Лиляна Павлова: Успяхме да променим облика на градовете

ОП "Регионално развитие 2007-2013 г" беше договорена на над 100%, и беше успешно разплатена. Очакваме, въпреки рисковите проекти, сертифицираните разходи да достигнат 95%, което е изключително добро усвояване,
съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова при откриването на Шестото заседание на Комитета за наблюдение на ОП "Региони в растеж" 2014 – 2020 г. в Плевен.
Със средствата от ОП "Регионално развитие" бяха изпълнени над 1100 проекта, като в рамките на един проект се реализираха 10, 20 или 30 образователни, социални, културни инфраструктурни подообекта, което представлява сериозен обем инвестиции, отчете Павлова.
Със средства от програмата са реновирани 1000 учебни заведения, училища, университети, детски градини и ясли, 80 населени места са с обновена градска среда, 75 културни институции са с обновена инфраструктура, изградени са 132 центъра за настаняване от семеен тип и др.
Гордостта на програмата са обновените 145 прекрасни туристически атракции, с които България привлича все повече туристи, каза още министърът и посочи.
Ремонтирани са 53 болници и е доставено високотехнологично оборудване.
Общо над 1300 км са рехабилитираните пътища от републиканската и общинската пътна мрежа, като за тях са инвестирани почти 0,5 млрд. лв. за републиканските пътища, а над 120 млн. лв. – за общински пътища.
На-важното, обаче, е, че успяхме да променим облика на градовете, като продължаваме да го правим и сега, подчерта министърът.
Според нея друга гордост на вече приключилата ОП "Регионално развитие" 2007 - 2013 е инициативата за финансов инженеринг JESSICA, която e един добър пример не само за инвестиции чрез дългосрочно кредитиране на проекти за градско развитие, които създават работни места. Това беше важен пилотен проект, защото в новата програма бюджетът за такъв тип проекти е над 300 млн. лв. стартов капитал, допълни тя и заяви, че по този начин ще могат да реализирани инвестиции допълнително за над 0,5 млрд. лв. извън безвъзмездната помощ от оперативната програма по конвенционалните проекти за градска среда, градски транспорт, образователна и др. инфраструктура.
Бъдещето е във финансовия инженеринг, в инвестиции чрез фондове, които да създават добавена стойност за икономиката и работни места, подчерта министърът.
76% от бюджетана ОП Региони в растеж е отворен за кандидатстване
от страна на междинните звена и на бенефициентите, като договарянето вече е 17%.
Програмата ще бъде изцяло отворена през 2017 г. Тя ще бъде пик на програмата по отношение на договаряне и на изпълнение на проекти, благодарение на това, че общините вече са не само бенефициенти, но и междинни звена.
Вече се разглеждат над 250 проекта от междинните звена, информира тя.
През 2017 г. ще има бум на проектите в 39-те общини междинни звена с Фокус градска среда, градски транспорт, социална инфраструктура и жилища, образование с фокус професионални гимназии.
Обявени са процедури за над 200 млн. лв. за пътна инфраструктура
Сключени са договори и обявени процедури за над 200 млн. лв. от заделените общо 380 млн. лв. за развитие на пътната инфраструктура. През следващата година ще обявим и останалите средства и така ще можем да отчетем сериозен напредък по отношение на усвояването на средствата по програмата, посочи регионалният министър.