Паркоместата да получат законов статут на самостоятелни обекти


Паркоместата ще получат законов статут на самостоятелни обекти, с които могат да се извършват сделки. Това предвиждат промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), приети на първо четене в Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление към Народното събрание. Целта е да се реши дългогодишен проблем, свързан с липсата на ясни правни правила при покупко-продажбата на местата за паркиране на автомобили. В момента те се третират като прилежащи части и могат да се търгуват само заедно с конкретния недвижим имот, към който принадлежат. От имотния бранш отдавна настояват да се намери решение, което да регламентира и улесни извършването на сделките.
"В момента всички нотариуси са изправени пред нелепата ситуация
да обясняват на всеки клиент - прехвърлящ или придобиващ права за паркомясто, че правната уредба е несъвършена. Обясняваме на клиентите си, че поради липсата на законова уредба е възможно съседите да им пречат да паркират на конкретните паркоместата и че може да бъде затруднена защитата на интересите им", обясни пред "Строителство Градът" Милена Илчева, зам.-председател на Нотариалната камара.
Практиката за пореден път изпревари законодателството, защото такива сделки отдавна се сключват. Въпреки липсата на ясни регламенти в закона нотариусите намират начини да ги изповядат. Това обикновено става, като се прехвърля идеална част от цялото подземно помещение за паркиране или идеална част от терена, върху който са паркоместата. Последното обаче често е свързано с редица затруднения за всички собственици на имота. Нещо повече - тези сделки не са достатъчно добре юридически издържани и лесно могат да бъдат атакувани в съда, въпреки че са изповядани пред нотариус и са вписани в имотния регистър.
"С въвеждането на ясен статут на паркоместата ще отпаднат
различните интерпретации по отношение на тях в договорите по сделките
Сега можете да срещнете доста варианти, до които са стигнали колеги – нотариуси и адвокати, за да влязат в правната рамка на действащата нормативна база. Уреждането на точното и ясно предназначение на обекта на такива сделки ще гарантира както ползването му точно за паркомясто, така и разпореждането с него. Правната уредба на паркоместата ще създаде яснота в отношенията между множество собственици, ще спести на хората разходи, ще действа превантивно и ще намали евентуални спорове между съседи. Законопроектът повишава защитата на собствеността в България, спомага да се наложи обществен ред, който е желан и ако е създаден с разум, ще се спазва", смята Илчева.
Вносителите на законопроекта предлагат понятието "паркомясто" да бъде строго дефинирано, като го разделят на три вида. Първият тип е обособен обект в сграда, до който е осигурен необходимият за паркиране достъп, без да е покрит и ограден със стени (подземните паркинги). Вторият вид паркомясто представлява обособена част от незастроен поземлен имот или от свободна дворна площ в застроен поземлен имот, до която е осигурен необходимият за паркиране достъп (откритите паркинги). Третият тип е обособена за паркиране част в автоматизирана механична система, която е трайно прикрепена към земята или сградата (модерните паркинг модули).
С промяната в закона и трите типа
паркоместа ще получат конкретни правни статути на самостоятелни обекти
с които ще може да се извършват сделки. Така например паркоместата, изградени като строеж на основание на одобрен инвестиционен проект, ще придобият статут на самостоятелни недвижими вещи. Паркоместата, които не представляват строеж, също стават самостоятелни обекти, но ще могат да се ползват за паркиране само ако притежателят им придобие ограничено вещно право върху дадената земя – т.нар. особен сервитут.
Според депутатите новите законодателни промени ще окажат положително въздействие върху други обществени сфери. Така например те ще подпомогнат решаването на проблемите с паркирането в българските градове. "Трудностите с паркирането стават все по-сериозни и е необходимо да се търсят нови и авангардни решения за преодоляването им, които да се основават на адекватна законодателна уредба", мотивират се вносителите на предложението.
Предлаганите изменения в ЗУТ ще имат и силен положителен ефект за държавния бюджет, тъй като реализираните сделки с паркоместа ще внесат в него значителни приходи от данъци, смятат вносителите. Те са изготвили предложенията за промени в закона след консултации с нотариуси, представители на Камарата на строителите в България, дирекция "Архитектура и благоустройство" на Столичната община, Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
Радостина Попова