На безработицата може да се противодейства чрез намаляване на облагането на труда
Основното, което се случи на финансовите пазари през последните шест месеца, е тоталната загуба на доверие. Това каза по време на заседанието на политическото бюро на ЕНП-ЕД председателят на Конфедерацията на работодателите в България Иво Прокопиев.
По думите му това даде началото на масиран процес, който показа, че световната финансова система е родила една глобална криза, а политическият и регулаторният инструментариум продължават да са на местно ниво.
Това е фундаменталното противоречие, и докато то не бъде решено, няма как да се влезе отново в режим на устойчив растеж, посочи Прокопиев, цитиран от БТА.
По думите му на европейско ниво това поставя въпроса с недопускането на ново разделение на Нова и Стара Европа, а ние като държава членка от последната вълна безспорно сме най-уязвими от такова решение.
Ясно е, че нашите вътрешни спестявания не са достатъчни да финансират с капитал нуждите, които икономиката има, за да компенсира и наваксва жизненото равнище в средноевропейските държави, добави той.
"Еврото и разширяването на еврозоната трябва да е основното оръжие за подкрепа на нова Европа. Държавите от Източна Европа трябва да получат ясна пътна карта, за да се спрат спекулациите на финансовите пазари. Всяка според финансовото си положение трябва да получи ясен шанс за влизането си в еврозоната, когато отговаря на критериите", заяви Прокопиев.
България беше безспорен европейски шампион по привличането на чуждестранни инвестиции на единица БВП през последните няколко години, каза още той. Страната дори стана в някакъв смисъл и световен шампион, защото беше изпреварена само от Хонконг, но ние станахме пристрастени към това и въпроса е доколко това е устойчиво, посочи Прокопиев.
Другият важен проблем, свързан с притока на чужди инвестиции в страната, е частният дълг, който търговските банки са привлекли за финансирането на вътрешната икономика, посочи той.
"В България това са 9 млрд. евро от 30 млрд. евро общи активи", каза той и отбеляза, че европейските банки не бива да допускат банков национализъм, да бъдат целево и ликвидно подкрепени по отношение на нормалната си ликвидност.
"В момента сме в "ледников период" по отношение на икономическата активност. Това прави най-уязвими малките и средни предприятия, които нямат вътрешни сили да противодействат на кризата.
Приспособяването на българската икономика ще стане основно чрез увеличаваща се безработица и намаляваща финансова активност. На това може да се противодейства с намаляване на облагането на труда". Прокопиев припомни, че през януари индустриалното производството се е свило с 13.3% от годишната база заради спрените доставки на природен газ от Русия.
За България е изключително важно не толкова да получи финансова подкрепа, а по-скоро ясен знак, че финансовото доверие към България е възстановено по отношение на европейските фондове, посочи Прокопиев.
Кризата ни дава основанието да твърдим, че имаме нужда от по-голяма еврозона, допълни той.