Сградната обвивка е отговорна за нашето здраве и комфорт
Инж. Венета Новакова, ръководител R&D, ETEM Group

Г-жо Новакова, третата конференция за фасаден инженеринг на ЕТЕМ се провежда на 7 ноември. Разкажете ни малко повече за нея - нейната цел и дневен ред, винаги каните интересни български и чужди лектори?
- Целите на събитията, които организираме, са да повишаваме познанието за специалността сред колегите в гилдията; да помагаме на участниците в строителния процес от проектирането до изграждането на сградната обвивка, така че да постигнем и на практика техническите характеристики на фасадата, заложени в проекта, за да осигурим комфорт на обитателите.
Същевременно ЕТЕМ полага дългогодишни усилия в изграждане на връзката академия - бизнес в нашата област. Искаме да запалим интереса на студентите. Организираме семинари, лекции, обучения съвместно с университетите, в които се преподават специалности, имащи отношение към нашата работа.
Действително лекторите и тази година са от върхушката на професионалистите в сградните обвивки. Надявам се аудиторията ни да го оцени и да остане доволна от селекцията, която сме направили. Има една много симпатична зависимост и приемственост между нашите лектори през годините - някои от тях се запознават при нас, запознанство преминава в приятелство, менторство, препоръка на други техни колеги и желание да бъдат с нас отново.
Лектори на форума са арх. Кас Оостерхуис, инж. Торстен Хелбиг и арх. Тобиас Валисер.
Кас Остерхуис е професор по цифрови методи за проектиране в Техническия университет в Делфт и директор на лабораторията protoSPACE.
Торстен Хелбиг е съосновател на Knippers Helbig Advanced Engineering. Признатата на международно ниво компания работи в областта на инженеринговите услуги и разполага с мултидисциплинарен екип от строителни и структурни инженери, архитекти и фасадни инженери.
Тобиас Валисер е основател на лабораторията за визуална архитектура LAVA (Laboratory for Visionary Architecture), която действа като международен мозъчен тръст с офиси в Берлин, Щутгарт и Сидни. Стреми да създаде съвременна архитектура, която интегрира най-новите технологии в производството, както и проекти за създаване на сложни структури, вдъхновени от природата.
Какви са последните тенденции във формата и функцията на фасадната обвивка? Нарастват ли размерите на елементите, променят ли се материалите?
- Вследствие на климатичните промени и новите политики в посока smart cities изискванията и очакванията към сградните обвивки са все по-завишени. Тенденциите са към все по-голямоформатни елементи, все по-разнообразни материали и все по-ексцентрични форми, много често нямащи нищо общо с функцията.
Разбира се, има и изключителни интелигентни проекти и като форма и функция, контекст, и като намеса в средата, но те са изключения.
Добре е да се знаят елементарните размери, характеристики на материалите и ограниченията им, преди да се започне с проектирането.
Ние сме тук да консултираме, търсете ни.
Как се изменя геометрията, какво е мястото на параметричното моделиране?
- Параметричното моделиране е ключът за интелигентно построяване на фасадна обвивка със сложна геометрия.
Споделете международния опит на ЕТЕМ - по какъв начин навлизат иновациите в света и в България?
- В България иновациите принципно навлизат плахо, може би с изключение на телефоните и мобилните устройства. Има любопитство от страна на четящите и по-заможни инвеститори, но обикновено тръгваме с големи обещания за богатия клиент при брийфа на проекта, след което се оказва, че бюджетът не стига и за тухлен зид - малко е преувеличено, но е много често срещан случай. За смелите идеи е нужен дух, поемане на известен риск, доверие, време, вяра и желание за осъществяване на идеята.
Как се развиват ценовите параметри на фасадите като част от стойността на сградата?
- Трябва да растат! С най-семпли системи тип колона, греда и стандартен стъклопакет няма как да постигнем новите изисквания към сградите. Колкото по-бързо разпознаем идеята, че сградната обвивка е отговорна за нашето здраве и комфорт, за всички процеси, които се случват вътре в сградата, и да гледаме на нея като реагиращ организъм, толкова по-близко сме до независимите нулево енергийни сгради.
Завършена е най-високата сграда в България - "Капитал Форт", може ли да споделите изводите от гледна точка на фасадата?
- Писахме и говорихме много за този обект. Надявам се информацията да е достигнала да голяма аудитория. Поведението на сградната и обвивка се доказва във времето - вече преживя земетресение, обилни дъждове със силен вятър и високи летни температури. Очакваме обратна връзка от обитателите по отношение на комфорта на обитаване.
Ролята на фасадния инженер ще нараства непрекъснато. Ще има ли скоро обучение по специалност "Фасаден инженеринг" в България?
- Ролята на фасадния инженер в нашата действителност не само нараства, но и става задължителна при изграждане на новите сложни фасадни обвивки. Ние закъсняхме със създаването на тази специалност в университетите.
Вече има плахи опити да се работи в тази посока - магистърски програми в УАСГ и ВСУ.
Проблемът е, че специалността не се разпознава като необходима в строителната гилдия. Има известна резистентност, може би ревност,
Фокусиране само в собствената специалност и недооценяване на спецификите и проблемите на специалностите около нас. Липсва по-масов холистичен подход и желание да се работи заедно.
По какви проекти работите в момента?
- За наша радост българският пазар се съживява и нашите резултати за годината са отлични.
Новините са по отношение на присъствието ни на нови пазари - все по-успешното ни представяне на централно- и западноевропейските пазари, САЩ, Канада, Южна Африка, Близкия изток - много разнообразни проекти и предизвикателства.
Друга посока на работа е R&Д дейност съвместно с архитектурни студиа в посока на сградни системи за почти нулево енергийни сгради.
В тази връзка от началото на септември 2015 ЕТЕМ е партньор в голям научен европейки проект с продължителност 3.5 години - InDeWaG. Проектът се финансира от най-голямата програма за иновации и наука на ЕС - "Хоризонт 2020", по тема "Енергийна ефективност". Изпълнява се съвместно с още няколко фирми, научни институти и организации от Германия, Испания и България. Проектът засяга именно разработването на прогресивни и иновативни тенденции за изграждане на фасадни конструкции.
Проект InDeWaG цели създаването на нова фасадна система за почти нулево енергийно ефективна сграда (nZEB). Целта е да бъде разработена до степен на готовност за въвеждане в производство, като се постигне поне 15% намаление на инвестицията в сравнение със съществуващите nZEB сгради. Намаляването на разходите ще бъде реализирано чрез въвеждането на иновативна технология - "воден" стъклопакет.