Изложба за жк "Тракия" харесана за представяне в архитектурния музей в Швейцария

Директорът на Swiss Architecture Museum, Андреас Руби заяви интерес да представи в престижния музей в Базел изложбата "Живи пространства", посветена на жилищен комплекс Тракия, представена таз игодина на международния фестивал за съвременна архитектура и градска среда One Architecture Week в Пловдив.
Андреас Руби видя изложбата по време на нейното представяне на конференция на първата пан-европейска платформа за архитектура "Future Architecture" в Лисабон.
Той определи изложбата Живи пространства", с куратор Мегът Луенбърг, като "изключително интересен проект", който съвпада с неговите виждания как трябва да се представя архитектура на широката публика.
Проектът "Живи пространства" бе част от деветото издание на One Architecture Week, който се проведе между 30-ти септември и 9-ти октомври в Пловдив.
живя в панелния квартал Тракия повече от година, за да изследва нагласите и средата там.
"Живи пространства" разглежда квартал "Тракия" като реалност, в която работата на архитектите се преплита с тази на гражданите в едно равностойно партньорство. Внея се проследяват процесите на проектиране и последвалата адаптация, за да предложи един нов поглед към разбирането ни за обитаване, коментира кураторът на изложбата американката Мегън Луенбърг, която живя в панелния квартал повече от година.
Тя определи изложбата като "жива и интерактивна лаборатория", която ни дава шанс да се поучим от процесите, които продължават да променят и до днес облика на квартала.
Жилищният комплекс "Тракия" е проектиран през 70-те години и е представлявал смел опит за промяна на негативната слава на панелките. С цел да създадат разнообразие и индивидуалност, проектантите са експериментирали с нови идеи за съжителство, различни композиции в обемите на блоковете, както и необичайни градоустройствени решения.
За четиридесетте години, откакто ж.к. "Тракия" съществува, кварталът претърпява значителни промени, дело на неговите обитатели. Водени от идеите си за собственост, индивидуалност и ежедневните си нужди, и днес те продължават да създават своите живи пространства.