Телевизионната кула да се превърне в туристическа атракция

Съхраняване на основната функция на Борисовата градина с деликатна паркоустройствена намеса без ново масивно застрояване. Това са основните идеи в проекта на "Ковачев архитекти". Екипът предлага изнасянето на несвойствени дейности от парка, преместването на обекти на по-подходящи места в лесопарковата част и сериозна грижа за поддържането на растителността. Приоритет трябва да бъде и решаването на проблема с различната собственост в полза на обществения интерес, съветват проектантите.
Основни проблеми
- Липсата на единно устройствено решение, ясни режими за устройствена защита и специфични правила и нормативи за цялата територия.
- Промяна на собствеността - наличието на частна собственост в парка затруднява неговото управление и планиране.
- Пресичането на парка от комуникационни трасета и нерегламентирано влизане на превозни средства води до визуална и физическа изолация на частите му.
- Непропорционална достъпност.Съществуващите два основни подхода от бул. "Евл. и Хр. Георгиеви" натоварват северозападните територии за сметка на останалата част. В същото време достъпността до останалите части е силно затруднена или невъзможна.
- Нарушено функционално зониране.Прекомерно разрастване на площите със спортни функции.
- Влошено състояние на растителността в лесопарковата територия най-вероятно поради намалени грижи и непровеждани мероприятия.
Визия за развитието на парка
- Опазване и развитие на културното наследство и съхранението му за поколенията.
- Освобождаване на градината от несвойствени обекти.
- Функционално "разтоварване" на резервата от неприсъщи за характеристиката му обекти и елементи.
- Създаване на нова планова композиция в северозападната част на парка, която на практика не се използва пълноценно.
- Дефиниране на значимите, редуциране на дублиращи и лимитиране на допълващите функции в границата на градината.
- Осигуряване на регламентиран транспортен достъп до всички елементи на парка и осигуряване на зони и места за паркиране на посетителите в периферията му.
- Осигуряване на пешеходен достъп от всички направления към парка, както и пешеходни връзки между различните части на парка чрез пешеходни мостове с олекотена визия и конструкция, както и екодукти.
- Организиране на различните видове движение безконфликтно в границите на парковата територия.
- Запазване и включване в границите на парка на знакови атракциони, които се харесват и са емблематични за софиянци.
- Дефиниране на различните видове отдих и нов прочит на функционалното зониране.
- Преценка с цел идентификация на знакови обекти като единични недвижими културни ценности в границите на груповата културна ценност.
Концепцията предлага конкретни дейности и намеси
-Експониране на обявените културни ценности – резерват и дендрариум. Резерватът следва да бъде осигурен с туристически информационен център, а дендрариумът – отворен за посетители с научни и образователни потребности при определен режим на достъп.
- Възстановяване на участъка от дългата ос на градината от езерото с лилиите към паметника.
- Създаване на посетителски информационен център с подземен паркинг за 400 автомобила на мястото на стопански и административни сгради в северозападната паркова територия. Комбиниране на информационния център с изложбена зала за музейни и други експозиции (на ежегодни цветни изложби), тематично обвързани с обектите на "Зелената памет" на София.
- Предлага се преместване на обектите на "Спортна София" на мястото на Гара Пионер, където да се обособи спортен и културен център с паркинг за 200 автомобили.
-Конната база ще бъде преместена в южната лесопаркова зона, която е отредена за активен отдих в горска среда. На мястото на ловното стрелбище тук ще бъде създаден полигон за пейнтбол.
- Сградите на климатичното училище могат да се превърнат в "декоративно цветарско училище, което да подготвя майстори градинари за цяла България" по идея на инж. Георги Николов - един от създателите на Борисовата градина.
- Възраждане функцията на лятна къпалня "Мария Луиза" - знаков функционален елемент от парковата територия и уреждането на зона за паркиране на полунива пред къпалнята с възможност за 150 паркоместа.
- Едно нетрадиционно решение е предложението за използване трасето на "старата околовръстна" жп линия в участъка от "Хладилника" през Гара Пионер към източната част на града. Частичното понижаване на трасето е комбинирано с екодукт (широк озеленен надлез), осигуряващ естествена връзка както за пешеходци и велосипедисти, така и за конна езда.
- Изграждане на пешеходни мостове с малък наклон, които да свържат отделните части на парка, разсечени от бул. "Пейо Яворов", бул. "Драган Цанков" и бул. "Симеоновско шосе". Мостовете ще осигурят възможност за панорамно възприемане на Борисовата градина.
- Телевизионната кула има потенциал за превръщането й в туристическа атракция (при възможност за съвместяване с основното предназначение).Сградата натокоизправителната станция пък може да се превърне в модерна и атрактивна културна зала.
Необходимо е да се уеднакви стилистиката на парковото обзавеждане във всяка отделна зона на парка. При избора на обзавеждане трябва да се имат предвид и по-късните намеси в средата на парка. Поради това следва да се избягват прекалено задължаващите елементи и да се търсят такива, които са по-скоро в стилистиката на епохата, съветват проектантите от "Ковачев архитекти".
Според тях заведенията за обществено хранене са стилово нетипични за парка, с откровена кичозност, характеризираща се с разностилие и претрупаност от бутафорни елементи и детайли. Поради това трябва да бъде регламентирана и тяхната архитектурна визия.
Съсредоточаването на парковите елементи най-вече пейки и кошчета е около главните алеи в резерватната част и около заведенията за хранене. Това става причина посетителите да се струпват на определени места, а други обширни пространства да бъдат пренебрегвани въпреки подходящите условия в тях. Това разпределение не е съвместимо с основната функция на парка, категорични са от "Ковачев архитекти".
Радостина ПОПОВА