Financial Times: Имотният бизнес в Източна Европа се връща към А и Б
Пазарите на имоти в Централна и Източна Европа досега бяха по-устойчиви от тези в западните икономики, но условията ще се влошават през 2009 г. и регионът се изправя пред все по-силен спад.
Това пише британският финансов всекидневник Financial Times.
В статията се казва, че влошаването на икономическата перспектива причинява нови тревоги на собствениците на имоти. Посочват се занижаването на прогнозите за ръста и намесата на Международния валутен фонд в подкрепа на няколко страни като балтийските републики, Украйна и Унгария, но се уточнява, че все пак се очаква растежът да е положителен за разлика от Западна Европа, която е в рецесия.
"И въпреки 15-те години преход и повишение на производителността сред членките на Европейския съюз от региона средният Брутен вътрешен продукт на глава от населението остава много под останалите в ЕС.
Инвеститорите в имоти все още се надяват да използват тази разлика, докато пазарите залитат", пише още изданието.
Глобалните условия със сигурност ще повлияят на фундаменталните двигатели на растежа, а цените на имотите ще са под натиск. Изгледите са по-лоши за страни като балтийските, Унгария и Украйна, се казва още в статията.
"В последните години пазарите на недвижими имоти в Централна и Източна Европа преминаха през период на растеж без паралел, с милиарди евро инвестиции в недвижима собственост", каза Тони Макгъф от консултантската фирма DTZ. Заради това разликата в доходността между Западна и Централна и Източна Европа се е свила до незначителни нива, отбелязва той.
Доходността е процентът от годишния приход към цената на имота. Както при облигациите например ниската доходност означава висока цена и нисък риск, а високата - обратното.
Доходността от първокласни офиси във Варшава е паднала до 5.25% през 2008 г., колкото е била и в Ситито в Лондон, пише FT. За офисите в полската столица тя е останала по-ниска от тази за еквивалентни сгради в Лондон в последната четвърт на годината, на ниво, което инвеститорите смятат за неустойчиво.
Очаква се спад поне в следващите 12 месеца, а вероятно и по-дълго, докато цените се коригират до по-стабилни стойности.
Саймън Редмън от Invesco Real Estate, британски мениджър на инвестиционни фондове, казва, че в много пазари има значителни промени в цените и доказателства, че на места нивата на доходност са се вдигнали с повече от 200 базисни точки (100 базисни точки съответстват на 1 процентен пункт, а повишаване на доходността от 6 на 8% например съответства на 30% намаление в цената на имота – бел. ред.).
Инвеститорите казват, че сега връщането към А и Б на пазара е от жизненоважно значение: дългосрочен доход от наем, широк кръг от намеатели и сгради с добро качество в установени райони.
Рейчъл Лавайн, главен изпълнителен директор на Atrium European Real Estate (наследник на Meinl European Land – бел.ред.), отбелязва, че 2009 ще бъде година, в която "фокусът е върху извличането на най-добрата стойност от съществуващите ти активи и позиционирането ти, така че да се възползваш от нарастването на пазара" в бъдеще.
Редман казва, че изглежда е имало значителна промяна в доходността в четвъртото тримесечие на 2008 г., което му дава надежда за бъдещето. "Резултатът може да е, че пазарът ще предложи добра стойност предвид това, че не очаквам да видим значителен спад в наемите", казва той, посочвайки, че само Полша е имала значителен ръст на наема в последникте години.
В уравнението за цената наемът е втората променлива след доходността и намаляването на приходите от имотите може да нанесе втори удар за продавачите.
"В Прага и Братислава наемите едва следваха инфлацията и не изглежда да са били надценени, затова и не са уязвими от корекцията", казва още Редман.