Търговете продължават да са слабото място на администрацията

Възлагането на обществени поръчки и управлението на публични имоти са областите, в които администрацията най-често допуска нарушения. Това сочи анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).
В него се разглеждат всички публикувани одитни доклади на Сметната палата за период от 14 години (от 1998 до 2012 г.). В обхвата му влизат около 40% от похарчените бюджетни средства за периода, което според ИПИ дава добра представа за работата на администрацията. И тя съвсем не е оптимистична.
Изчисленията на института са, че за 14-годишен период администрацията се е провалила в над 40% от дейностите си, което е струвало на българския данъкоплатец поне 50 млрд. лв.
Ефективно изразходваните публични пари за същия период (1998 - 2012 г.) възлизат на 31.4 млрд. лв.
От института класифицират дейността на администрацията като провал или като успех на база определени индикатори, които следят прилагане на нормативната уредба, отчитане на изразходваните средства, постигане на заложените цели, начин на управление на държавното имущество и др.
Чисти загуби и неправомерно използвани средства от ИПИ са идентифицирали в 1/4 от класифицираните като провалени случаи, като общата сума от тях за 14-годишния период възлизат на почти милиард лева.
Изводът, който се налага от данните, е, че "проблемните области остават същите и не се забелязва намаляване на нарушенията на законите и ефективно изразходване на публичните средства". Слабостите не зависят от смяната на правителствата, а присъстват трайно в администрацията.
Още по темата четете в Капитал Daily.