Започна журирането на архитектурните проекти за нов център на Боровец
В международния архитектурен конкурс за нов център на Боровец са получени 40 проекта от 17 държави. Победителят и наградените проекти ще бъдат обявени в края на журирането на 28 януари 2018 г. Работата на журито за "Златния триъгълник" на Боровец започна с разходка из курорта на 26 януари. Арх. Бойка Огнянова от Urbanistas, организатор на конкурса, откри времето за разговори, за лекция на арх. Рита Юстесен, член на журито за проекта и за дискусията за съвременното градско планиране. Всичко това се проведе на 25 януари в "Генератор", София. Работата по организацията на конкурса е отнела 2 години преди обявяването му през октомври 2017 г. - самото състезание е проведено в рамките на 3 месеца в края на 2017 г.
Срещата в "Генератор", София
Залата се намира в така нареченият "Бизнес център Витоша". През голяма бяла врата на завод от социализма се влиза в неуютно, ветровито входно пространство и със стар товарен асансьор се достига до зала "Генератор". Кой би предположил, че в тази "замръзнала" в старите времена постройка ще има толкова уютна зала.
За конкурсите и за проектите в Копенхаген, София и Самоков се събраха да разговарят архитекти и урбанисти от различни поколения. Предвидена беше лекция на арх. Рита Юстесен, директор на отдел "Планиране и архитектура на общинската компания By&Havn в Копенхаген, дискусия за градското планиране, в която да вземат участие още членовете на журито: арх. Павел Янчев, Art&Build, Брюксел, Белгия, и съорганизатор на първия международен архитектурен конкурс в България след 1989 г., доц.д-р арх. Йорданка Кандулкова, преподавател по културно наследство в УАСГ, арх. Ваня Серафимова, управляващ партньор в "Серафимов Студио", арх. Надежда Клинчева-Колева, главен архитект на Община Самоков, и Ангелина Вангелова, юрист и секретар на Община Самоков. От журито не присъства само Marius Mowe, който на следващия ден се включи в горещите обсъждания. В събитието участва и кметът на Самоков Валентин Георгиев, който е възложител на конкурса от страна на Община Самоков, арх. Любо Георгиев, директор на "ОГП - Софпроект", организаторите от Urbanistas.
Възложителят община Самоков
"Идваме от Самоков, който се намира само на 40-50 минути път оттук, но там небето е синьо и въздухът е чист, природата е красива." Така започна изказването си кметът на Самоков Валентин Георгиев.
"Затова искаме на Боровец, като част от територията на община Самоков, да се случи нещо по-добро. Някога е имало национално териториално планиране, но последните 25 години никой от страна на държавата не е обърнал внимание на курорта. Затова решихме да се заемем. Сега за него има международен конкурс - но това беше много чужда тема за общината. Прибягнахме до тази стъпка заради историята на териториата, заради хората, които са направили това място, заради хората, които живеят и работят там, точно сега, когато честваме 120 годишнината на Боровец. Бяхме длъжни да предложим този публичен международен конкурс и се доверихме на Urbanistas ( кметът много им благодари). Много работа се свърши, сега е ред на журито. За нас трудното идва после – как да завършим този проект. Иска ни се оттук натам, когато говорим за публични пространства, да чуваме, че и на други места се правят конкурси", обобщи кметът Георгиев.
Журито за конкурса
Рита Юстесен, член на журито: "Ще търсим предложения, които отчитат спецификата на мястото, това е най-важно при конкурсните проекти".
Арх. Йорданка Кандулкова, член на журито: "Отчитам три обединяващи членовете на журито теми: намирането на приятна урбанизирана среда, която създава спокойствие, равновесие и усещане за радост; пазарно ориентирана среда; и уважение към характеристиките и контекста на конкурсната територия".
Павел Янчев, член на журито: "Конкурсът е без съмнение добра инициатива, важно е да се доведе до успешен резултат."
Лекцията на арх. Рита Юстенсен
Арх. Рита Юстесен е директор на отдел "Планиране и архитектура към Copenhagen City and Port Development, най-голямата компания за градско планиране в Копенхаген, Дания. Отдел "Планиране и архитектура" е отговорен за развитието на новия град, Орестад, близо до Копенхаген, и за реконструкцията на Нордхавн, Northen Harbour (Северното пристанище) – най-големият и амбициозен скандинавски проект за градски развитие досега, осигуряващ 40 000 жилища и 40 000 работни места на пристанищна териториа от 200 хектара до 2050 година. Рита Юстасен е автор на няколко стании за развитието на Копенхаген. Тя е добре позната и често канена за член на жури в международни архитектурни конкурси по цял свят, напомнят от Urbanistas. Заедн с това ежегодно е отговорна за 3-4 конкурса, провеждани от Copenhagen City and Port Development.
Арх.Рита Юстесен благодари за поканата и призна, че е в България за втори път - преди години е посетила Пловдив.
"Ще говоря за проектите – как се се случили, и за конкурсите, защо те са важни при вземането на такива решения. В компанията се занимаваме с големи градски райони в рамките на града Копенхаген. Нашата визия за градско развитие е да създадем такива райони, които в дългосрочен план да осигурят препитание и приятна гладска среда, да се развиват, а нашата мисияте е да го направим в пазарни условия. Това означава, че не можем да приберем печалбата в джобовете си, защото работим за общината и града. Развиваме тези територии, защото има нужда от нови квартали в града, но практичната ни цел е да намерим финансиране за развитие на метросистема в Копенхаген. Много е важно да се разбере, че ние набираме пари за развитието на метрото от развитието на такива райони, а не като вдигаме данъците и таксите на населението", започна арх. Рита Юстесен.
По-нататък тя разказа за промяната в Копенхаген, която продължава вече 20 години и за територията Northern Harbour или Нордхавн. През 90-те години на миналия век, когато от общината са искали да продадат терените на Северното пристанище, никой не е искал да ги купи. Зоната е отвоювана от морето и вече не е индустриална. Конкурс за нея е обявен през 2007 г., когато населението на Копенхаген е 430 хил. души и на тази територия от 200 ха никой не е живеел. Сега, 10 години по-късно, в Kопенхаген живеят 600 хил. души, а на най-близката част до града в Нордхавн домове имат 1500 души.
Конкурсът, обявен през 2007 г. събира 180 проекта. Арх. Рита Юстесен само казва, че е трудно да се повтори подобен конкурс, но той е бил много необходим, защото са видели много гледни точки в различните проекти и са открили много акценти на авторите за развитието на тази територия. Според избрания проект през 2050 г. тук ще живеят 40 хил. души, ще работят още толкова. Арх. Юстесен напомни, че Копенхаген не е високозастроен град, там постройките са 4-6 - етажни. Тя също така напомни, че от 2011 г. се развива проектът за метро в града и сега никой вече не помни как се е предвижвал преди метрото. Вече има проект за метрото и в новата зона – и не само това. Обявен е бил конкурс за общественото пространство над метростанция 1 – нещо, което тя препоръчва за всяко обществено пространство. Заедно с това вече е започнало 4-годишно проучване за енергийната устойчивост на новата зона, защото идеята на общината е това да е дългосрочна инвестиция. Преди 2 месеца е открита магистрала до зоната, а от 2013 г. има круизен терминал от другата страна на Нордхавн. Контейнерите, които някога са използвали за зимовник северното пристанище, сега са изместени далеч от зоната - там, където теченията не могат да донесат в града индустриален привкус.
Докато показваше слайдове с предишния и сегашния изглед на Нордхавн, арх. Юстесен разказа за нравите на своя народ – спокойни, ведри хора, които обичат велосипедите си и празниците. Обичат морето, обичат да се разхождат край морето и да се къпят в него. Според северните градски легенти датчаните са латиносите на Скандинавия, каза още арх. Юстесен, и предаде този спокоен дух на залата.
Тя напомни, че ако през 90-те години на миналия век никой не е искал да купи терен в Нордхавн, сега територията е апетитна за предприемачите, които искат да строят там офиси и жилища. Така от най-евтиното място сега този район се превръща в най-скъп, а Копенхаген вече е силен град, предпочитано място за живеене.
Междувременно арх. Юстесен спомена шестте точки, на които са заложили в конкурса за преустройство на Северното пристанище. Направили са го след много обсъждания. Тези 6 оперни точки са: град на водата, град за всички, динамичен град, град, в който можеш да се придвижваш екологично (с метро, с велосипед), жив град, приятелски настроен еко град. Това пренесе размислите на аудиторията към нашия конкурс в Боровец, който днес вече тече. Резултата очакваме в неделя, 28 януари. Очакваме ги от ЖУРИТО.