Боря Шапшалова
Студент по архитектура, УАСГ, шеста година
Име на проекта: the Hard & the Soft
Концепция на разработката:
Концепцията се развива около идеята за играта на твърдото и мекото – по какъв начин си комуникират и какви връзки могат да създадат, въпреки че са съвсем различни по природа.
Вдъхновена бях от мисълта за съществуването на напълно противоположни елементи в света, във Вселената – въпреки че се изключват взаимно, пак съществуват напълно едновременно. Интересно ми беше какво могат да съградят заедно и в какво ще се превърнат, ако бъдат интегрирани и умножени, следвайки правилата, които избера да им задам.
Защо участвахте в Generative Morphologies Workshop?
Тази работилница предлагаше уникално представяне и обучение по работа с множество специфични софтуерни платформи, които не само архитекти, но творци от всякакви сфери ползват за качествено и професионално представяне на проектите си. Това беше, което ме привлече изначално, а организаторите напълно ни изненадаха с високото ниво на събитието и с множество знания, които дори не бяха зададени в програмата.
Най-полезното, което научихте по време на работилницата?
Научих неочаквано много нови неща, но може би най-полезното беше да видя нивото на колегите извън страната. Изключително мотивиращо беше за мен да науча какво изискват от самите себе си тези архитекти, какви стандарти поддържат за своите проекти и за представянето им. Освен лесно смилаемия начин на преподаване на новите и доста сложни в много отношения програми преподавателите ни показаха как да представяме вербално и графично проектите си, така че да имат най-много въздействие.
Умението да направиш таблото си да говори вместо теб е незаменимо.
Едно от най-любимите ми неща в това обучение беше свободата да направим нещо концептуално, нещо неограничено от задание, форма, идея. Хареса ми изказването на един от преподавателите ни: "Защо трябва задължително да бъде нещо? Защо не може просто да бъде себе си?" – защото често търсим идеите си от твърде очевидни обекти, твърде буквално пресъздаваме природата или музата си. Беше като глътка свеж въздух да излезем от тези рамки и да създадем нещо напълно неочаквано и да не се стараем да го оприличим на нещо вече съществуващо. Почувствах се като истински иновативен творец!
Как бяха оценени придобитите знания и постигнат резултат от вашите колеги в офиса/университета?
Благодарна съм на всички колеги и приятели, които дойдоха да ни видят на презентацията в края на курса, както и по време на работния процес. Почувствахме се подкрепени, както и споделящи общата визия за архитект/дизайнер, отговарящ истинно и творчески на текущите проблеми и съвременни предизвикателства. Въодушевяващо е да видиш своя силно концептуален проект да бъде "разбран" от съмишлениците ти. Надяваме се и изложбата да бъде посрещната със същия ентусиазъм и да демонстрира нашето вдъхновение и труд по елегантен и красив начин.
За контакт с Боря: boria.black@gmail.com