Ипотечно кредитиране и жилища

Разработване на иновативни и добре сегментирани продукти, гъвкавост в предлагането, по-ниски лихви и уверен ръст в търсенето характеризира пазара на жилищно кредитиране за 2013 г. според анализ на Пощенска банка. Изминалата година ще бъде запомнена с изразен ръст от 30% в търсенето на жилищни кредити. За 2013/Q1 банката отчете 25% ръст на запитванията, за второто - 31%, а за третото - 35%, коментира Румен Радушев, началник на управление "Жилищно кредитиране" в Пощенска банка.
Анализът изтъква
промени в поведението на потребителите за последните 5 години.
Клиентите имат по-добра финансова грамотност, прозрачността е водещ фактор за избора на кредит, искат да упражняват контрол върху средствата си и да усещат, че са активна страна. Пазарът бе основно в четирите големи града, 75% от жилищните кредити през 2013 г. се отпускат в София, Пловдив, Варна и Бургас. Над 80% от клиентите предпочитат левовото кредитиране при среден размер от 50 000 лв. Най-търсеният имот е тристайното монолитно жилище в район с добра инфраструктура.
През годината Пощенска банка предложи за пръв път в България иновативен продукт "Спестовен жилищен кредит", а с кредит "Новодомци" банката одобри преференциални кредити за млади семейства за 10 млн. лв. Пощенска банка оглави класацията за България "Най-динамичните банки" на сп. Forbes в категория "Ипотечни кредити".
Въпреки усложнената обстановка Уникредит Булбанк отчита нарастващ пазарен дял - до 16.1%, в кредитите, с което утвърждава позицията си на лидер в кредитирането. Общият клиентски портфейл отчита положителни годишни изменения от 0.7% в банкиране на дребно. Пазарният дял при кредитите на граждани и домакинства е в размер на 13.4%, а на ипотечните кредити нараства с 0.5% и е в размер на 17.8%, като и при двата вида заеми пазарът отчита годишен спад от 0.2%. Съотношението на нередовни кредити/общо кредити преди провизии се покачва през октомври 2013 г. спрямо същия месец година по-рано, съобщава Екатерина Кирилова, директор "Маркетинг и клиентски сегменти" в Уникредит Булбанк.
През 2013 г. се наблюдава понижен интерес спрямо предходната година от клиентите към кредитите в евро с фиксирана лихва за сметка на
увеличаващия се интерес към кредитите с атрактивни плаващи лихвени проценти в левове.
Hаблюдава се устойчива тенденция на ръст в броя сделки с имоти, финансирани с ипотечен кредит, в 5 от областните градове - София, Пловдив, Бургас, Варна и Стара Загора. Спадът на пазара на имоти засяга предимно сегментите на ваканционните имоти, офисите и търговските площи, докато при жилищния пазар се наблюдава активизиране на купувачите.
Търсенето на жилища в средния ценови клас до 70 000 евро нараства за сметка на ниския сегмент. Наблюдава се слаб ръст при сделките с жилища от високата ценова категория, над 150 000 евро. Очакванията са тенденцията да се запази и през следващата година.
Хората обаче все още
продължават да бъдат по-предпазливи при тегленето на кредит
заради несигурността в бъдещето, страха от продължаващата криза, високите нива на безработица и съществуващата вероятност от загуба на доходи.
Тенденцията за понижаване на лихвите по кредитите ще продължи и през следващата година, като домакинствата най-вероятно ще останат предпазливи при вземането на финансови решения в среда на бавен ръст на доходите, ниски пенсии, високи цени на храните и пасивен пазар на недвижимите имоти.
Някои тенденции в кредитирането
- Намаляване и приближаване на лихвените нива по ипотечни кредити в лева и евро
- Запазване на тенденцията за увеличение на отпуснатите ипотечни кредити в лева спрямо тези в евро
- Увеличаване на средния размер при ипотечните кредити от 64 000 лв. за 2012 г. на 67 000 лв. за 2013 г.
- Запазване на средния срок при ипотечните креди от 22 г. Поради по-ниските доходи голяма част от клиентите продължават да теглят кредитите си за дълъг срок, за да облекчат месечния си бюджет с по-ниски месечни вноски
- Увеличаване на средния размер при потребителските кредити от 12 500 лв. за 2012 г. на 14 000 лв. за 2013 г., като се запазва средният срок, за който се отпускат, от 8 години
- Минимален ръст в обемите при ипотечните кредити спрямо 2012 г.