Българската компания Датикум изгражда цялата ИТ инфраструктура на свръхмодерния медицински комплекс в Панагюрище

В проект на стойност няколко милиона лева Датикум АД (Daticum) ще изгради изцяло нова ИТ инфраструктура на реновираната МБАЛ "Събо Николов" в Панагюрище. Модерният високотехнологичен болничен комплекс с онкологичен център е най-мащабният проект в сферата на българското здравеопазване за последните 25 години. Прогнозната стойност на инвестицията, предприета от "Асарел Панагюрище Здраве" ООД е 55 млн. лв.
Датикум ще проектира, достави и изгради нов център за данни с частна облачна инфраструктура, опорна мрежова свързаност в болницата, десктоп виртуализация за работните места, безжична мрежа, комуникационна система и система за медицински повиквания, системи за видеонаблюдение и контрол на достъпа, както и да достави крайните потребителски устройства. Сложната технологична инфраструктура на болницата в Панагюрище ще може да обслужва и координира над 500-те специалисти и помощен персонал като всеки от тях ще има достъп до различни процеси и данни.
От гледна точка на медицинското обслужване болницата ще разполага с най-модерните софтуерни системи за диагностика и управление на лечебния процес. "Найголямото предизвикателство в проекта е интеграцията на единадесетте комплексни ИТ системи, които ще изградят гръбнакът на процесите по лечение и обслужване на пациентите в болницата. В същото време комуникационни системи ще позволят на специалистите на болницата не само да имат своевременен достъп до медицинска информация, свързана с пациентите им, но и ще позволи най-модерно обучение на младите специалисти чрез връзка с водещите медицински центрове в света." – сподели Росен Маринов, изпълнителен директор на Датикум АД, част от Сирма Груп Холдинг АД.
Високите технологии ще позволят да се въведе за пръв път в България едновременно съчетаване на образни диагностични методи (позитронно-емисионeн томограф /ПЕТ-СТ/, магнитен резонанс, компютърен томограф, роботизиран ангиограф, ултразвукови методи и други) с оперативни интервенции, най-модерни инвазивни методи, телекомуникационни връзки с водещи центрове във всички специалности, което ще предостави на българските пациенти качество и експертиза от световно ниво.
Болничният комплекс ще включва 268 легла и 520 души медицински и немедицински персонал, като само в обучението на кадрите е предвидено ежегодно да се влагат по 400 хиляди лева.
Проектант на болничния комплекс е "Ри Соф" ООД. Главен изпълнител на строителството е "ГБС Пловдив" АД.
Основната цел на проекта е изграждането на модерен високотехнологичен болничен комплекс с онкологичен център и комплексна многопрофилна дейност. Първата копка стартира в края на април т.г. До края на октомври приключва реконструкцията и технологичното обновление на съществуващата сграда на болницата с РЗП 16 107 кв. м. Към нея се изгражда нов онкологичен център (РЗП 4 095 кв. м), в който ще бъдат внедрени двата най-добри за България и за Югоизточна Европа мултимодални медицински линейни ускорителя от най-високия клас в света.
Проектът се реализира чрез публично-частно партньорство между община Панагюрище, "Асарел-Медет" АД и десетки лекари и медицински специалисти от Панагюрище и страната.
На всеки 50 пациенти, които ще се лекуват в онкологичния център, държавата ще пести по около 1 милион лева, тъй като цените, на които ще се извършват услугите по здравна каса, ще са около два пъти по-ниски тук спрямо цените в Турция и три пъти по-ниски спрямо цените в Германия.