"Консорциум Банкя 2020" ще възстанови Голямата балнеолечебница в Банкя




"Консорциум Банкя 2020" ДЗЗД ще извърши проектиране, реставрация, консервация и социализация на Централната минерална баня в Банкя, известна още като Голямата балнеолечебница.
На 5 декември кметът на район "Банкя" Рангел Марков подписа договор с представителите на сдружението - Янко Шумков, собственик и управител на строителната фирма "Стреза", и арх. Чавдар Георгиев, собственик и управител на "Георгиев Дизайн Студио". На събитието присъстваха Анна Стойкова, зам.-председател на комисията по опазване на околната среда към Столичния общински съвет, представители на местната администрация и общност.
Договорът е за инженеринг /проектиране, строителство и авторски надзор/. "Консорциум Банкя 2020" спечели конкурса на Столична община с предложение за 7,939 млн. лв. с ДДС, след като други кандидати не подадоха оферти.
Кметът Рангел Марков заяви, че при перфектно стечение на обстоятелствата сградата-символ на Банкя ще може да се ползва след 540 календарни дни - през втората половина на 2019 г. Минералната баня е затворена от 2000 г. и оттогава се руши. Масивната сграда е с 5250 кв. м РЗП и е паметник на културата.
Възстановяването на Голямата балнеолечебница стана възможно, след като пенсионното дружество "Алианц" закупи право на строеж на хотел върху общински терен в близост до Банята. Срещу отстъпеното право на строеж за 35 години, общината получи сумата от 8,115 млн. лв. без ДДС. Така Централната минерална баня остава общинска собственост и ще бъде ремонтирана, а след 35 години общината ще разполага и с хотела към нея.
"Алианц" ще изгради балнеоложки хотел, открити и закрити басейни, летен театър с над 200 седящи места, подземен паркинг и подземна топла връзка между новия хотел и Минералната баня.
На подписването днес общинският съветник Анна Стойкова и кметът Рангел Марков благодариха на общинските съветници и на кмета Йорданка Фандъкова, че са им се доверили и подкрепили проекта за най-важната за Банкя сграда, която ще се превърне в най-големия балнеоложки център в България и на Балканите, както е било в зората на миналия век.
Очаква се проектът за реставрацията да бъде готов в началото на 2018 г. и тогава да бъде подложен на обществено обсъждане.
Арх. Чавдар Георгиев заяви, че сградата ще бъде възстановена в автентичния й вид по отношение на басейни, декоративни елементи, покрива, цветово оформление и интериорни пространства. Във функционално отношения ще бъде възстановена голяма част от дейностите, свързани с лечебните свойства на минералната вода. Чрез използване на съвременни технологии ще бъдат предложени услуги като балнеология, физио- и кинезитерапия, лечение чрез вода.
Голяма част от сутерена /досега с технически функции/ и подпокривното пространство ще бъдат интегрирани в обществените функции на сградата, обясни арх. Георгиев. В сградата ще бъдат обособени и спа апартаменти от висок клас, които ще се отдават под наем.
ИСТОРИЯТА
Със своята архитектура Голямата балнеолечебница е най-характерната за курорта постройка и с нея завинаги е свързана представата за Банкя. За времето си тя е била единствена по красота и удобства в цялата страна и една от малкото такива бани в Европа. Строежът на Голямата баня започва на 7 март 1907 г. и завършва на 20 май 1910 г. Открита е тържествено на 24 май 1911 г. Построена е по планове на проф. Хохедер от Мюнхен под прецизното ръководство на архитект Н. Нешев и предприемачите братя Савови от София и Никола Рангелов от Банкя. За построяването й са изразходвани 824 222 златни лева. Банята е архитектурна перла – фоайе с размери 11 на 11 метра с красив свод, две обширни чакални, помещения за физиолечение, лекарски кабинет, басейни 6,30 на 6,30 м. Всяко отделение разполага с 10 вани, две от които "царски". Материалите за вътрешното оформление, вкл. стъклените тухли, са доставяни специално от Белгия, Франция и Виена. Всички басейни, курни /корита/ и вани са облицовани с италиански мрамор и мозайки. Кабинетите, вратите и подовете са от славонски дъб. Банята е мястото, от което посетителите, включително и царските особи, са си тръгвали възродени от досега с целебната вода. |