България в международните класации през 2013

Класациите показват общо влошаване или леко подобрение на резултатите на България, продиктувано обаче от влошаването на оценките на други страни, а не е следствие от реформаторските усилия. Кризата обаче е причина други държави да правят реформи поради ограничените ресурси и необходимостта от постигане на същите или повече резултати с по-малко средства.
За четвърта поредна година екипът на Института за пазарна икономика изготви конкретни препоръки за публичните политики в България. Според неговото изследване резултатите са – по-малко свободна икономика, условията за правене на бизнес се влошават, правото на собственост не е защитено, а възприятията за корупция си стоят на високо ниво.
В такава ситуация фирмите насочват усилията си към лобиране за преференции, обществени поръчки и регулации, които да им гарантират монополно положение, а резултатите са ниска заетост, некачествени и скъпи публични услуги, високо ниво на облагането на труда, несигурност и намаляване на възможностите за развитие.
Екипът на института традиционно предлага и 84 препоръки в различни направления - бизнес среда, публичен сектор, здравеопазване, образование, социална система, съдебна система, електронно правителство, които могат да бъдат реализирани в рамките на 18-20 месеца.
Мерките включват прехвърляне на някои преки данъци като приход и администриране към общините, предоставяне на повече правомощия в областта на данъчната политика на общините – възможност за намаление на местните данъци и такси, въвеждане на избор за осигуряване в държавна пенсионна и здравно-осигурителна система или в лична сметка в частен пенсионен фонд, намаляване на задължението за социално осигуряване от сегашните 18% от заплатата за пенсия, 3,5% за майчинство и 1% за безработица, модернизиране на административните услуги чрез по-широка употреба на информационни технологии, намаляване на административните структури, и много други.