"Ретро" календар показва емблематични сгради на Плевен

Уникален "ретро" календар за новата 2016 година показва емблематични за Плевен сгради и пространства, разположени в централна градска част и тяхното развитие през годините. В него са включени архивни фотоси, чертежи и интересна фактология за сградите на Община Плевен, Мавзолея, Центъра за работа с деца, сградата на ДНА, на галерия "Дарение – Светлин Русев", Водната каскада, централния площад, пл. "Свобода", сградата на Областна администрация, някои от които предстои да бъдат обновени с европейски средства през новия програмен период.
Инициативата за изработването му е по идея на Съюза на архитектите в България - Дружество Плевен, с подкрепата на КАБ - Регионална колегия Плевен.
Календарът е направен с предоставени архивни материали и любезното съдействие на: Държавна Агенция Архиви – Плевен; Регионален Исторически Музей – Плевен; Любомир Буковски ("Плевен-среща с миналото 1877-1944"); арх. Симеонка Декова-Бракалова ("Плевен-историческо и съвременно развитие"); покойният арх. Михаил Караязов; арх. Константин Гулишев; арх. Лазар Лазаров; арх. Явор Йорданов; арх. Емил Дечев и. Цялостният му дизайн е дело на арх. Владислав Дечев.
Интересен факт за Плевен е, че първият градоустройствен план на града е изработен през 1892 г., след възлагане от предприемача Димитро Бали. Градоустройствените разработки са правени от арх. Гаварди, главен архитект на града с участието на Тодор и Ламби Гайтанджиеви. Планът, изготвен и одобрен в края на 1894 г., има приложение до 1944 г.
След 9 септември 1944 г. градоустройствени разработки са правени от проф. арх. Любен Тонев, проф. арх. Делчо Сугарев и арх.Борис Конов. Към 1964 г. на ИПП "Главпроект" - София под ръководството на арх. Христо Ковачев е възложено проектирането на нов градоустройствен план на гр.Плевен , който е одобрен през 1968 г.и действа и към момента до приемането на новия Общ Устройствен План, възложен от Община Плевен на "ТПО Варна -Георх" ООД през 2008 г., който в момента е в процедура по съгласуване и приемане.
Любопитен факт върху който се акцентира в календара е, че автор на сградата на бившата Окръжна сметна палата и Окръжен народен съвет, където в момента се помещава Община Плевен е арх.Коста Николов, който е автор на емблематичната сграда на ЦУМ-София. Плевенската сграда е проектирана през 1926 г. и е построена в периода 1926-1928г.
Интересен факт, изваден от архивите е, че автор на сградата на Мавзолея в Плевен, проектирана до 1903 г. и построена в периода 1903-1907 г. , е арх.Пенчо Койчев - автор на столичната сграда на Съдебната палата-София.
Не толкова известен факт е, че сградата на Центъра за работа с деца, която през годините е функционирала като Мъжка гимназия, Земеделско /винарско/ училище и Пионерски дом, е построена в периода 1889-1901г. по руски проект със средства отпуснати от Русия.
Автор на сградата на ДНА /Дом на народната армия/, проектирана през 1932 г. е арх.Тодор Горанов и арх.Борис Русев, по чиито проект е сградата на НТС-София.
Друга емблематична за Плевен сграда, където в момента се помещава галерия "Дарение - Светлин Русев"), преди това през годините е функционирала първо като римско-турска баня, по-късно като Градска баня. Тя е проектирана през 1905 г. от арх. Никола Лазаров - основател на първото частно архитектурно бюро в България-1896г. и първият архитект-депутат от XII обикновено Народно съборание, през 1902г.
В календара са показани още фотоси на: строителството на Водната каскада, изградена в периода 1978 -1979 г. по проект на инж.озел.Васил Мутафчиев и колектив, проектирана през 1977 г.; някогашния Туз мегдан – Солни площад /централен площад/ , пл. "Александровски" , пл. "Свобода", започнат в периода 1830 – 1840 г. и оформен през 1925 - 1930г.; Паметникът на свободата - първият такъв, свързан с Освобождението на Плевен; новия паметник на незнайния руски войн, който първо е преместен, а по-късно фигурата му е премахната; сградата на бившия партиен дом, където в момента се помещава Областна администрация, проектирана през 1967 г. от арх. Христо Ковачев и построена в периода 1970-1975 г.
Припомняме, че по повод 50 години от основаването на Съюза на българските архитекти за тазгодишния световен ден на архитектурата и като основен акцент в Регионален преглед на архитектурата бяха специално подготвени петнайсет броя "ретро" табла, показващи развитието на централната градска част на Плевен. Отпечатването на календара е продължение на инициативата на САБ – Дружество Плевен и КАБ – РК Плевен.