Зелен град, зелени хора
Грамота и парична премия, категория "Градове", Калоян Карамитов, Антония Димитрова - УАСГ

Каква беше първоначалната задача за разработване и как стигнахте до тази идея и концепция?
- Задачата на конкурса бе разделена на три нива. Първото ниво засяга целия Бургас, като следва да се предложи идеал за града, съобразен с принципите на зелено градско планиране и развитие. Второто ниво е насочено към южните части на града, включващи разнообразни територии – жилищни зони, важни транспортни връзки, индустриална зона, стари и неизползваеми производства, квартал, населен с етническо малцинство и защитени природни зони. Третото ниво е да се предложат конкретни идеи, който да бъдат приложими в контекста
на дадената територия.
В процеса на работа решихме да организираме идеите си около три важни аспекта – мобилност, активност, градска и околна среда. Те са съобразени с принципите на конкурса за интегриран подход, пълноценна градска среда и приобщаващ градски процес.
Концепцията предлага хармонично взаимодействие на природната и градската среда и се насочва към използването на местните ресурси.
Какво е посланието на проекта и обществената значимост?
- Посланието се крие още в заглавието на проекта "Зелен град, зелени хора". Животът на града зависи от инициативността на неговите жители и активното им участие в създаването и опазването на приятна градска среда. От съществена значимост е подобряването на средата паралелно с включването на гражданите в този процес и формиране на съзнание с уважение към околната среда.
Какви са предложените иновации?
- Водещите три аспекта ни помогнаха да формираме предложенията си. Представяме няколко конкретни идеи, които са стъпки към осъществяването на визията за екологичен Бургас.
Първата е свързана с развитието на велосипедния транспорт. За да бъде стимулиран, от изключително значение е да бъде популяризиран и да му се обръща специално внимание и подкрепа в началото. Най-добрата реклама е добрият пример на ключови фигури и авторитети в обществото. Предлагаме въвеждането на велосипедите като основен начин за придвижване сред местната администрация чрез осигуряване на служебни велосипеди и финансови бонуси за ползвателите им. Данъчни облекчения за фирми, които следват примера на общината, е допълнение към тази кампания.
Друга идея е развитието на устойчив хранителен цикъл, който включва отглеждането на храна в рамките на града и региона и обхваща местното население. Това се осъществява, като се определят терени за развитие на градско земеделие. Включването ще бъде отворено за всички желаещи, като всеки ще има собствен профил в онлайн платформа. За извършената работа ще бъдат получавани точки, които впоследствие могат да се ползват в партньорите на инициативата – магазини и заведения. Студенти и ученици могат да ползват точките си в столовете на учебните заведения. Чрез тази система малцинствени групи и безработни, както и всеки желаещ ще имат шанс да изработят собствената си прехрана. Градът е символ на енергийната индустрия и е подходящо място за развитие на иновации в тази сфера.
Последната насока за развитие, която предлагаме, е към използването на един от най-важните ресурси на Бургас – морето. Енергията, която се добива от него, е възобновяема и е една от най-чистите. Използването на такъв тип енергийни източници би поставило Бургас начело
на борбата с негативния екологичен отпечатък на градовете.
Какво е специфичното в подхода?
- Най-същественото за зеленото развитие на един град е зелената култура и природосъобразен начин на мислене на неговото население. Предвид това в предложенията ни важна роля играе местната общност и нейното активно включване. Затова е необходимо жителите да припознаят предложените идеи като свои и да се включат пълноценно в тяхното осъществяване.
Предложеният подход за показване на добър пример, който да бъде следван, е изключително ефективен, а прилагaнето му е доказателство за реалното намерение на общината да насочи града в по-зелена посока.
Идеята ни за създаване на устойчив хранителен цикъл би помогнала за внедряването на градското земеделие в живота на града и използването на местните ресурси. Този цикъл ще се управлява от местната власт, като от него могат да се възползват гражданите и най-вече ученици, студенти, малцинствени групи. С тази инициатива се цели максимално използване на местните ресурси, намаляване на разходите за производство и пренос на храна, същевременно увеличаване на нейното качество. В допълнение се постига силно приобщаващ социален ефект на местните жители.