Сдружението на общините: Процесът на финансова децентрализация е спрял
![](https://gradat.bg/sites/default/files/styles/page_article_scale/public/default_images/gradat_default.png?itok=zdQCWeTE)
Състоянието на общинските бюджети през 2011 г. ще постави общините пред редица изпитания. Това се посочва в отчета за дейността на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България през 2010 г., който бе представен от председателя на УС на сдружението Дора Янкова на общото събрание на НСОРБ.
Намалената "чуваемост" на централната власт за проблемите на общините е най-тревожният извод от преговорите по бюджета на общините за 2011 г., посочи Янкова. Тя отбеляза, че делът на общинските бюджети в БВП намалява непрекъснато и през 2011 г. ще е само 5 на сто.
Това е индикатор, че процесът на финансовата децентрализация не само е спрял, но и е обърнат в посока централизация на публичните ресурси, каза Дора Янкова.
В отчета се посочва, че едно от най-големите разочарования на НСОРБ е липсата на нов Закон за местните данъци и такси. Дора Янкова отбеляза, че в приетите в края на миналата година промени в закона не бяха отчетени основните предложения на кметовете за разширяване на собствената приходна база на общините - въпрос, който най-много в условия на криза интересува общините.
Янкова допълни, че селективно са били отразени по-маловажните промени, които по първоначалните оценки на НСОРБ няма да доведат до увеличение на местните приходи.
Тя припомни, че между двете четения на проекта в Народното събрание, беше внесена - без съгласуване с НСОРБ и въпреки техните аргументирани възражения, и беше приета промяна в Закона за общинския дълг, която силно ограничава достъпа на общините до капиталовия пазар до края на мандата на сегашните ръководства на общините. Янкова посочи, че в тази връзка от НСОРБ вече са проучили правната възможност и предприемат необходимите действия за сезиране на КС.
В отчета се отбелязва, че независимо от проблемите, към края на 2010 г. общините остават най-активните бенефициенти на европейски средства.
Отчита се, че НСОРБ е успяло да установи ефективно партньорство с институциите, отговорни за координацията, контрола и разходването на европейските средства, както и че е вложило значителен ресурс в разширяването на общинския капацитет за подготовка и изпълнение на проекти.
Основни приоритети в програмата за дейността на НСОРБ за 2011 г. са реалното, ефективно и прозрачно усвояване на проектите, финансирани с европейски средства, продължаване на усилията за реформа в системата на местните финанси, успешно завършване на мандата на ръководствата на общините.