Стефан Стайков: Индустриалните зони стават все по-привлекателни локации за бизнеса
Изпълнителният директор на "Национална компания Индустриални зони" (НКИЗ) в брой 1 на сп. ГРАДЪТ




Г-н Стайков, кои са приоритетните проекти за създаване на индустриални зони, по които НКИЗ работи в момента?
- Към момента портфолиото ни се състои от 8 проекта с обща площ около 6.7 млн. кв.м. Три от тях са със статут на свободни зони - в градовете Русе, Видин и Свиленград. Разполагаме с още пет зони в процес на развитие, като две от тях са в напреднал стадий – това са Икономическа зона София – Божурище и Индустриален и логистичен парк – Бургас. Останалите три проекта – Телиш, Карлово и Варна-запад, са в начален етап на развитие, но притежават потенциала да се превърнат в атрактивни индустриални зони.
Предвид заявения инвестиционен интерес най-бързоразвиващият се проект от всички е Икономическа зона София – Божурище, който е и най-големият проект в България за нова икономическа зона през последните години. Изграждането на инфраструктурата й се извършва поетапно, в зависимост от привлечените до момента инвеститори.
Друг приоритетен и бързоразвиващ се проект е Индустриален и логистичен парк – Бургас, който НКИЗ ЕАД развива съвместно с община Бургас. Усилията ни са насочени върху привличането на инвестиции, свързани с леки производства, складова дейност и услуги.
Индустриалните зони в Плевен, Варна и Карлово все още са в начален стадий на развитие, но определено притежават потенциала да удовлетворят всички нужди и очаквания на инвеститорите, предлагайки им стратегическа локация, специално отношение, бързина на обслужване, квалифициран персонал и индивидуален подход към техните изисквания.
На какви изисквания трябва да отговаря една съвременна индустриална зона, за да бъде атрактивна за инвеститорите?
- Една съвременна индустриална зона трябва да отговаря на всички нужди на инвеститорите. Тя трябва да предлага комплекс от възможности за развиване на бизнес. Само добре изградената инфраструктура сама по себе си не е достатъчно условие за задържане интереса на инвеститорите, защото нещата са комплексни. Предимствата, с които трябва да се отличава, са от разнообразен характер: стратегическо позициониране, висококвалифицирана работна ръка, атрактивни стимули, които да улесняват бизнес намеренията на инвеститорите.
За да придобият облик на благоприятна среда за работа, индустриалните зони трябва да бъдат облагородени и да предлагат услуги от разнороден характер: транспорт за работещите, обособени зони за спорт и отдих, ресторанти, магазини, детски градини, обучителни центрове и др. Идеята е чрез предлагане на всички онези важни услуги, които иначе всяка компания трябва да планира сама, да се спестят време и финанси на инвеститора.
Важно изискване за всяка модерна зона е и създаването на съпътстваща инфраструктура, чрез която тя да придобие облик на приятна среда както за работа, така и за отдих. Изборът на компоненти е неизчерпаем – от зелени площи, през ресторанти и заведения, обекти за отдих и спорт и др.
Вярвам, че индустриалните зони могат да се превърнат в притегателен център не само за инвестиции, но и за квалифицирани кадри. Това е и моята дългосрочна визия - индустриалните зони да се утвърдят като предпочитано място за работа както за инвеститорите, така и за хората, които търсят добра работна среда, и работната ръка да бъде привлечена от индустриалните зони, а не те да са определящи за местоположението на инвестицията.
Кои са големите инвеститори в индустриалните зони, които управлява компанията?
- През последните няколко години се наблюдава тенденция за засилване на интереса към индустриалните зони. Има защо това да е така - тези локации разполагат с редица преимущества, които ги утвърждават като все по-благоприятна среда за създаване и развитие на бизнес идеи.До момента в Икономическа зона София – Божурище, който е нашият най-бързоразвиващ се проект, има привлечени 15 инвеститора от секторите автомобилна промишленост, високи технологии, складова и логистична дейност, като се очаква реализираните инвестиции да бъдат в размер на 318 млн. лв. и около 1000 разкрити работни места. Важно е да се подчертае, че само за последната година и половина успяхме да привлечем 7 нови компании от различни сектори, като тяхната инвестиция е на стойност 268 млн. лв.
На територията на зоната успешно работи немската компания "Бер Хелла Термоконтрол" (BHTC), която изгради завод за производство на контролни табла за автомобилни климатични системи и те се използват от почти всички водещи марки автомобили в света като "Порше", "Ауди", "Мерцедес" и др. Любопитно е, че само година и половина след стартиране на производството й компанията планира да удвои своята инвестиция. Най-показателният пример, че зоната е предпочитано място за позициониране и развитие на успешен бизнес, е всъщност фактът, че тези, които вече са инвестирали, обмислят да разширят своите производства и да удвоят своите инвестиции.
Най-новите инвеститори, които избраха да развиват дейността си в Божурище, са:
- датската компания "Юск Бул", която планира изграждане на логистичен център, който да обслужва Югоизточна Европа, включително Гърция и Турция. Размерът на инвестицията възлиза на 200 млн. лв. и се очаква разкриването на 150 работни места. Традиционно логистичните центрове на "Юск Бул" в другите държави водят със себе си разнородна съпътстваща инвестиция, която разкрива значително по-голям брой работни места от работещите в тяхната компания.
- немската компания "Мултивак България Продакшън", която е световeн лидер в опаковъчните решения, използвани за всички видове хранителни продукти и медицински продукти. Инвестиционният проект предвижда изграждане на R&D център, логистична база, офиси с шоурум, център за професионално обучение. Размерът на инвестицията възлиза на 36.7 млн. лв. и се планира разкриването на 153 нови работни места.
- гръцката компания "Лулис Мел България", която предвижда изграждане на мелница за производство на брашно. Инвестицията е на стойност 18 млн. лв. и ще бъдат разкрити 48 нови работни места.
На територията на зоната има шест български компании, които впечатляват не толкова с мащабни инвестиции, а с иноваторство. Те попадат във високотехнологични сектори и предвиждат произвеждането на иновативни продукти - от лазерни технологии, през оптични устройства, до промишлени автоматизирани системи. Техните инвестиции възлизат на 11 млн. лв. и ще бъдат разкрити над 100 работни места.
Друга българска компанията, която избра Божурище, е "Клайммат" -дъщерно дружество на световния лидер в производството на изкуствени стени за катерене "Уолтопия", която ще изгради производствена база и център за научноразвойна дейност. Други компании, които избраха Божурище:
"Райсволф България" АД предвижда изграждане на архивохранилище и център за унищожаване на носители на данни. Инвестицията е на стойност 2 млн. лв. и планира разкриването на 20 нови работни места.
"Би Ем Ес Продъкшън" предвижда изграждане на технологичен и производствен център, като размерът на инвестицията е 2 млн. лева.
Какви са очакванията ви за инвестиционната активност в индустриалните зонина НКИЗ през новата 2017 година?
- Прогнозата ми за инвестиционната активност е оптимистична, защото вярвам, че положените усилия през изминалата година ще дадат своите резултати през настоящата. Индустриалните зони, които управлява нашата компания, има с какво да заинтригуват инвеститорите, както чуждестранните, така и българските - стратегическа локация,изградена инфраструктура, наличие на всички комунални услуги - това са част от предимствата, с които се отличават зоните, които развиваме. Вече имаме значителни инвестиции от редица предприятия, които искат да развиват своите инвестиции в България. Вярвам, че все повече и все по-големи инвеститори ще оценят това, защото има с какво да заинтригуваме и да задържим бизнеса на територията на зоните.
В ход са преговори с няколко компании за реализиране на конкретни проекти. Към настоящия момент сме сключили и предварителни договори за производствени бази и център за научноизследователска и развойна дейност, вървят преговори с големи български и чуждестранни компании, чиито имена не можем да споменаваме преди финализиране на сделките.
Постигнахме добри резултати, спечелихме доверието на редица инвеститори, но най-трудната част предстои – ние трябва да затвърдим и да оправдаем гласуваното доверие, за да докажем, че България е атрактивно място за инвестиции. Днешната конкурентна среда налага необходимостта от предлагане на комплекс от качествени услуги, улесняващи бизнеса. Това е и нашата мисия – да бъдем стратегически партньор на бизнеса, за да може той да реализира своите инвестиционни намерения по възможно най-бързия и улеснен начин.
Зоните имат потенциала да се утвърдят като успешен пример за притегателен център за инвестиции. Уверен съм, че с всеобщи усилия ще ги превърнем в такива, защото разнообразието от икономически дейности на различни компании и потенциалът, който те виждат в зоните и са започнали да реализират, са обнадеждаващи.
Как протича работата ви с компаниите, които заявяват инвестиционните си намерения? Какви са ангажиментите на "Национална компания индустриални зони" при реализацията на проектите?
- При заявяване на инвестиционните си намерения инвеститорите задават основните параметри на проектите си, които включват времеви срокове за изпълнението им и технически изисквания от гледна точка на инфраструктурата, с които ние се съобразяваме. На базата на тази информация изготвяме предложение за най-подходящ терен, който да отговаря на всички необходими условия и потребности на инвеститора. За зоните, където инфраструктурата все още е в процес на изграждане, се провеждат срещи на експертно ниво с представители на дружествата за комунални услуги относно координиране на техническите въпроси, свързани с присъединяването към съответните мрежи.
НКИЗ предоставя терени за развитие на инвестиционни проекти, които са сертифицирани съгласно Закона за насърчаване на инвестициите. Работим в тясно сътрудничество с Министерството на икономиката и Българската агенция за инвестиции и оказваме необходимото съдействие на инвеститорите във връзка с процеса на издаване на сертификат за клас инвестиция. Сертифицираните инвестиционни проекти се ползват с редица стимули, сред които са: съкратени срокове за административно обслужване; индивидуално административно обслужване; частично възстановяване на направените от инвеститора задължителни осигурителни вноски; финансово подпомагане за обучение на новоназначения персонал и др. Тоест нашата роля е ключова за всеки проект, защото подпомагаме и улесняваме максимално инвеститорите, като оказваме персонално съдействие за всички необходими административни процедури.
Стефан Стайков е изпълнителен директор на "Национална компания индустриални зони" ЕАД от декември 2015 г. Той има над 20-годишен управленски опит в международни консултантски компании, занимаващи се с изготвяне и внедряване на бизнес програми, преструктуриране и повишаване на конкурентоспособността на частни и държавни организации; позициониране и преговори за стратегическо развитие на бизнес компании; инвестиционно банкиране; привличане на чуждестранни инвестиции и разработване на инвестиционни проекти. Работил е на ръководни постове в частни и държавни компании в Европа, Азия, Австралия и Нова Зенландия, сред които Ernst & Young, "Кока Кола", "Оракъл" и др. Завършил е МВА в Massey University в Нова Зеландия и информационни технологии в Хумболт университет в Берлин. |
"Национална компания индустриални зони" ЕАД е държавно дружество, специализирано в изграждането на индустриални паркове. Компанията управлява три действащи зони в градовете Русе, Видин и Свиленград и развива пет допълнителни индустриални терена - Божурище, Бургас, Карлово, Телиш/Плевен и Варна. В напреднал стадий на развитие са Икономическа зона София - Божурище и Индустриален и логистичен парк Бургас.
Икономическа зона София - Божурище "Индустриален и логистичен парк – Бургас" АД Свободна зона Русе "Свободна зона – Видин" ЕАД "Свободна зона – Свиленград" ЕАД Индустриална зона Варна-запад Индустриална зона Карлово Индустриална зона Телиш |