Устойчиво управление на битовите отпадъци - с фокус върху рециклирането и енергийното оползотворяване
Брой 1 на Списание ГРАДЪТ
В сектор "Отпадъци" на ОП "Околна среда 2014 - 2020" са предвидени инвестиции в размер на 497 млн. лв. Фокусът е върху рециклирането и повторната употреба чрез изграждане на инсталации за компостиране, анаеробни инсталации и инсталации за предварително третиране на битови отпадъци. Общата цел на приоритетна ос 2 "Отпадъци" е до 2023 г. да се осигури допълнителен капацитет за рециклиране на отпадъци от 105 000 тона годишно. Това ще доведе до намаляване количеството на депонираните битови отпадъци с12.27%.
Всички процедури за финансиране на общини в регионални сдружения за управление на отпадъците според заложените цели и мерки в Националния план за управление на отпадъците бяха обявени през 2016-2017 г.
Към момента има сключени 7 договора на стойност над 100 млн. лв.
с РСУО на Сандански, Мадан, Разград, Петрич, Гоце Делчев, Троян и Пазарджик. Те са по комбинираната процедура за проектиране и изграждане на компостиращи инсталации и на инсталации за предварително третиране на битови отпадъци .
Първият подписан договор е с общините Сандански, Кресна и Струмяни
Компостиращата инсталация ще обслужва над 43 000 жители, а инсталацията за предварително третиране ще преработва отпадъците на над 47 000 жители. Съоръженията ще бъдат разположени в административните граници на община Сандански.
Общият размер на инвестицията е над 9.3 млн. лв. Крайният срок за изпълнение на дейностите е до юли 2020 г. Обявена е обществена поръчка за инженеринг на основна и довеждаща инфраструктура, доставка и монтаж на инсталация за компостиране на разделно събрани зелени отпадъци и инсталация за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци с прогнозна стойност 6 888 000 лв. без ДДС.
Общините Мадан, Златоград и Неделино
ще изграждат две инсталации на площадката на Регионално депо за ТБО, гр. Мадан, в землището на с. Шаренка. Общият им капацитет е 4200 т годишно и ще обслужват над 27 500 жители.При реализацията на проекта ще се въведе система за разделно събиране на зелени и биоразградими отпадъци на територията на трите общини. Общият размер на инвестицията е над 9 млн. лв. Инсталациите трябва да заработят до октомври 2020 г.
Община Петрич
По проекта ще се изградят компостираща инсталация с капацитет 4150 т годишно и инсталация за предварително третиране на битови отпадъци с капацитет 10 841 т годишно. Двете съоръжения ще бъдат разположени в близост до регионалното депо Петрич и ще обслужват близо 50 000 жители. Ще бъде въведена система, която включва разделно събиране на градински отпадъци от домакинствата в Петрич и селата Първомай, Марикостиново, Михнево и Кърналово. Системата обхваща обществени паркове и градини във всички населени места в община Петрич. По проекта ще бъдат купени съдове за разделно събиране на зелените отпадъци от домакинствата и два сметосъбиращи камиона за транспортиране на разделно събраните зелени отпадъци до инсталацията за компостиране. Общият размер на инвестицията е над 10.3 млн. лв. Крайният срок за реализация е април 2020 г.
Разград и още шест съседни общини
Двете съоръжения за обработка на отпадъци ще обслужват 110 000 жители от общините Разград, Исперих, Кубрат, Завет, Лозница, Самуил и Цар Калоян. По проекта ще се изградят инсталация за предварително третиране с капацитет 30 932 т годишно и компостираща инсталация с капацитет 4168 т годишно.
Общият размер на инвестицията е над 13.5 млн. лв., а крайният срок за въвеждане в експлоатация е юли 2020 г.
Общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово
Двете съоръжения ще обслужват 53 500 жители от трите общини. По проекта ще се изградят инсталация за предварително третиране на смесени битови отпадъци с капацитет 12 300 тона годишно и компостираща инсталация с капацитет 2100 тона годишно. Предвижда се въвеждане на система за разделно събиране на зелени отпадъци, в т.ч. контейнери с вместимост 1.1 куб.м (268 бр.) и сметоизвозваща машина. Отредената площадка с площ 12.5 дка е разположена в рамките на действащото регионално депо за битови отпадъци – регион Гоце Делчев. На обекта има изградена инфраструктура и не се налага изграждането на нова.
Общият размер на инвестицията е над 9.1 млн. лв. Срокът за изпълнение е до март 2020 г.
Общините Троян и Априлци
Инсталацията за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци ще е с капацитет 6300 тона годишно. Ще бъде изградена и необходимата съпътстваща инфраструктура към площадката. Компостиращата инсталация за разделно събрани зелени отпадъци е проектирана с капацитет 2200 тона годишно. Двете съоръжения ще обслужват 35 000 жители. По проекта ще се осигури необходимото оборудване, съоръжения и техника за разделно събиране на зелените отпадъци, включително специализирани автомобили за тяхното събиране.
Общият размер на инвестицията по проекта е в размер на 6.2 млн. лв. През февруари стартира обществена поръчка за инженеринг с първоначална стойност 4 259 734.27 лв. без ДДС и срок за подаване на оферти 6 март 2018 г.
В сектор "Отпадъци" предстои да бъде обявена процедурата за
Третата фаза на системата от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община
Предвижда се построяването на инсталация за оползотворяване на RDF горивото на площадката на ТЕЦ "София". Към момента прогнозната стойност на проекта е 145 млн. евро без ДДС. Очаква се намаляване с около 10% от разходите на природен газ, който в момента се използва в "Топлофикация София". С реализацията на проекта се предвижда от RDF гориво да се произвеждат около 135 000 МWh електроенергия и около 390 000 МWhтоплоенергия, които садостатъчни за нуждите на 25 000 до 30 000 домакинства.Предстои Столичната община да стартира обществена поръчка за избор на изпълнител за работни проектиране и строителство на третия етап.
Със средства на ПУДООС ще се финансират новите регионални депа на Благоевград и Дупница
Пред старт е първия етап на Регионалната система за управление на отпадъците на регион Благоевград. Срокът за завършен е до края на септември 2018 г. и ще обслужва общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево. Има избран изпълнител, с който е сключен договор на 14 декември 2017 г. Това е Обединението "Кобека" с партньори "Копекс и Ко" ЕООД, "Каро Трейдинг" ООД, "БГ Ленд Ко" ООД и "Гипстрой" ЕООД. Стойността на СМР възлиза на 22 918 485 лв. с ДДС. Безвъзмездната финансова помощ от ПУДООС е близо 17.5 млн. лева. Предвидената за изграждане на регионалното депо площадка е разположена непосредствено до пътя за с. Бучино, с обща площ 106 дка.
Община Дупница все още финализира обществената поръчка за изготвяне на комплексен проект за инвестиционна инициатива за обект: Регионално депо за неопасни отпадъци, съдържащ ПУП и работен проект. Единствената подадена оферта е на "Баугранд Институт КНИРИМ" ООД – София. Регионалният център ще се намира в землищата на селата Джерман и Грамаде. Предвидената площадка е с площ 223.823 дка и е съставена от 9 имота. След изготвяне на проекта общините в сдружение "Рила еко" ще кандидатстват пред ПУДООС за осигуряване на финансиране на първата клетка, кантар и съпътстваща инфраструктура. Прогнозният размер на инвестицията е около 10 млн. лв.