Мюнхен - пресечната точка на три квартала с различни характеристики, разделени от важни железопътни линии. Както повечето големи градове с непрекъснато нарастващо население, Мюнхен се характеризира с ясно изразена нужда от нови жилища и остър недостиг на свободни парцели за застрояване с високи цени.
Един от най-преките начини за повишаване стандартите на градската среда, е намаляването на разходите на жилищата с прилагането на нови архитектурни концепции за оптимизирани пространства и функции, чрез изграждането на технологични сгради с умен дизайн и преосмисляне на типичните елементи на града. Основна цел на проекта е въвеждане на иновативен модел на споделени жилищно-работни пространства и създаване на контакти на няколко нива: архитектурно-пространствено, функционално и личностно-емоционално, откликвайки на необходимостта от по-евтини жилищни и работни площи, но и от социализация на съвременното поколение Милениали.
Акцент при проектирането на обемите е съобразяването със заобикалящите от две страни жп-линии, както и съществуващите в съседство нео-барокови сгради, взаимствайки от тях височина, ритъм, пропорции на фасадата. Ъгловата сграда полага едновременно завършек на стария и начало на новия комплекс. Разгръщането на основната застроена маса, следвайки очертанията на парцела, оформя бариера отвън и осигурява максимална застроена и незастроена площ – вътрешен двор.
Резултатът е жилищен комплекс от два основни обема. Главният е предназначен за споделено съжителство и алтернативни работни места, предлагащ също така разнообразни дейности на приземния етаж, достъпни и за хората от квартала.
Във втория - сградата на ъгъла - са концентрирани частни жилища, а кулата е интегрирана като отличителен белег, без да доминира и засенчва.
Разглеждайки един стандартен етаж, открояваме 3 надлъжни макрочасти за съ-жителство, които обикалят цялата форма. Външната зона от север и запад е заета от стаи (17м2), които посредством високата си контурна гъвкавост могат да се комбинират, осигурявайки богата палитра от типологии мини апартаменти. На изток, откъм главната улица, са разположени споделени пространства за работа.
Вътрешната зона – серия от стаи с различни размери - се разгръща като галерия към сърцевината на сградата, приканваща към срещи и взаимодействия между обитателите.
Благоприятното разположение към двора и директния излаз към просторните балкони създават усещането за сливане на интериор и екстериор. Ползвателите имат свободата да оформят всяка от тези зони според индивидуалните си нужди.
Централното ядро е предвидено за сервизни помещения, както и за връзка - хоризонтална и вертикална - между общите и индивидуалните части.
Позиционирането на спалните помещения по външния периметър е съобразено с функцията им за използване предимно през нощта, когато движението на влакове е намалено, което дава възможност споделените места за работа и отдих да се разгърнат изцяло във вътрешната част на комплекса, прекъснати единствено от кухненските зони.
Крайният резултат е добре пропорционирана, основно 5-етажна сграда, със снижения в южната част за увеличен достъп на слънчева светлина във вътрешните дворове и различни фасади, онагледяващи душевния характер на зданието. Външната - тежка и затворена, с изчистен линеарен ритъм, вписваща се в градската обстановка със семплите си орнаменти, вътрешната - разчупена от поредица еркери и балкони, зад които се крият множество филиграни с височина до тавана прозорци.
Останалите визуализации от проекта на Кристина Стефанова и Диего Буонанно може да откриете ТУК
Проектите на всички участници в конкурс „Сгради и вътрешни пространства” може да разгледате ТУК
Конкурсните проекти се оценяват от жури, включващо доказани архитекти и инженери и представители на водещите компании в сектора. Награда на публиката ще се присъди на проекта, получил най-голяма подкрепа на Facebook страницата на конкурса. Награждаването ще бъде на 17 октомври, Sofia Event Center, от 17:30 ч. до 19.00 ч. Партньори на Академия ГРАДЪТ 2019, са: Джи Пи Груп, Алукьонигщал и Аурубис България.
Инициативата „Академия ГРАДЪТ”, стартирала през 2014 г., е отговорът на "ГРАДЪТ Медиа Груп" на нуждата от комуникация между поколенията професионалисти, създаващи съвременните градове и сгради по света и у нас. Конкурсът стимулира и поощрява комуникацията между различните поколения архитекти и инженери, които да споделят и предават своя професионален и житейски опит в най-важния и труден момент от професионалната реализация на младите български архитекти и инженери по света и в България – напускането на студентската скамейка и първите години в професията.