Town with a Skin
The City Academy Awards 2015 - Грамота и парична премия, категория "Градове", Петър Живков, Тодор Кесаровски - Delft University of Technologies

Каква беше първоначалната задача за разработване и как стигнахте до тазиидея?
- Проектът "Град с кожа" е част от цялостна концепция за адаптиране на енергийно неефективни къщи/предградия в неутрални такива. Базовите ключови елементи в заданието бяха устойчиво развитие и контекста на Холандия. Допълнението от наша страна, което приложихме към основата на нашия проект, е преструктуриране и адаптация на съществуващата неустойчива среда. В този ред на развитие на концепцията достигнахме до предложение за трансформация на едно от предградията на Хага - Хонселерсдайк.
"Град с кожа" цели да представи как едно технологическо решение може да се приложи в градски мащаб. Архитектурната концепция е базиране на подхода чрез полагането на допълнителен слой – "кожа", върху съществуващата структура тя да се трансформира в енергийно неутрална къща. Подобно на това "Град с кожа" добавя слоя на енергията, нейното производство, споделяне и ефикасност на ползване като основополагащ в градското планиране. Той е цялостно координиран с другите "традиционни" елементи на градоустройството в концепциите за Max Town и Renovation Toolbox, промотиращ параматричен дизайн на публичните пространства в града.
Какво е посланието на проекта и обществената значимост?
- В наши дни цената на енергията и транспорта постепенно се покачват, като това ще продължи и в бъдеще. Проектът има за цел да докаже, че градове, базирани енергийно неутрални жилища, общностно развиващи се квартали и транспортни системи, задвижвани от възобновяеми енергийни ресурси, могат да се създават последователно в различни мащаби. Още повече "Град с кожа" отделя значително внимание и на обосноваване на рамка, която представя солидна база за финансова ефективност и планиране. Тази картина предвижда бъдеще, където споделянето е в основата на сплотени общности. Основната цел на този подход е да се ангажират активно и местните жители в проектирането и процесите на вземане на решения. Едновременно с това "Град с кожа" предоставя практически подходи за местните власти, които увеличават техните възможности да създават изрична стратегическа рамка за развитие на енергийно ефективни структури. Накратко казано, концепцията промотира подход, който да бъде развит едновременно "отдолу нагоре" и "отгоре надолу". Това прави концепцията значима както за местни общности/индивидуални жители, така и за институционалните тела на местната власт.
Концепцията на този проект е базирана на множество анкети и уъркшопове с местните жители. Макар и концепцията да е свързана за едно малко предградие, проектът може да се разгърне в много по-голям мащаб. Полoвината население на Холандия живеят в подобен тип комплекси, а същото така те са типични и за по-голямата част от Западна Европа. Това е едно решение на може би най-болезнената тема в урбанизма на Стария континент – какво правим със съществуващия сграден фонд? Значимостта на този проект бе разпозната от Министерството за строителство на Холандия, като те бяха най-големият спонсор и причина тази проектна идея да се развие в такъв мащаб. Лично министърът по строителство на Кралство Нидерландия официално откри построения прототип, което бе отразено от няколко национални и местни телевизии.
Какви са предложените иновации? Какво е специфичното в подхода?
- Резултатът от множеството изследвания показа, че жителите на този район имат позицията на "моят дом и моята крепост". Те са наясно с положителните черти на новото устойчиво строителство, но въпреки това не биха искали да ги предпочетат пред спомените и уюта на своя стар дом, където са живели поколения. В края на краищата съществуващият жилищен/сграден фонд не е само технологично подслон. Къщите и жилищата са също домове - емоционални хранилища за всеки, където множество лични спомени са родени и семейни взаимоотношения са оформени. "Градът с кожа" промотира технологично решение, което е в състояние да трансформира холандския жилищния фонд. Все пак това технологично решение също е основано на личните нужди на жителите и тяхната емоционална връзка с градската тъкан. Симбиозата между технология и емоция, и начина за разработване на съгласуван подход е основната специфика в подхода на "Град с кожа". Обосноваването на енергийния слой на града като основен за планиране и синхронизираното овластяване "отдолу нагоре" и "отгоре надолу" дефинира иновативността на концепцията в сферата на градоустройството. Още повече цялостната идея е синтезирана в множество практически и последователно навързани механизми, които разглеждат града като цялостно функционираща система. Обобщено може да се каже, че фундаменталната мисия на проекта е да възпламени индивидуалния интерес към устойчивото развитие и да предостави възможност на всеки жител да допринесе своята част в тази глобална война.