Нов проект на Lava в Германия: Енергийна кула със скулптурен дизайн








Започна реконструкцията на 56-метрова водна кула в германския град Хайделберг, която ще се превърне в център на знанието за устойчивата енергия. Архитектурният проект е създаден от международното студио Lava (Лаборатория за визуална архитектура) по поръчка на енергийната компания Stadtwerke Heidelberg (SWH).
Проектът се стреми да преобрази цилиндричния воден резервоар в динамична скулптура, която да се превърне в новата забележителност на град Хайделберг. Атрактивната структура ще символизира прехода към възобновяемите енергийни източници, предоставяйки на посетителите си информация за устойчивата енергия и природните енергийни ресурси. Произведената слънчева и вятърна енергия в съоръжението ще се използва за отопление на вода и продажбата й като топлинна енергия.
Геометрията на фасадата на кулата е вдъхновена от природните форми. LAVA въвежда многопластова фасада, която се отличава с 11 000 диамантени плоскости, прикрепени към стоманена мрежа, която може да се върти на 45 градуса от вятъра.
Панели от минерална вата в нюанси на синьо съставят вътрешния изолационен слой на фасадата, осветен през нощта с нискоенергийни LED светлини. Светлината отразява движенията и действията във вътрешността на кулата, като по този начин сигнализира за запълването и изпразването на резервоара за съхранение на енергия.
Движението, светлината и сенките придават динамичен външен вид на кулата, която променя обвивката си в зависимост от времето и сезона.
Спираловидна стълба, разположена от външната страна на съоръжението, се издига стремително към върха на конструкцията. Заедно с двата асансьора, тя позволява на посетителите да получат достъп до събитийни пространства, като например ресторанта на покрива и открити тераси с панорамни гледки към града.
LAVA спечели конкурса за проектирането на кулата през 2016 година. Очаква се реализацията на проекта да приключи до средата на 2019 година.