Трифон Трифонов, управител на "София Истейтс", проект мениджър на новия производствено-административен комплекс Десизо Монни в Плевен: Стартираме първите търгове за изпълнители на офис сградата
В края на м. февруари беше въведена в експлоатация фабриката за шиене към новия производствено-административен комплекс Десизо Монни в гр. Плевен. До края на годината предстои да се въведе и второто производство – за шиене на кожени обувки и аксесоари. Двете фабрики са изградени по всички европейски изисквания и стандарти. В средата на годината се очаква да стартира строителството на модерна офис сграда към комплекса. Това стана повод за разговор с проект мениджъра на комплекса Трифон Трифонов, управител на "София Истейт".
Г-н Трифонов, кога планирате да започне строителството на офис сградата към производствено-административен комплекс Десизо Монни в Плевен? Разкажете ни повече за нея...
- Очаквам между 1 и 15 юни да стартира строителството на административната сграда към производствено-административен комплекс Десизо Монни. Тя ще е предназначена за мениджмънта на трите фабрики и за екипа, ангажиран с проектантската и развойна дейност - моделиерите за марката Десизо Монни. Един етаж от сградата е предвиден изцяло за новата колекция на Десизо Монни, така както е във всички големи модни компании. Ползван е опитът на HugoBoss. Заедно с автора на проекта арх. Ангел Захариев бяхме в централата на HugoBoss в Метцинген.
Партерният етаж е за излагане на колекции, като могат да се правят и дефилета, модни ревюта. Сградата е проектирана с впечатляващ атриум, целият ще е със стъкло, няма никаква друга конструкция и отгоре е със стъклен покрив. Предвиден е най-висок клас на дограмата, каквато не е правена досега в България. Тя ще е с троен стъклопакет, със съответната слънцезащита и коефициент на топлопреминаване, за да се осигурят целогодишно подходящи условия за работа. По всяка вероятност стъклопакетите ще се произведат извън България. Окачената фасада също ще е най-висок клас - АА+. Целта е да се осигури такава среда, в която дизайнерите, моделиерите да могат да работят без ограничения, да се чувстват добре. Именно затова техният етаж е проектиран от типа оpen space. Към атриума, който ще е озеленен, има издадени тераски, за да могат служителите да са и в друга среда. Сградата ще разполага с най-съвременна техника за климатизация, с възможност за индивидуално управление на всяко ниво, със сградна автоматика, с която включително ще могат да вдигат и пускат щорите в сградата.
Как е разчетено изпълнението? Кога започвате провеждането на търговете за изпълнители?
- Още сега, през този месец ще проведем първите три търга за изпълнители на: груб строеж, фасада и покрив. Вече започнахме работа по предварителния подбор на фирмите. Тази година предвиждаме да се изгради грубият строеж, да се направи фасадата и покривът, а догодина останалите довършителни работи. Пред вид на това, че целият атриум от едната страна е проектиран с видим бетон, има специални изисквания към това изпълнение. Много малко фирми в България го правят. Следвайки съвременните тенденции, целият партер е предвиден с шлайфан бетон, който също трябва да е от висок клас. Акцентите ще са видим бетон, стъкло, дърво и зеленина. Критериите към фирмите ще бъдат много високи. Затова ще се ограничим с фирмите, които имат съответните технически възможности и компетенции. Завършването на сградата планираме за месец юли – август 2017.
Какво показват направените от вас разчети, какъв ще е размерът на инвестицията?
- Направили сме бюджет, знаем колко ще струва сградата, вертикалната планировка, а така също изграждането на трите игрища – за футбол, волейбол и баскетбол, втората сграда, която е с фитнес и клуб – ресторант. Всичко е готово като бюджети. Строителството на офисната сграда, която ще е с разгъната площ от 3000 кв. м, е разчетено на около 3 млн. евро.
Общо колко търга предвиждате?
Предвиждаме да проведем общо между 25 – 30 търга.
Обобщете в какъв етап е изпълнението на проекта и с какво са свързани предизвикателствата при менажирането?
- Едното производство – шивашкото, е въведено официално в експлоатация и работи от края на месец февруари. Фабриката шие за Armani, Zegna, както и за собствената марка Desizo Monni. Произвеждат се сака от най-висок клас. Предизвикателствата за нас, като проект мениджър, са свързани първо със заданието на инвеститора да се постигне обща визия на фабриката, технологичен проект и възможности от най-високо ниво, като за такова са обявени фабриките на Zegna в Италия и Швейцария, които имат възможност технологично да произвеждат абсолютно всякакъв вид сака от най-висок клас. Още в хода на подготовка на проекта бяхме с арх. Красимир Попов и с технолога на фирмата Бисер Борисов, в Швейцария, където е едната фабрика, за да се запознаем с технологията и изискването какво трябва да реализираме. Друго предизвикателство е свързано с постигането на общата визия на фабриката и третото, което практически е ново за България, но и в световен мащаб, е че за първи път се прави фабрика, която е с височина на фасадата 2,20 метра. Това е опит да се създаде среда, която да не е типичната фабрика. В момента се прави озеленяването, така че работниците да се чувстват в една приятна атмосфера. Практически не сме виждали друга фабрика, която да е така направена. Така се създава една по-разчупена обстановка и работещите, надявам се, го усещат. Това го видяхме в Zegna и го пренесохме в България.
Какво още предстои оттук нататък и кога ще бъде пуснато второто производство?
- Предстои до края на година да въведем в експлоатация другото производството, свързано с шиене на кожи - на обувки и кожени аксесоари, като колани, портфейли и т. н., които по всяка вероятност също ще бъдат за световни производители на такива аксесоари и за магазините за собствените нужди на Desizo Monni. Машините ще са последно поколение в обувното производство. Има италиански консултант по част "Технологична". Той заедно с арх. Попов посетиха водещи италиански фабрики за производство на обувки, за да се запознаят с тази технология.
Нека припомним, че двете производства са в една сграда и всяко си има склад за материали и за готова продукция, съобразени със съответните изисквания. Има общ коридор и четири рампи за зареждане, откъдето да излиза и готовата продукция. Практически имаме две фабрики в една сграда с обща площ 11 хил. кв. м.
В строителсвото на производствената сграда участваха общо 27 фирми. Плевенската фирма "Неш-и" е основен строител на грубия строеж за монолитната част. "Монолит 3" изпълни стоманобетоновата конструкция, "Хоризонт Иванов" – металната.
В производствената част са инвестирани 10 млн., като тук инвестицията продължава с още вложения в машини и складово оборудване за около 2 млн. евро за част обувки и аксесоари.
Интервю на Силвия ЗЛАТКОВА
Обект Производствено-административен комплекс Десизо монни, гр. Плевен Инвеститор "Димитров" ООД Проект мениджър "София Истейтс" Проектант на производствената сграда и социален център "Проконсулт" ООД с р-л арх. Кр. Попов Проектант на офисна сграда към комплекса "А & А архитекти" с р-л арх. А. Захариев Изпълнители груб строеж на произв. сграда "НЕШ-И", "Монолит 3", "Хоризонт – Иванов" Изпълнители на офисна сграда Предстои избор Строителен надзор "Лазарови 2002" |
Технически параметри на обекта
Площ на имота 22 822 кв. м |