Сгради
Градът | 29 Ноември 2016
Фотогалерия: Сграда на годината - участници 2016. Сгради паметници на културата. Реставрация и консервация на "Евксиноград" и прилежащия му парк. Евксиноград
По времетето на Княз Фердинад продължава изграждането на двореца отначало с помощта на швейцарския архитект Херман Майер, а по-късно немският архитект Теобалд Леерс поема ръководството на строежа, включително изпълнението на интериора и обзавеждането. Дворец Евксиноград е проектиран в духа на френския дворцов класицизъм, но носи и много от белезите на характерния за времето на изграждането му стил сецесион, особено в редица елементи и детайли на интериора. Плановата композиция на етажите е съобразена в максимална степен и отразява изискванията и спецификите на дворцовия живот и държавния протокол.
Дворецът започва да функционира пълноценно от 1893 г., като е отговарял на най-високите за времето битови и технически стандарти. Още тогава дворецът е бил електрифициран, а от около 1905 г. е напълно топлофициран.Мебелите и обзавеждането на помещенията, предимно в стилове Рококо – Луи XV (Rococo – Louis XV), Чипендейл (Chippendale) и викториански стил (Victorian), са изпълнени от английската фирма Мейпъл енд Ко (Maple & Co) и се отличават с изисканост и финес. Дворец Евксиноград е архитектурно-строителна, историческа и художествена недвижима културна ценност с категория "национално значение".
Проектанска намеса: Проектът реставрира в оригинален вид фасадите на сградата и възстановява оригиналната пространствена структура и разпределенията на етажите от периода 1893-1908 г. Всички помещения от I и II етаж са възстановени с оригиналната им функция. Възстановено е и оригиналното разпределение на III етаж, където помещенията от източното крило запазват автентичния си вид, а останалите ще се използват за музей, разкриващ дворцовия живот и строителната история на сградата. Изпълнението на проектите за интериор възвръщат в голяма степен вида и характера на помещенията според тяхната оригинална функция.
За осигуряване на достъпна среда е изграден вътрешен панорамен асансьор, както и сервизен асансьор за кафето в западното крило. Реставрирана е перголата на втория етаж в оригинален вид от началото на XX век. Възстановени са запазените и частично разрушените оригинални орнаменти и архитектурно-художествени детайли. По проекта за реставрация са изпълнени три нови камини, седем кахлени печки, декоративни рамки с огледала над камините, стенни декоративни пана и тавански корнизи. Възстановени са санитарните помещения според вида им в началото на ХХ век и са обзаведени с отговарящо на оригиналното санитарно оборудване. Изпълнени са нови паркетни настилки, текстилни тапицерии по стените, нови настилки в сутерена. Ремонтиран е покривът и са изпълнени нови покривни прозорци. Съществуващите в Двореца врати, прозорци, ламперии, парапети и други елементи са реставрирани.
Проектирано и изпълнено е изключително атрактивно нощно осветление на обекта. Дворецът е оборудван с най-съвременни енергоефективни инсталации и системи: климатизация с термопомпи, интегрирана с климатизацията вентилационна система, изцяло нова ВиК мрежа, пожароизвестяване, видеонаблюдение, контрол на достъп и други. С извършената реставрация на Двореца са осигурени необходимите качества и условия за максимална автентичност и превръщане на обекта в национална туристическа атракция.
Историческа справка: Името "Щал" произхожда от немската дума за конюшня (Stall). Сградата е построена още в първите години на изграждането на дворцовия комплекс. През ХХ век в Щал вече се е помествала и дворцовата автомобилна служба. Сградата е архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория "национално значение".
Историческа справка: Името "Щал" произхожда от немската дума за конюшня (Stall). Сградата е построена още в първите години на изграждането на дворцовия комплекс. През ХХ век в Щал вече се е помествала и дворцовата автомобилна служба. Сградата е архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория "национално значение".
Историческа справка: Едновременно със строителството на двореца, в стилово и функционално единство с него, е изградена и обслужваща сграда. Тя е свързана с двореца чрез покрит проход. В нея, на приземния етаж, се е намирала кухнята на двореца, а на горния етаж - помещенията за гвардейците, офицерския състав и други служби.Сградата е архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория "местно значение". Проектанска намеса: Чрез изпълнението на проекта са реставрирани и запазени оригиналните фасади. Изпълнени са нови прозорци с членение и профили, съответстващи на оригиналните. Покривната покривка, улуци и водосточни тръби са ремонтирани. Възстановена е оригиналната планова композиция на сградата като помещенията са адаптирани за нуждите на културно-информационен център на комплекса, с интериор и обзавеждане съобразно съвременните функции. В приземния етаж е изградена напълно нова с най-висок клас технологично оборудване кухня. Всички технически инсталации и системи са новоизградени и отговарят на съвременните изисквания за функционалност, сигурност и енергоефективност.
Историческа справка: През 1890 година, за да бъде разкрасен и обогатен парка, е докаран "цял параход с палми". Още същата зима те измръзват. Това е и причината в следващите години да се изградят няколко оранжерии, първата от които е тъй наречената Висока палмена оранжерия. Около 1893 г., според плана на арх. Леерс "Parc de Sandrovo", е изградена и Холандската оранжерия. До 1912 г. са построени Английската и Френската оранжерии. През 1937 година сградата на Висока палмена оранжерия е пристроена и надстроена. В оранжериите са прибирани през зимата множеството екзотични видове палми, орхидеи, водни лилии, тропически растения от Латинска Америка, както и по-топлолюбиви средиземноморски видове. В оранжериите и откритите лехи се размножавали и множество алпийски видове, събирани по време на експедиции в Рила, Родопите, Стара планина, Пирин, Македония, Южна Тракия, Мала Азия, Алпите, Карпатите и др., в които често участвали и членове на царското семейство. Някои от многото новооткрити видове били наречени на цар Фердинанд (Saxifraga Ferdinandi-coburgi, Arabis Ferdinandi-coburgi, Hieracium Ferdinandi Regis и др.). Сградите са архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категории: Холандска оранжерия - "национално значение", Висока и Ниска палмена оранжерия - "местно значение", Френска и Английска оранжерии - "за сведение".
Холандската и Френската оранжерии са възстановени в оригинален вид. Възстановен е оригиналният вид на Висока и Ниска палмова оранжерия. На Висока палмова оранжерия е запазен оригиналният дървен покрив, който е укрепен с метална конструкция. Възстановени са в максимална степен фасадите на сградата и покривното остъкляване. Всички, позволяващи намеса стени, са топлоизолирани отвън. Реконструирана и адаптирана е към съвременните изисквания и битовата сграда към оранжериите. Оранжериите са оборудвани с изцяло нова високоефективна термопомпена отоплителна система. Изцяло нови са, също така, и ВиК инсталациите.
В опита да се изгради един модерен парк, носещ белезите на класическите градини, но и следващ модните течения от края на XIX век, в първия български дворцов парк "Евксиноград" се създава. Парка има представително партерно пространство с геометрично решение по примера на Френските паркове, а останалата част от парка е решена в английски стил. Освен с висока декоративна стойност, паркът се характеризира и с богата ботаническа колекция. Разнообразието на декоративните дървета и храсти днес надхвърля 200 вида, между които впечатление правят редките видове като: хартиено дърво (Broussonetia papyrifera), желязно дърво (Parrotia persica), бонбонено дърво (Hovenia dulcis), индийски и персийски люляк (Lagerstroemia indica, Syringa persica), стеркулия (Sterculia platanifolia), различни видове магнолии, явори и други. И днес в градините на парка могат да се видят да цъфтят различни екзотични орхидеи и цветя. Паркът е недвижима културна ценност на парковото и градинско изкуство с категория "национално значение".
Проектът и неговото изпълнение са осигурили комплекс от благоустройствени мероприятия, подобряващи функционирането и художествено-естетическото въздействие на парка: ремонтирани са основни алеи като в района на Двореца е изпълнена оригинална настилка от чакъл; изпълнено е ново парково осветление с възстановени по оригинал осветителни тела; изпълнена е изцяло нова напоителна система с хидранти и капково напояване и автоматично управление и контрол; възстановени са оригинални елементи на парка като розариумът, слънчевият часовник, площадката с трона на цар Фердинанд, беседки, площадки, парапети; възстановено е оригиналното парково обзавеждане – пейки, пейки с тенти, перголи, кошчета; поставени са указателни табели с оригинален дизайн. Реставриран е фронтонът от двореца "Сен Клу". Санирана е и е възстановена предвидената по проекта паркова растителност.
Крепостта е разположена на нос "Св. Яни" в северния край на Варненския залив. Изградена е през V в. като част от черноморската укрепителна система на Византия. Обектът е археологическа недвижима културна ценност с категория "местно значение". Предвидените по проект реставрация, консервация и частично възстановяване на архeологическите обекти позволява пред туристите да бъде представена най-съществената част от селището, включваща: крепостната стена в югозападния край на крепостта, донжона, странноприемницата, църквата и други сгради. Изпълнено е укрепване на стените и предвиденото надграждане. Изпълнени са настилки по улиците и в експонираните обекти. Изпълнено е и художествено осветление. Реализирането на проекта разкрива убедително особеностите на средновековния живот в крепостта и превръща обекта в туристическа атракция с познавателно и културно значение.
Сподели