Пространствени офис решения, вдъхновени от работещия
Иновации, спомагащи за повишаване на комфорта на работното място и така, на креативността

Офисът в съвременното общество е повече от просто бюро, зад което прекарваме времето си, работейки. Все повече фирми и компании откриват, че с малки креативни намеси могат да внесат не само повече уют, но и да подобрят пребиваването в офис пространството, което неминуемо довежда до по-стойностен работен процес. Намесите невинаги са големи и очевидни – често те се проявяват в различно позициониране на мебелите в интериора; в други случаи намесите са неочаквани за офис сграда мебели като домашен диван или пък кучешка колибка за домашните любимци на работещите.
Една от основните промени, които се срещат вече в световен мащаб, е чрез мисъл за осветлението да бъдат заменени класическите флуоресцентни лампи с по-щадящи зрението и здравето техни роднини. Внасянето на естествена светлина също се превръща в задължително условие, особено при по-големи офиси, обитавани от големи екипи.
Друг похват, който изглежда съвсем незабележим, но има огромен ефект, е работодателите да позволят и поощрят своите подчинени да донесат на работното си място лични предмети, снимки и дори кучетата си. Не само че тези артефакти внасят цвят и персонализиране на работното място, но и създават усещане за общност. Така хората могат да бъдат по-естествени, което винаги се отразява добре на мотивацията и креативността.
Подобен ефект има и насърчаването на служителите да изберат сами своите бюра, столове, дори чаши. Някои откриват, че в процеса им е нужна дъска за писане и в някои офиси цели стени биват покрити с повърхности за писане и рисуване.
Повишената мобилност на технологията вече позволява старата максима "Един човек на бюро" да бъде разчупена – така дори малките офиси могат да помещават повече хора чрез оригинално разпределяне на пространството. По последни проучвания с увеличаването на подвижността на технологията, ползвана в офисите, може да се постигне до 60% по ниска нужда от реални бюра.
По отношение мобилността е особено интересно да се помисли за начина на придвижване на служителите – колко от тях пътуват за работа с личен автомобил, колко с градски транспорт и колко с велосипед? Все повече в София се наблюдават избрали велосипеда индивиди – покрай развитието на велоалеи тази тенденция само ще се увеличава. В световни офис сгради могат да се открият специални стаи-гаражи, където колелата се "окачат" по стените или прибират в специално отделение.
Урбанистичното мислене може да се приложи и тук – ако си представим, че пространството на офиса е един град, то къде се събират хората, за да общуват? В кухнята! А ако имаш нужда да останеш сам по време на почивката? Откриваш два удобни дивана в едната страна на офиса. Така се създава усещането, че работещият има избор и не е принуден да гледа един и същ интериор цял ден. Един чудесен град има зони, защо офисът да няма своите?
Интересно е да се помисли за плътността на групите хора в различни моменти от деня –
не само от гледна точка на извършваната работа, но и като човешка динамика. Когато двама са на тихо място, те ще говорят на тих глас. Ако обаче покрай тях има още двадесет човека, тогава височината на гласовете ще бъде съвсем различна. Чрез анализ на пространствата, където се събират хората, може да се предвиди къде да бъдат "тихите" зони – в които хората да работят индивидуално или да си почиват, и къде – "шумните", където е пространство за креативност, измисляне на нови идеи и коментиране на мнения.
Именно чрез такъв начин на проектиране може да се подсили усещането за пространствата, които са специално предназначени за "концентрирана работа" – такива, около които всички знаят, че трябва да се пази тишина и да не се прекъсва работният процес – помислете за място, което да се ползва интензивно за два-три-четири часа, без да се налага работещият да слага слушалки или да се създава излишно напрежение, ако той сподели по-остро с колегите си, че се нуждае от тишина – с правилното проектиранеможе да се избегнат тези иначе всекидневни ситуации.
Полезен похват за увеличаване на креативността и продуктивността на един офис е наблюдението на работещите – като истински антрополог дизайнерът и проектантът могат да разберат какви са навиците на работещите, какви са техните предпочитани места и защо. Кои са местата на диванчетата, които винаги са заети? Коя маса е предпочитана за хранене и коя – за работа? Наблюдението на поведението на хората може да даде истински полезна информация на проектанта далеч повече от стандартните изисквания за офис.
Собственик на малка фирма споделя, че провежда интервютата за нови кадри на пинг-понг маса, за да може да чуе автентичното им мнение, вместо да слуша заучени речи. А масата за тенис е била сложена по молба на подчинените му.
Изключително важен момент в проектирането на офис пространство е внасянето на зеленина и зелени зони – от класически саксии до покрити с истинска трева подове – природата е важен и помагащ "колега", които да те успокои, когато крайният срок наближава, а работата сякаш няма свършване.
Когато се мисли за нов офис, независимо дали ще е за фирма, съществуваща от години, или за нова, току-що приключила своя start-up процес, оформянето на уникално офис пространство, което да съответства на бранда на фирмата, е почти толкова важно, колкото и самия продукт. А откриването на специфичните поведения и предпочитания на работещите може не просто да улесни, но и да умножи продуктивността на всяка една компания.
Свежо решение за офис сграда е Heri&Salli’s Office Off в Австралия.
Фирмата се занимава с облицовки. Дървена рамка огражда екстериора на сградата, като целта й е, освен да бъде използвана за катерене от работещите и посетителите в сградата, да се ползва и за окачане на слънцезащита и увивни растения. Освен атрактивния си външен вид сградата предлага нетрадиционно пространство за почивка и забавление. Освен рамката в сградата има и фитнес зала и басейн в задния двор, което показва предпочитанията на работещите в сградата към по-здравословен начин на живот иежедневно движение, дори на работното място.
Не е нужно една офис сграда да е голяма, за да имплементира иновативни пространства
за повишаване на ефективността и радостта на подчинените. Пример за това е сградата ABCна WiseArchitecture в Сеул. Шестетажната сграда е позиционирана на традиционно тясна уличка, което предопределя размерите на имота като малки. По тази причина студиото решава да търси пространствата във височина и така създава интересни и вдъхновяващи помещения. На покрива на сградата има груба конферентна маса от дърво, чието място почти може да бъде бирен бар. Стълбището, водещо до покрива, е превърнато в своеобразна градинка-гора, която благодарение на идващата отгоре светлина оставя усещане за свежест и непреходност – образ така коренен за източните народи.