90% от съществуващите сгради в Европа се нуждаят от незабавни мерки за декарбонизация
Специалистите на Schneider Electric разполагат с технологични решения за декарбонизация както на нови, така и на съществуващи сгради
Вече са налице множество убедителни аргументи за незабавното осъществяване на мерки за декарбонизация и преход към устойчиви, зелени енергийни източници. Някои от тях са свързани с европейската законодателна рамка, други – с геополитическата ситуация, а трети – с икономиката и екологията. „Натискът върху електрическите мрежи и нарастващото потребление на електроенергия, предизвикано от новите технологии, особено от изкуствения интелект, дадоха силен тласък на политиките за декарбонизация“, коментира по темата Валентин Василе, вицепрезидент „Дигитална енергия“ за Югоизточна Европа в Schneider Electric, една от най-устойчивите компании в света. Тези политики, особено в Европа, поставят важен акцент върху един важен сегмент – този на търговските и жилищните сгради.
35% от европейските сгради: физически и морално остарели
Системните планове за декарбонизация започнаха с големите сгради след приемането на Директивата за енергийните характеристики на сградите през 2018 г. Тази директива обаче постепенно ще се насочва към средните нежилищни сгради (с инсталирана мощност над 290 KW от 2025 г. и над 70 KW от 2030 г.). Проучванията на Schneider Electric показват, че 90% от наличните сгради могат да бъдат изправени пред финансов риск, ако не бъдат предприети незабавни мерки за декарбонизация. Това едва ли е изненадващо, като се има предвид, че 35% от европейските сгради са на повече от 50 години, т.е. изградени по остарели или енергийно интензивни технологии. Проблемът се отнася не само до начина, по който са построени тези сгради, но и до начина, по който се експлоатират – защото 70% от общото потребление на енергия през целия живот на една сграда идва от експлоатацията.
„Schneider Electric разполага с решения, които в идеалния случай се прилагат още на етапа на проектиране и строителство на дадена сграда, като това дава гаранция от самото начало, че тя ще има оптимално ниво на енергийна ефективност или ще бъде с нулево нетно потребление. Тъй като обаче имаме голямо портфолио от сгради в Европа, които изискват бърза намеса, имаме решения и за тях“, посочва Валентин Василе. Данните сочат, че 76% от офис сградите в Европейския съюз рискуват да остареят технологично до края на това десетилетие, ако не бъдат подложени на съществена модернизация. Това е огромен дял и изисква решителни интервенции през следващите пет-шест години, тъй като сградата е актив с висока стойност, който трябва да се поддържа в добро състояние, а не нещо, което може просто да се изостави.
Автоматизираните системи за управление на сгради
Какъв подход може да се приложи в такива случаи? Първоначално специалистите на Schneider Electric изготвят одити за енергийна ефективност и определят базовото или по-скоро текущото ниво на потребление на сградата. Въз основа на наблюденията от измерванията се набелязват най-подходящите действия за подобряване на енергийната ефективност като например инсталирането на така наречените BMS, автоматизирани системи за управление на сгради, които измерват, контролират автоматично и оптимизират потреблението на енергия за критично важните части от инфраструктурата на сградата: контрола на достъпа до осветлението, отоплението, охлаждането и т.н.
Понякога проблемите с потреблението са свързани с поведението на хората, които използват сградата, друг път с работните процеси, а в други случаи с технологиите, чрез които е построена сградата. Валентин Василе обаче пояснява, че най-често идентифицирането на проблемите чрез въвеждане на някои прости измервания бързо води до прилагането на решения, които генерират значителни икономии (в повечето случаи над 5%) и дават увереност на собствениците или мениджърите на сградата да продължат по пътя на декарбонизацията.
Избор на вариант за декарбонизация на сгради
От Schneider Electric предлагат собствениците или мениджърите на сгради три основни вида интервенции. Някои от тях са лесни, не засягат използването на сградата и разходите за тях се възстановяват за 1 до 3 години. Има ситуации, в които такива прости интервенции могат да намалят въглеродния отпечатък на сградата с до 45% и значително да помогнат на компаниите в усилията им за устойчивост, но те зависят до голяма степен от състоянието на сградата. Средните по сложност интервенции са онези, които също привеждат сградата в съответствие с пазарните и регулаторните изисквания, но очевидно те са по-интензивни и изискват по-голям бюджет. За онези, които управляват или отдават сгради под наем обаче, те са наложителни, ако се стремят да запазят наемателите си и в бъдеще. Третият вид са радикалните интервенции, които са свързани със значителни инвестиции, но водят до намаляване с до 85% на въздействието на сградата върху околната среда. Този тип интервенции значително повишават стойността на сградата и осигуряват ниво на ефективност, което може да я задържи на пазара за дълго време.
Леките интервенции, които извършва Schneider Electric, включват инсталация на системи за мониторинг на потреблението и прости решения за автоматизация. „При средните и мащабните интервенции се предприемат действия, които имат най-голямо въздействие върху въглеродния отпечатък: модернизиране на електрическата инфраструктура, захранване с фотоволтаични клетки, електрифициране на отоплението и не на последно място, прилагане на софтуер, който автоматично управлява регулирането на температурата, осветлението и най-ефективното интегриране на произведената на място енергия в зависимост от времето на деня и разходите за енергия“, посочва Валентин Василе.
Финансова подкрепа за декарбонизация на сградите
Когато се налагат нови стандарти за устойчивост, не всички организации разполагат с незабавен наличен капитал за извършване на такива дейности, дори ако има откритост и визия. Новите нормативни актове обаче, като например новата EPBD (Европейска директива за енергийните характеристики на сградите), освен задължителните изисквания за експлоатационни характеристики (напр. посочване на необходимостта от BMS система във всички средни и по-големи сгради) също така гарантират, че държавите предоставят специфична подкрепа на тези сегменти от населението, било то под формата на финансиране или консултации. Ето защо за проектите за модернизация (средни по мащаб интервенции) и за мащабните модернизации могат да се получат субсидии. Освен това чрез навременното извършване на тези работи се избягват допълнителни данъци и глоби. Като вземем предвид новите изисквания по отношение на отчитането на ESG и декарбонизацията, както и повишаването на конкурентоспособността, особено по отношение на намаляването на оперативните разходи, включително разходите за енергия, става ясно, че подобни инвестиции не само не могат да бъдат пренебрегвани, но и се превръщат в истинско конкурентно предимство.
Най-съвременни технологии за сградна автоматизация
В Югоизточна Европа и Румъния Schneider Electric участва в големи строителни проекти, независимо дали става въпрос за нови сгради или за обновяване на съществуващи структури. В тези проекти компанията си сътрудничи тясно с мрежа от специализирани партньори като сертифицирани партньори на EcoXpert, системни интегратори, проектантски фирми, производители на панели, изпълнители и много други. „Заедно се стремим да увеличим стойността, ефективността и производителността на сградите, като същевременно намалим тяхното въздействие върху околната среда. Като използваме нашите най-съвременни технологии в областта на сградната автоматизация и управлението на енергията и чрез тези ценни партньорства, поставяме приоритет върху устойчивостта“, казва в заключение Валентин Василе, вицепрезидент „Дигитална енергия“ за Югоизточна Европа в Schneider Electric.